Vyriausybės patvirtintame Nacionalinio euro įvedimo plane yra numatyta, kad visų viešųjų paslaugų tarifai turi būti apvalinami tik gyventojų naudai. Kaip elgsis Klaipėdos savivaldybė, turėtų paaiškėti iki rugpjūčio, nes šiuo metu jau sudarinėjama atitinkama darbo grupė, iki to laiko turėsianti parengti pasiūlymus.
Akivaizdu, kad galvos skausmo jai netrūks, nes, pavyzdžiui, parkomatai galės "valgyti" tik 10 euro centų monetas (34,528 lietuviško cento). Autobusų bilietų kaina irgi "gražiai" nesiapvalins. O kur vis dar galiojanti įstatymo norma, kad "vietinės rinkliavos dydis nustatomas litais be centų"...
Transportininkų galvosūkiai
Kaip bus elgiamasi su rinkliava už automobilių stovėjimą ir autobusų bilietų kainomis, VšĮ "Klaipėdos keleivinis transportas" (KKT) direktorius Gintaras Neniškis teigė dar negalintis pasakyti - tai turės nustatyti speciali darbo grupė.
"Kol kas aišku tik tai, kad mažiausias monetos nominalas, kurį gali priimti parkomatai, bus 10 euro centų", - sakė jis.
Jei dabar už valandą raudonojoje zonoje reikia mokėti 3 litus, po euro tai turėtų būti 0,86 euro centai. Du litai atitinkamai virstų į 0,57 euro centus, o litas - į 0,28. Taigi, paisydama Vyriausybės nutarimo savivaldybė arba turėtų sumažinti rinkliavą atitinkamai iki 80, 50 ir 20 euro centų, arba apvalindama į didesnę pusę turės nustatyti ilgesnį minimalų automobilio stovėjimo laiką. Aišku, jei įstatymas nebus pakeistas taip, kad "vietinės rinkliavos dydis nustatomas eurais be euro centų" ir 3 litai nevirs 3 eurais...
Panaši situacija klostosi ir kalbant apie autobusų bilietų kainas. Elektroninis bilietas dabar kainuoja 1,8 lito (52 euro centai), popierinis - 2,2 lito (63 euro centai). Matyt, dėl keleivių patogumo, kainos turės būti atitinkamai mažinamos iki 50 ir 60 euro centų. Tad atitinkamai keleiviai turėtų sutaupyti po 7 ir 10 lietuviškųjų centų.
Važiavimas maršrutiniais autobusais dieną dabar kainuoja 2,5 lito (72 euro centus), naktį - 3,5 lito (1,01 euro). Taigi, realu, kad ir šiuo viešuoju transportu įsivedus eurą bus važiuoti pigiau nei dabar.
Savivaldybės valdomos bendrovės Klaipėdos autobusų parko (KlAP) tarpmiestinio susisiekimo tarifai dabar dažniausiai yra "apvalūs". Pavyzdžiui, bilietas į Vilnių kainuoja 64 litus (18,53 euro), į Kauną - 49 (14,19 euro), Šiaulius - 43,5 (12,59 euro), Panevėžį - 61,5 (17,81 euro). KLAP vadovė Jelizaveta Daugininkienė sakė, jog svarstyti, kaip bus elgiamasi po euro įvedimo, bus pradėta jau artimiausiu metu.
"Dabartinės "apvalios" kainos yra patogios ir mums, ir keleiviams. Tačiau neatmetu galimybės, kad siekiant išvengti nuostolių po euro įvedimo gali tekti jas palikti su smulkiais euro centais", - sakė ji.
Beje, euras transportininkams gali kelti galvos skausmą ne tik dėl sumažėsiančių pajamų. Žinia, yra numatyta, kad 14 dienų po euro įvedimo paslaugų pardavėjai ar prekių pardavėjai, gavę litus, grąžą privalės duoti eurais. Tad galima tik įsivaizduoti, kaip 5 ar 10 litų autobuse už bilietą iš keleivio gavęs vairuotojas išsitraukia skaičiuotuvą ir bando suskaičiuoti, kiek jam reikia atmesti grąžos eurais...
"Vakarų ekspreso" duomenimis, estai šią problemą sprendė leisdami pereinamuoju laikotarpiu autobusuose atsiskaitinėti tik eurais, o Rygoje dvi savaites bilietai miesto autobusuose iš viso nebuvo pardavinėjami.
J. Daugininkienė vylėsi, kad kartu su KKT bus atrastas koks nors sprendimas, kaip palengvinti vairuotojų darbą pirmosiomis dienomis. Galbūt bus parengtos kokios nors lentelės, kuriose bus matyti, kiek, gavus litus, reikia duoti grąžos eurais.
Už šiukšles - mažiau?
Klaipėdos mieste atliekų tvarkymo rinkliava siekia 258 litus už toną (74,72 euro). Tačiau gyventojai atsiskaito pagal iš šios rinkliavos išvestą koeficientą - buto savininkui reikia mokėti 2,94 Lt už kv. m, o namo - 281 litą.
Tad jei ir toliau išliks įstatymo nuostata, kad rinkliavos dydis turi būti be centų (euro centų), pagrindinis rinkliavos dydis turėtų mažėti iki 74 eurų arba beveik 1 proc. Taigi visai realu, kad atitinkamai turėtų mažėti ir koeficientas, taikomas gyventojams.
Pasak atliekų rinkliavą administruojančio Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro atstovų, kaip bus iš tiesų, turės nuspręsti miesto Taryba.
Dėl vandens - neaišku
Iki šiol galiojo įstatymo norma, kad vandens kaina yra nustatoma mažiausiai trejiems metams. Tad kitąmet ji keistis neturėtų, tačiau AB "Klaipėdos vanduo" direktoriaus Leono Makūno teigimu, situaciją gali pakoreguoti naujas įstatymas.
"Paskutinėmis žiniomis, buvo priimtos įstatymo pataisos, kuriomis nustatyta, kad vandens kaina turi būti nustatoma ne ilgiau nei metams, taip pat juo pakeičiama pati kainodara. Tačiau dar neaišku, nuo kada šis įstatymas įsigalios", - sakė L. Makūnas.
Bet kokiu atveju, anot jo, bendrovė elgsis pagal įstatymus ir apvalins visus tarifus - ir pardavimo kainos, ir nuotekų valymo, ir paties vandens - į klientams palankesnę pusę.
"Manau, kad bus apvalinami keturi skaitmenys po kablelio, nes, pavyzdžiui, dabar yra vienas tarifas už padidintą taršą, kuris siekia 2 centus. Tai kaip jį paversi į euro centus?" - sakė L. Makūnas.
Anot jo, bendrovės perėjimu prie euro rūpinsis rangovai, nes "Klaipėdos vanduo", kaip ir visi kiti paslaugų teikėjai, kurį laiką kainas turės skelbti ir litais, ir eurais. Tik dar neaišku, ar dviem valiutomis bus skelbiama galutinė mokėtina sąskaitos suma, ar kiekvienos paslaugos eilutė.
Tuo metu iš centralizuotai tiekiamos šilumos tarifo apvalinimo gyventojams vargu ar pavyks gauti matomos naudos, nes jos kaina yra nustatoma kiekvieną mėnesį.
Tik simboliškai mažesnių mokesčių gali tikėtis ir darželinukų tėvai. Mokesčiai už ugdymo sąlygas ir už maisto ruošimą gali sumažėti tik 1-2 lietuviškais centais, panašiai - ir kasdieninės išlaidos maistui.
Analizuos 12 valdininkų
Aiškumo, kaip iš tiesų po euro įvedimo Klaipėdoje keisis viešųjų paslaugų kainos, daugiau turėtų būti rugpjūtį. Iki tada, pasak savivaldybės administracijos Teisės skyriaus vyriausiosios specialistės Vilmos Marcinkevičienės, savo pasiūlymus turės pateikti speciali savivaldybės darbo grupė.
"Šiuo metu jau yra parengtas įsakymo projektas, kuriame numatyta, kas turėtų sudaryti šią darbo grupę. Dabar laukiama visų 12 potencialių kandidatų vizų. Įsakymas turėtų būti pasirašytas artimiausiu metu. Numatoma, kad darbo grupės pirmininke bus savivaldybės administracijos direktorė Judita Simonavičiūtė", - sakė V. Marcinkevičienė.
Anot jos, būtent ši darbo grupė ir teiks rekomendacijas, kuriuos teisės aktus ir kaip reikėtų keisti miesto valdžiai.
Savo ruožtu savivaldybės administracijos Finansų ir turto departamento direktorė Aldona Špučienė tikina, kad visų reikalavimų bus griežtai laikomasi, juolab kad savivaldybės veiksmus kontroliuos Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje.
"Mechanizmas dar kuriamas"
Daiva KEREKEŠ, Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje
Jau turime Finansų ministerijos atsiųstą klausimyną, pagal kurį savivaldybės periodiškai turės atsiskaityti, kas yra padaryta ruošiantis euro įvedimui. Kol kas dar nėra išgrynintas mechanizmas, kas turės reaguoti į skundus, jei bus patvirtintos galbūt neteisingai konvertuotos viešųjų paslaugų kainos. Dabar Vyriausybės atstovai neanalizuoja ekonominio sprendimų pagrindimo, tad galbūt po euro įvedimo tai bus vartotojų teisių gynimo institucijų kompetencija. Bet kokiu atveju, per pusmetį paaiškės, kur turėtų kreiptis žmogus, jei įtaria, kad savivaldos politikai patvirtino neteisingas kainas eurais.
Rašyti komentarą