Narkomanus nuodija drambliams skirtais vaistais

(5)

Su organizuotu nusikalstamumu kovojantys pajūrio pareigūnai ant teisiamųjų suolo pasiuntė kelis klaipėdiečius, kurie platino itin stiprią narkotinę medžiagą karfentanilį. Drambliams ir kitiems stambiems gyvūnams slopinti ar migdyti skirtas ypač pavojingas sintetinis opioidas, kuris net apie 10 tūkstančių kartų stipresnis už morfiną, jau beveik išstūmė iš juodosios rinkos heroiną. Tačiau mirties pardavėjams rūpi ne svetimos gyvybės, o pinigai, nes vos iš vieno karfentanilio lašo galima uždirbti iki 20 tūkstančių eurų.

Nuo 2009 metų nelegalioje Europos narkotinių medžiagų rinkoje identifikuoti net 75 nauji sintetiniai opioidai.

Dauguma jų yra ypač pavojingos medžiagos ir kelia ypatingą susirūpinimą ne tik dėl didžiulio pavojaus žmonių sveikatai, bet ir gyvybei. Net ir labai mažos sintetinių opioidų dozės gali būti mirtinos.

Teigiama, kad jaunų opioidų vartotojų mirties tikimybė, net ir neperdozavus, yra 5-10 kartų didesnė už to paties amžiaus ir lyties jų bendraamžių, nevartojančių jokių narkotinių ir psichotropinių medžiagų, mirties tikimybę.

Lietuvoje dažniausiai sutinkamas sintetinis opioidas yra karfentanilis. Teisėsaugininkai su didžiuliu nerimu stebi vis didėjantį jo populiarumą tarp narkotikus platinančių ir juos vartojančių asmenų. Teigiama, kad ši medžiaga jau beveik išstūmė iš juodosios rinkos heroiną.

Į gatves nepateko

Su organizuotu nusikalstamumu kovojantys Klaipėdos apskrities VPK policininkai ir Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorai demaskavo tris klaipėdiečius, kurie kaltinami neteisėtai disponavę ir ketinę platinti itin stiprias narkotines medžiagas - metadoną ir karfentanilį.

Jiems iškeltos baudžiamosios bylos neseniai perduotos nagrinėti Klaipėdos apygardos teismui. Už šį nusikaltimą gresia laisvės atėmimas nuo dešimties iki penkiolikos metų.

Klaipėdoje gyvenanti 45 metų moteris ir 26 metų vyras automobiliu iš Vilniaus į pajūrį gabeno labai didelį kiekį kvaišalų - metadono (3,521 g) bei karfentanilio (0,13778 g).

Nedidelis kiekis minėtų narkotinių medžiagų rastas ir porelės namuose uostamiestyje.

Dar vienas kvaišalų prekeivis įkliuvo prie uostamiesčio daugiabučių vykusio sandorio metu. Sulaikyti 34 ir 33 metų vyrai turėjo gelsvos spalvos miltelių, kurių sudėtyje rasta narkotinių medžiagų - metadono ir karfentanilio.

Narkotinių medžiagų pardavimo metu pareigūnų užklupti vyrai priešinosi sulaikomi ir bandė pabėgti. Vyresnysis ėmė plėšyti su savimi turėtą paketą, iš kurio pradėjo byrėti gelsvos spalvos milteliai.

Atlikus kratą, šio klaipėdiečio namuose rasta ir daugiau platinimui skirtų kvaišalų. Skaičiuojama, kad jis bendrai turėjo labai didelį kiekį narkotinių medžiagų - metadono (3,715 g) ir karfentanilio (0,145623 g).

Karfentanilio platinimu kaltinamo klaipėdiečio namuose taip pat rasti ir paimti galimai iš nusikalstamos veikos gauti pinigai - daugiau nei 11 tūkstančių eurų.

Narkotikus pirkęs 33 metų uostamiesčio gyventojas juos būtų vartojęs pats. Jis kaltinamas tik neteisėtu kvaišalų disponavimu, neturint tikslo juos platinti.

APSAUGOJO. Su organizuotu nusikalstamumu kovojantys pajūrio teisėsaugininkai sulaikė kelis asmenis, kurie tarp uostamiestyje narkotikus vartojančių asmenų ketino išplatinti didelį kiekį mirtinai pavojingo karfentanilio.

Skirtas ne žmonėms

Karfentanilis, kurio sudėtyje yra heroino, net apie 10 tūkstančių kartų stipresnis už morfiną, aštuonis kartus - už heroiną.

Šią medžiagą, dažniausiai sumaišytą su metadonu, kokainu ar psichotropiniais vaistais, narkotikų prekeiviai pradėjo naudoti prieš kelerius metus, tačiau visoje Europoje ji sparčiai plisti ėmė 2016-ųjų rugsėjį.

Karfentanilis sukurtas ir naudojamas teisėtais tikslais kaip veterinarinis vaistas dideliems ir stambiems žinduoliams, tokiems kaip drambliai, slopinti ar užmigdyti. Todėl jo labai lengva perdozuoti - net ir labai mažos dozės žmonėms gali būti mirtinos.

Specialistai įspėja, jog nuo šių narkotikų galima mirti net neviršijus dozės, paprasčiausiai dėl ilgo vartojimo organizmas jų netoleruoja.

Dideliu gryno karfentanilio kiekiu laikoma 0,0000006 gramo.

Darosi vis populiaresnis

Nepaisant visų pavojų ir to, kad dar iki galo neištirtas, karfentanilis labai sparčiai plinta neteisėtoje apyvartoje.

Jis tarp narkomanų populiarus dėl sąlyginai mažos, palyginti su heroinu, kainos. Už vieną dozę, vadinamąjį „čekį“, prašoma 10-20 eurų.

Dalis asmenų svaiginasi kaitindami karfentanilio miltelius ir kvėpuodami jų garais, taip save apgaudinėdami, kad nėra narkomanai ir tikrieji heroino vartotojai.

Kiti negudrauja ir švirkščiasi kvaišalus tiesiai į veną.

Nusikaltėliams tai leidžia gerai uždirbti, nes iš vieno opioido lašo galima padaryti net 1000 kvaišalų dozių ir taip uždirbti iki 20 tūkstančių eurų.

MIRTINAS. Karfentanilis yra net apie 10 tūkst. kartų stipresnis už morfiną ir aštuonis kartus už heroiną.

Neišvengta ir mirčių

Prieš kelerius metus klaipėdiečiai pastebėjo, kad mieste ir net jų namų laiptinėse padaugėjo sunkiai aplinkoje besiorientuojančių asmenų. Ir nesunku buvo suprasti, kad jie yra apsvaigę ne nuo alkoholio, o nuo narkotikų.

Nepraslydo tai ir pro su organizuotu nusikalstamumu kovojančių policininkų akis. Juos ypač neramino tai, jog iškviesti medikai ne visiems kvaišalų vartotojams suspėdavo padėti. Neišvengta ir mirtinų apsinuodijimų.

Tyrimo metu išsiaiškinta, jog naująją narkotinę medžiagą Klaipėdos žvejybos uosto rajone bei prie vieno prekybos centro platino romų tautybės asmenys. Jie sulaikyti ir nuteisti.

Plinta visoje Europoje

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (EMCDDA) duomenimis, nuo 2009 metų Europos rinkoje identifikuoti iš viso jau 75 nauji sintetiniai opioidai, kurių dauguma yra ypač pavojingos medžiagos.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento teigimu, nauji sintetiniai opioidai kelia ypatingą susirūpinimą visuomenės sveikata dėl didelės gyvybei pavojingo apsinuodijimo rizikos, o taip pat mirties rizikos, nes net labai mažos sintetinių opioidų dozės gali būti mirtinos.

Sintetinių opioidų vartojimas svaiginimosi tikslais daugelyje Europos valstybių ir toliau auga. Vis dažniau jie aptinkami suklastotų vaistų sudėtyje ar kitos lengvai vartojamos formos, nustatomi perdozavimo narkotikais atvejais.

Dažnai šios medžiagos parduodamos kaip heroino ir kitų žinomų opioidų pakaitalai.

Sintetiniai opioidai naudojami suklastotiems vaistams gaminti, įskaitant dažniausiai naudojamus opioidinius analgetikus (pvz., oksikodono preparatai) ir benzodiazepinus (pvz., Xanax). Todėl besiplečianti ir kintanti sintetinių opioidų rinka kelia didelį susirūpinimą.

Praėjusiųjų metų duomenys rodo, kad kai kuriose Europos valstybėse didėja sintetinių opioidų prieinamumas ir keliama žala, ypač tai susiję su pavojingais benzimidazolo grupės opioidais bei fentanilio dariniu - karfentaniliu.

Specialistai įspėja, kad nelegalioje rinkoje vartotojams tiekiami produktai gali būti parduodami klaidingai paženklinti, nenurodant tikrosios jų sudėties ir vartotojai gali net nežinoti, kad perka preparatus, kurių sudėtyje yra pavojingų jų gyvybei sintetinių opioidų.

Daugėja vartojančių narkotikus

Pastaraisiais metais Lietuvoje daugėja narkotikus vartojančių suaugusių asmenų. Pasak laikinai Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus funkcijas atliekančios Gražinos Belian, guodžia tik tai, jog ši statistika yra kur kas geresnė nei bendras Europos Sąjungos (ES) šalių vidurkis.

Bent kartą gyvenime narkotikus vartojo apie 14 procentų 15-64 metų amžiaus lietuvių. ES vidurkis siekia beveik 29 proc.

Tačiau tendencija, kad kvaišalų vartojimas labiau yra paplitęs tarp jaunesnio amžiaus žmonių, nesikeičia. Populiariausias jaunimo narkotikas išlieka tas pats - kanapės ir jų dalys (marihuana).

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder