Derybos dėl suskystintųjų dujų - jau netrukus

Derybos dėl suskystintųjų dujų - jau netrukus

Suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo projektą įgyvendinančios AB "Klaipėdos nafta" vadovai teigia, jog dabar laukiama SGD įstatymo priėmimo, kuris apibrėš dujų tiekimo principus, ir tuomet jau bus galima pradėti konkrečias derybas su potencialiais jų tiekėjais. [CITATA]

Patvirtinus minėtąjį įstatymą tikslus SGD terminalo dujų tiekimo scenarijus bus parengtas derybų metu, įvertinus SGD tiekėjų siūlomas sąlygas ir galimą lankstumą bei apribojimus. Dažniausiai tokius objektus eksploatuojančios kompanijos apie 80 proc. reikiamų dujų gauna pagal ilgalaikes (10-15 metų) tiekimo sutartis, o likusias įsigyja vadinamojoje neatidėliotinų sandorių (SPOT) rinkoje.

Sutartys - kitąmet

Pasak AB "Klaipėdos nafta" komercijos direktoriaus Sigito Zakalskio, bendrovė jau baigė žvalgybinį tiekėjų paieškos procesą.

"Pagal projekto konsultantės kompanijos "Flour S. A" pateiktus duomenis visiems potencialiems dujų tiekėjams buvo nusiųsta informacija apie būsimą terminalą ir užklausos dėl galimybės bendradarbiauti. Projektu susidomėjo pasaulyje žinomos šioje rinkoje veikiančios kompanijos, tačiau nei jų pavadinimų, nei geografinės veiklos vietos šiame etape dėl konfidencialumą užtikrinančių įsipareigojimų atskleisti negalima", - teigė S. Zakalskis.

Anksčiau buvo skelbta, kad Lietuva dėl dujų tiekimo į planuojamą statyti SGD terminalą derasi su Kataru. Galimybę suskystintas dujas tiekti į Klaipėdos SGD terminalą esą svarsto ir Norvegijos naftos ir dujų kompanija "Statoil".

Pokalbininko teigimu, po keleto savaičių prasidės derybos dėl būsimo dujų tiekimo ir kitų aspektų. Jos gali trukti nuo 6 iki 18 mėnesių.

"Niekur nėra skelbiamas ilgalaikių kontraktų sąrašas, tačiau iš esamų žinių galima daryti prielaidas, kad paprastai tokios sutartys su atitinkamu kainos nustatymo mechanizmu sudaromos 10-15 metų. Aišku, kad Lietuvos atveju dėl gana mažų perkamų dujų kiekių, lyginant su pasaulinėmis apimtimis, kalba eis ne apie keliolika, o kelis nuolatinius tiekėjus", - sakė vienas iš "Klaipėdos naftos" vadovų.

Pasak jo, dirbant pagal ilgalaikes sutartis, SGD tiekimo grafikai būna patvirtinti likus mažiausiai 120 dienų iki kitų metų. Kadangi Klaipėdos SGD pagal planus turėtų pradėti funkcionuoti 2014-ųjų pabaigoje, tad tiekimo sutartis "Klaipėdos nafta" turės pasirašyti jau kitąmet.

Galėtų gabenti ir patys

"Klaipėdos nafta" taip pat ruošiasi suformuoti ir keliolikos žmonių komandą, dalis kurios dirbtų SPOT rinkoje, leidžiančioje "pagauti" itin gerus pasiūlymus.

"Šios rinkos pagrindas - neatidėliotini pasiūlymai, kai, pavyzdžiui, pagal ilgalaikes sutartis SGD užsisakęs pirkėjas neturi kur jų padėti ir siekia jas parduoti, nes kitaip turėtų mokėti baudą. Didelis Klaipėdos SGD terminalo pranašumas bus tai, kad jo pagrindą sudarysiantis sudujinimo tanklaivis, skirtingai nei įprasta, turės galingą variklį, tad galės išvystyti komercinį greitį ir, pavyzdžiui, operatyviai nuvykti į kurį nors netoli esantį terminalą pasiimti patrauklios kainos krovinio", - aiškino S. Zakalskis.

Pokalbininko teigimu, jau buvo lankytasi Latvijoje esančioje Inčukalno dujų saugykloje, kurios vadovai išreiškė poziciją, jog yra galimybė "Klaipėdos naftai" 2014-aisiais pradėti naudotis šio objekto paslaugomis ir taip užsitikrinti tiekimo lankstumą ypač šiltuoju metų laiku, kai dujų mūsų šalyje suvartojama kelis kartus mažiau nei žiemą.

Anot jo, bendrovė pasitelkė konsultantus įvertinti numatomą SGD tiekimo veiklą, parengti veiklos procesus, reikalavimus darbuotojams, sustruktūrizuoti organizaciją. Komanda ir kiti resursai jau yra iš dalies surinkti, iki veiklos pradžios 2014 m. antroje pusėje numatoma priimti likusius darbuotojus ir turėti visiškai parengtą tiekimo veiklos organizaciją.

"Manome, jog naujų darbuotojų komandą tikrai bus įmanoma suformuoti iš Lietuvos specialistų, dirbančių energetiniame sektoriuje, kuriems reikėtų tik įgauti šiek tiek papildomų specifinių žinių", - teigė S. Zakalskis.

"Klaipėdos naftos" vadovas Rokas Masiulis anksčiau yra minėjęs, kad tuo atveju, jei SGD terminalas būtų veikęs jau pernai, iš jo tiekiamos dujos būtų pigesnės apie 16 proc. nei perkamos iš "Gazprom". Tai būtų leidę sutaupyti apie 400 mln. litų.

"Klaipėdos nafta" jau paviešino SGD poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą. Joje teigiama, kad optimali vieta būsimam SGD terminalui yra Kiaulės Nugaros sala Klaipėdos uoste.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder