Dalia Grybauskaitė: nėra prasmės pradėti prekybos karo tarp JAV ir ES

Dalia Grybauskaitė: nėra prasmės pradėti prekybos karo tarp JAV ir ES

Tarp Europos Sąjungos (ES) ir Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) tvyrant prekybinei įtampai, Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Vašingtone pareiškė, kad turi būti rastas abiem pusėms naudingas sprendimas. Tuo metu JAV Prezidentas tikino, kad Baltijos šalys išliks svarbiomis prekybos partnerėmis.

„Šiandien matome diskusijų pasauliniu lygiu tarp JAV ir ES. Mes esame už sprendimus, kurie turi būti naudingi visoms pusėms. (...) Nėra prasmės pradėti (prekybinio - ELTA) karo“, - antradienį bendroje Baltijos šalių ir JAV prezidentų spaudos konferencijoje teigė D. Grybauskaitė. 

Ji pabrėžė, kad bendradarbiavimas ekonomikoje tarp JAV ir Lietuvos yra tvirtas energetikos srityje. 

„Šiandien mes su JAV kompanija pasirašysime sutartį dėl suskystintų gamtinių dujų (SGD). (...) Mes galime pasikliauti, kad bus laiku pristatytos SGD ir tas leidžia diversifikuoti mūsų dujų tiekimą. Čia mes kalbame apie tikrą nuoširdžią draugystę, tikrą bendradarbiavimą su Jungtinėmis Valstijomis mūsų regione“, - tikino D. Grybauskaitė. 

JAV Prezidentas D. Trumpas spaudos konferencijoje teigė, kad Baltijos šalys išliks svarbiomis prekybos partnerėmis.

Paklaustas, apie tai, kaip vertina galimybes investuoti į Baltijos šalis, jis tikino, kad visos jos yra stabilios ir patikimos partnerės.

„Manau, kad visos Baltijos valstybės yra puikios valstybės investuoti“, - tikino D. Trumpas.

Kovo pabaigoje JAV laikinai padarė išimtį ES dėl aliuminio ir plieno muito tarifų, tačiau Bendrija nori, kad sprendimas būtų nuolatinis. Be to, Briuselis perspėja Vašingtoną, kad gali reaguoti į muitų didinimą atsakomosiomis priemonėmis. 

Kovo 8 d. JAV prezidentas D. Trumpas pasirašė įsaką dėl importo muitų plieno ir aliuminio pramonės produkcijai įvedimo. Plieno importui įvedamas 25 proc. muitas, aliuminio importui - 10 proc. muitas. Tačiau Kanadai ir Meksikai numatytos išimtys. 

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris kovo pradžioje pareiškė, kad ES gali pritaikyti muitus pirmaujantiems JAV prekių ženklams kaip „Harley-Davidson“, „Bourbon“ ir „Levi's“ džinsams.

Nepaisant įtampų dėl prekybos, antradienį dujų prekybos bendrovė „Lietuvos dujų tiekimas“ bei suskystintųjų gamtinių dujų terminalo operatorė „Klaipėdos nafta“ pasirašys supratimo memorandumą su JAV SGD eksporto terminalą valdančia „Freeport LNG“. 

Tikimasi, kad memorandumo pasirašymas atvers galimybę dar vienai JAV bendrovei eksportuoti dujas į Lietuvą, tačiau tai nereiškia, kad „Freeport LNG“ tikrai tai darys. Lietuvos dujų bendrovės „Litgas“ ir „Lietuvos dujų tiekimas“ yra pasirašiusios susitarimų su 15 įmonių, tačiau SGD iš jų visų neperka, nes tai priklauso nuo tuo metu siūlomos kainos. 

Sidebar placeholder