Vidutiniškai didesnius atlyginimus gaunantys klaipėdiečiai ir Visagino gyventojai rūkalus dažniau perka parduotuvėse.
Tai paaiškėjo ne pirmą kartą Lietuvoje atliekant tyrimą, kurio metu nagrinėjamas šiukšliadėžių turinys.
Mūsų šalyje veikiančių tabako kompanijų užsakymu tyrėjai naršė po šiukšlių dėžes įvairiuose šalies miestuose ir miesteliuose.
Kai kur cigarečių pakeliai su rusiškomis ar baltarusiškomis banderolėmis sudarė pusę visų rastų. Iš visų tyrimo metu rastų pakelių netgi 29,3 proc. buvo su rusiškomis arba baltarusiškomis banderolėmis.
„Nelegalių cigarečių rinka nei plečiasi, nei mažėja. Žmonės rūko iš esmės tiek pat kiek ir anksčiau. Todėl apie kokias nors pergales prieš nelegalią prekybą kalbėti dar tikrai anksti”, – sakė tabako kompanijos „JTI Lietuva” korporatyvinių reikalų vadovas Ramūnas Mačius.
Valstybinė mokesčių inspekcija apskaičiavo, jog pirmąjį šių metų ketvirtį legalių cigarečių pardavimas šoktelėjo beveik 30 procentų.
Statistiką kiek pagerino vasario mėnesio rezultatai, kai pardavimas ūgtelėjo net 101,6 proc., palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. Bet tokį šuolį paaiškinti nesunku – rūkaliai ir pardavėjai skubėjo įsigyti tabako gaminių dar neatėjus kovui, nuo kurio buvo padidintas akcizas rūkalams.
Pasamdyti tyrėjai iš šiukšliadėžių kovo–balandžio mėnesiais surinko po 100–1500 pakelių kiekviename mieste, priklausomai nuo miesto dydžio.
Tuščių pakuočių su nelietuviškomis banderolėmis daugiausia rasta Marijampolėje – 48 proc. Tai įrodo, kad šis Suvalkijos miestas – vienas svarbiausių nelegalios prekybos taškų.
Nuo Marijampolės nedaug atsilieka kontrabandos sostine tituluojama Tauragė – jos šiukšliadėžėse rasta 45 proc. nelegalių rūkalų pakuočių.
Šilutėje kontrabandinių cigarečių pakelių rasta 31 proc., tik procentu mažiau Vilniuje.
Tačiau kai kurių miestų statistika nustebino tyrimo užsakovus.
Pavyzdys – Klaipėda ir Visaginas. Nors Lietuvos uostamiestis, esantis palyginti netoli nuo Kaliningrado, tikrai galėtų tapti nelegalių rūkalų centru, taip iš tiesų nėra.
Klaipėdoje iš visų rastų cigarečių pakelių tik penktadalį sudarė įvežti iš Rusijos ir Baltarusijos.
Tabako gamintojai tai sieja su aukštesniu pragyvenimo lygiu.
„Ten, kur žmonės gyvena prasčiau, kontrabandinės cigaretės yra populiaresnės. Ten, kur pajamos didesnės, – vaizdas kitoks”, – įsitikinęs R.Mačius.
Rašyti komentarą