"Financial Times" tikina, kad Baltijos šalių ekonomika atsigauna

"Financial Times" tikina, kad Baltijos šalių ekonomika atsigauna

Įtakingo britų dienraščio "The Financial Times" teigimu, Baltijos valstybių ekonomikos vėl ima augti po gilaus nuosmukio, o tai teikia vilties kitoms krizės ištiktoms šalims.

Estijos ekonomika trečiąjį ketvirtį išsiplėtė daugiau negu tikėtasi, 4,7 proc., paskelbta ketvirtadienį, pažymint, kad tai buvo sparčiausias metinis augimas per beveik trejus metus. Latvija antradienį pranešė, kad jos ekonomika išaugo 2,7 proc. per tą patį laikotarpį, o Lietuva jau anksčiau informavo apie lėtą 0,6 proc. augimą.

Reakcija į tai buvo kylanti Baltijos šalių eksporto paklausa, ypač bendradarbiaujant su Vokietija ir Švedija. Regionas stengiasi subalansuoti savo ekonomiką po besaikių vartojimo kreditų, sukėlusių ekonominę krizę, "The Financial Times" cituoja lrt.lt.

Atsinaujinęs augimas prasidėjo, nepaisant to, kad trys Baltijos valstybės stengėsi sumažinti biudžeto deficitą rengdamosi prisijungti prie euro.

Pasak pritariančiųjų fiskaliniam taupymui, Baltijos šalių atsigavimas yra įrodymas, kad biudžeto mažinimas nėra nesuderinamas su ekonomikos augimu.

Europoje prasidėjo pikti debatai, kaip sutvarkyti viešuosius finansus.

Baltijos regionas buvo ištiktas visuotinės finansų krizės, o Latvija buvo priversta kreiptis į Tarptautinį valiutos fondą.

Daugelis ekonomistų numatė, kad buvusios Sovietų Sąjungos valstybės neturės kito pasirinkimo kaip tik taikyti sunkiausias taupymo priemones Europos Sąjungoje, netgi neatmetant valiutų devalvavimo. Tačiau planai prisijungti prie euro buvo atnaujinti, kad būtų paskatintas eksporto atsigavimas.

Vis dėlto visos trys šalys palaikė savo fiksuotus valiutų kursus su euru ir vykdė vadinamąją vidinę devalvaciją mažindamos atlyginimus ir viešąsias išlaidas.

"Europa turi ko pasimokyti iš Baltijos valstybių", - cituojamas "East Capital" ekonomikos vadovas Markusas Svedbergas (Marcus Svedberg).

Tačiau jis abejoja, ar Europai Baltijos šalių reformos tinka, nes Latvijoje šiuo metu pilietinių neramumų nėra, o Prancūzijoje protestuojama prieš pensijų mažinimą.

Estija imasi taupymo priemonių, kad atitiktų ES biudžeto taisykles ir galėtų 2011 m. įsivesti eurą.

"Capital Economics" ekonomistas Neilas Šeringas (Neil Shearing) įspėjo, kad atsigavimas yra trapus Latvijai ir Lietuvai atsiliekant nuo Estijos.

"Blogiausias finansų krizės laikas Baltijos šalyse jau praėjo. Bet regionas tiesiog neturi eksporto pajėgumų, kurie išjudintų ekonomikas ateityje", - teigė ekonomistas.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder