Gaunant minimumą iki pensijos geriau nesirgti

Gaunant minimumą iki pensijos geriau nesirgti

"Sodros" siųsti vyšniniai vokai apnuogino faktą, jog minimalų uždarbį gaunantiems asmenims sirgti ar bent jau gydytojo išdduoti nedarbingumo pažymėjimą geriau nereikėtų, nes tokiu atveju trumpėja darbo stažas, lemiantis pensijos dydį.

Tokia situaciją puikiai iliustruoja vienos klaipėdietės istorija. Tai, ką moteris išgirdo iš "Sodros" darbuotojų jai buvo naujiena, tad ji įtaria, jog tokios informacijos nežino ir nemažai kitų už minimalią mėnesinę algą (MMA) dirbančių Lietuvos gyventojų.

Kad didelė dalis visuomenės stažą vis dar skaičiuoja neteisingai, todėl dažnai neįvertina, kiek jo yra sukaupę, pripažįsta ir "Sodros" atstovai. Tačiau tiek Socialinės apsaugos ministerijos atstovai, tiek socialinės politkos gaires braižantys politikai akcentuoja, kad tokia sistema egzistuoja jau daugiau nei porą dešimtemčių ir nieko keisti nesiruošiama.

"Baudžia už ligą"

"Sodra" pasinaudojo Vokietijos, Švedijos, Prancūzijos, JAV ir kitų šalių ilgamete patirtimi, ir šiais metais maždaug 140 tūkst. pagal darbo sutartis dirbančių žmonių, kurie per 2016-uosius nesukaupė 1 metų stažo, išsiuntė vyšniniuose vokuose asmeninius pranešimus apie jų sukauptą stažą pensijai, prognozuojamą senatvės pensijos dydį ir kt.

Tokį voką gavusi klaipėdietė iš pradžių pagalvojo, jog tai klaida, nes darbe gauna minimalų atlygį, tad, jos įsivaizdavimu, turėtų kauptis ir normalus stažas.

"Kai kreipiausi į "Sodrą", paaiškėjo, kad šitaip nutiko dėl to, jog praėjusiais metais kurį laiką dėl ligos nedirbau. Nedarbingumo pažymėjimą turėjau beveik tris mėnesius, nes man buvo atlikta operacija ir vieną kartą prižiūrėjau sirgusį vaiką. Bet juk aš socialiai drausta ir sirgdama gaunu nedarbingumo išmokas. Išeina taip, kad valstybė baudžia už tai, kad sirgai. Negana to, kad ligos atveju gauni mažiau nei atlyginimą, tai dar ir pensijos stažą nurėžia", - sakė klaipėdietė.

"Sodros" klaipėdietei pateiktame raštiškame atsakyme tvirtinama, kad vieneri metai stažo įskaitomi tik tokiu atveju, jei per metus asmuo uždirba 12 ir daugiau MMA sumą. Tačiau jei per metus uždirba mažiau, tuomet įskaitoma proporcingai mažiau ir stažo.

"Jei kas mėnesį uždirbate po minimalią algą ir susergate, ligos išmoka mokama tik 80 procentų darbo užmokesčio, todėl sirgtą mėnesį nesusidaro minimali alga ir jums pensijų stažas skaičiuojamas proporcingai mažesnis", - raštu paaiškino "Sodros" atstovai.

"Skaičiuoja neteisingai"

"Vakarų ekspresui" "Sodros" atstovai paaiškino, kad tokia tvarka mūsų šalyje galioja jau daugiau nei 20 metų.

"Nuo 1995 metų galioja įstatyme įtvirtinta nuostata, kad stažas skaičiuojamas ne pagal pradirbtą laiką ar etatą, o pagal gautas pajamas ir nuo jų sumokėtas valstybinio socialinio draudimo įmokas. Tačiau didelė dalis visuomenės stažą vis dar skaičiuoja neteisingai, todėl dažnai neįvertina, kiek jo yra sukaupę", - "Vakarų ekspresui" komentavo "Sodros" atstovas žiniasklaidai Rytas Stalnionis.

Akcentuojama, kad stažas pensijai yra tiesiogiai susietas su MMA. Jei darbuotojas per metus uždirba 12 MMA (4 560 Eur) ir nuo šios sumos yra sumokamos valstybinio socialinio draudimo įmokos, jis sukaupia 1 metų stažą.

"Taigi, jei už pusę etato yra oficialiai mokama pusė minimalaus darbo užmokesčio, tai ir stažo per metus sukaupiama tik pusė - ne 12, o 6 mėnesiai. Kad taip dirbdamas žmogus sukauptų 30 metų stažą, jam reikėtų padirbėti 60 metų", - aiškino R. Stalnionis.

Jis pabrėžė, kad į stažą taip pat yra įskaičiuojamos ir socialinio draudimo išmokos. Tačiau jei žmogus per mėnesį uždirba MMA, o ligos arba slaugos išmoka siekia 80-85 proc., proporcingai mažesnis bus ir sukauptas stažas.

"Tad ir sukaupiamam stažui įtaką daro ne ligos dienos, o tuo laikotarpiu gaunamos pajamos, nuo kurių mokamos socialinio draudimo įmokos", - pabrėžė "Sodros" atstovas.

"Problema aštrėja"

"Sodros" duomenimis, kasmet ketvirtadalis į pensiją išeinančių žmonių neturi sukaupę būtinojo 30 metų stažo. Tad ir pensija jiems yra mažesnė. Jie taip pat negauna ir priedo už stažo metus.

"Nepakankamo stažo pensijai problema tik aštrėja - per darbo metus būtinojo stažo nesukaupusių žmonių skaičius auga", - minėjo R. Stalnionis.

Pavyzdžiui, 2016 m. daugiau nei 168 tūkst. Lietuvos gyventojų uždirbo mažiau nei MMA. Vidutinės šių žmonių pajamos sudarė 199,63 Eur. Šie žmonės nesukaupė pakankamo stažo, nes mokėjo nedideles socialinio draudimo įmokas. O kiek dar buvo tokių, kurie, kaip "Vakarų ekspreso" kalbinta klaipėdietė, stažo nesukaupė dėl kitų priežasčių...

Todėl "Sodra" esą ir ėmėsi iniciatyvos "Vyšninis vokas". Ateityje šią iniciatyvą planuojama kartoti.

"Vyšninis vokas jokiu būdu nėra nuosprendis - mes siekiame, kad žmonės suprastų, kokią įtaką mažos oficialiai gaunamos pajamos daro jiems ir visiems Lietuvos gyventojams, kaip yra skaičiuojamas stažas pensijai. Gavę šią informaciją žmonės galės įvertinti savo realią situaciją, o "Sodros" tikslas - paskatinti ją keisti: kalbėti su savo darbdaviu dėl atlyginimo dydžio, galvoti apie papildomas pajamas ar veiklą, papildomą kaupimą bei taupymą", - paaiškino R. Stalnionis.

Tvarkos keisti neplanuoja

Kad tokia tvarka yra sąžininga, mano ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovai.

"Socialinio draudimo stažo, už kurį skiriama pensija, apskaičiavimo tvarką nustato ne "Sodros" metodika, o įstatymai. Galiojantys teisės aktai numato, kad pensijų socialinio draudimo stažas apskaičiuojamas pagal asmens pajamas, nuo kurių skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos, ir yra susietas su minimalia mėnesine alga. Taigi, nuo pat 1995 metų stažas pensijai gauti priklauso nuo socialinio draudimo įmokų, o ne nuo kalendorinių darbo laikotarpių. Tokia pensijų stažo skaičiavimo tvarka galioja jau daugiau nei 20 metų, jos keisti nenumatoma", - lakoniškai situaciją komentavo SADM Socialinio draudimo ir pensijų departamento direktorė Asta Aranauskienė.

Lietuvoje būtinasis stažas senatvės pensijai šiuo metu yra 30 metų. Jį sukaupusiam žmogui mokama viso dydžio pensija. Ją sudaro pagrindinė (dabar - 132 Eur), papildoma dalis (priklauso nuo turėtų pajamų) ir priedas už stažo metus (už kiekvienus papildomus pilnus stažo metus per 30 metų pridedama po 3,6 Eur).

Sukaupusiems mažiau nei 15 metų stažo senatvės pensija nemokama, o sukaupusiems daugiau kaip 15, bet mažiau nei 30 metų stažo, mokama sumažinta pensija (vidutiniškai - 158,8 Eur).

Sukauptą stažą pensijai kiekvienas gali pasitikrinti asmeninėje "Sodros" paskyroje gyventojui.

Beje, nuo 2018 m. būtinasis stažas bus palaipsniui ilginamas, kol 2026 m. pasieks 35 metus.

"Tokia sistema, ir kitokios nebus"

Algirdas SYSAS, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas
Ta taisyklė galioja visiems ir nieko keisti nereikia. Na, pasirgo tris mėnesius ir dabar turės dviem savaitėm ilgiau padirbti, kad susidarytų stažas. Manau, kad dėl to žmogus, liaudiškai tariant, nepasidarys kuprotas.
Žiūrint į statistiką, ketvirtadalis į pensiją išeinančių žmonių neturi sukaupę būtinojo stažo. Vadinasi, jie kažką darė ne taip - nemokėjo mokesčių ar negalvojo apie senatvę. O kai reikia eiti į pensiją, tada jau visi kalti.
Tokia yra sistema, ir kitokios nebus. Pinigai ant medžių neauga. Jei mes visi mokesčių mokėtojai sutinkame, kad vis daugiau žmonių visokiais būdais nemokėtų įmokų, tada turėsime socialinę apsaugą su labai mažomis pensijomis, nedarbingumo išmokomis. Reikia suvokti, kad tai yra solidari sistema. Štai antradienį Seimas nusprendė atleisti dalį autorių nuo mokesčių ir leisti jiems juos mokėti tik nuo 50 procentų pajamų, nors daugelio jų pajamos tikrai nėra mažos. Geradaris Seimas atleidžia nuo mokesčių, o "Sodra" dėl to neteks 4 milijonų eurų. Vadinasi, bendras katilas sumažės. Dabar sakysime - taikykime kokias nors lengvatas tiems, kurie mažai uždirba. Tai kyla klausimas, kas tada suneš tą katilą? Mes turime daryti viską, kad žmonės suvoktų, jog socialinė sistema gali būti tvari ir naudinga tik tada, jei visi joje dalyvausime. Jei visi stengiamės nuo jos išsisukti, tuomet nepeikime valstybės ir "Sodros".

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder