Nors Vilniuje viešintys Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ekspertai ir prognozuoja, kad mūsų šalies ekonomika šiemet augs 2 proc., to neužteks, jei Lietuva 2012-aisiais nori pasiekti 3 proc. nuo BVP biudžeto deficito tikslą. Finansų ministrė Ingrida Šimonytė kalba apie naujus turto mokesčius, tačiau tokius, kurie nekenktų eksportui ar darbo vietų kūrimui.
Finansų ministerija prognozuoja, kad šiemet biudžeto deficitas sudarys 8,1 proc. nuo BVP. Planuojama, kad 2011-aisiais biudžeto deficitas turėtų būti sumažintas iki 6 proc., o 2012-aisiais - iki 3 proc. Norint pasiekti šių tikslų, iki 2012 m. skirtumą tarp biudžeto pajamų ir išlaidų reikia sumažinti maždaug 4,5 mlrd. litų.
"4,5 mlrd. litų yra bendras skirtumas, kuris mažina deficitą iki 3 proc. Be abejo, dalis šito skirtumo bus padengta atsigaunančios ekonomikos. Tačiau problema yra ta, kad paraleliai padidės kai kurios išlaidos", - po susitikimo su TVF atstovais sakė I. Šimonytė.
Pasak jos, dalį mažinimui reikalingų pajamų galima gauti ir mažinant šešėlinės ekonomikos dalį, tačiau, Vyriausybės manymu, to taip pat nepakaktų, kad būtų pasiektas pageidaujamas biudžeto deficito lygis.
Anot I. Šimonytės, jei deficitas būtų mažinamas vien karpant išlaidas, "vargu, ar visuomenė su tuo sutiktų", todėl reikės ieškoti sprendimų, kurie didina mokestinę bazę, tačiau nekenkia produktyvumui, darbo vietų kūrimui, eksportui.
Ministrės teigimu, tokiu atveju geriausi yra įvairūs turto mokesčiai. Iki šiol buvo kalbama apie nekilnojamojo turto mokestį. I. Šimonytė atskleidė, kad Vyriausybė galvoja apie platesnę turto mokesčių bazę.
"Vadinamieji "žalieji" mokesčiai, tarkim transporto priemonėms, galėtų būti svarstomi kaip alternatyva. Sakyčiau taip, akcizo tipo mokesčiai. Tai nereiškia, kad akcizas kurui kils. Akcizo tipo mokesčiai - tai yra mokesčiai už daiktus, ypatingai importuojamus daiktus. Tarkim transporto priemonės ypatingai patrauklios yra ta prasme, kad tai praktiškai yra vien importas", - kalbėjo finansų ministrė.
Kiek būtų galima gauti papildomų pajamų į biudžetą, jei tokie mokesčiai būtų įvesti, I. Šimonytė pasakyti negalėjo, nes nėra aišku, nei kokiu mastu tie mokesčiai būtų taikomi, nei jų tarifai.
"Viskas priklauso nuo to, koks bus mokestis. Tai priklauso ir nuo tarifo, ir nuo bazės. Jei tai būtų plati bazė ir mažas tarifas, be jokios abejonės, pajamos būtų didesnės nei turint didelę ir išlygą, ir aukštą tarifą", - teigė ministrė.
Lietuvoje viešintys TVF ekspertai sako, kad Lietuvai reikėtų pratęsti laikinąsias taupymo priemones - atlyginimų, pensijų ir kitų socialinių išmokų mažinimus, nes grąžinant išmokas į ankstesnį lygį ir nieko nedarant smarkiai augs valstybės skola.
"TVF ekspertai suskaičiavo, kad jei mes laikinųjų priemonių nepratęsiame ir nieko nedarome, tai rizikuojame valstybės skolą 2012 m. padidinti iki 60 proc. nuo BVP.
Be jokios abejonės, tie sumažinimai, kurie baigiasi 2010 metais, turi būti pakeisti kažkuo kitu, pratęsti arba pakeisti sisteminiais sprendimais. Pavyzdžiui, valstybės tarnautojų darbo apmokėjimo neraline peržiūra, kuri leistų už tuos pačius pinigus, kurie yra dabar, pasiekti tą patį rezultatą. Ne pratęsiant mažinimą, o tiesiog nustatant kitokią apmokėjimo sistemą, kuri nepareikalautų papildomų išlaidų", - sakė I. Šimonytė.
Anot jos, tos pačios nuostatos galiotų ir motinystės išmokoms.
"Jeigu pavyktų susitarti dėl tam tikrų sisteminių sprendimų, tai tie sprendimai būtų ilgalaikiai. TVF taip pat pabrėžė, kad turime daug laikinų priemonių, bet turime galvoti ir ilgalaikius sprendimus", - teigė finansų ministrė.
Rašyti komentarą