Nebereikės nieko paisyti
Tiek viso Seimo, tiek frakcijos kolegų balsavimas praėjusią savaitę smarkiai papiktino valstiečių frakcijos narį, Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininką Povilą Urbšį.
„Jau ir taip kai kuriose sostinės vietose nesijauti kaip Lietuvoje, nes įvairių kavinių, restoranų, įstaigų užsienietiški pavadinimai užgožia lietuviškus, nes leidžiamos išimtys. O kai bus galima iš viso nebepaisyti lietuvių kalbos reikalavimų ir komisijos nutarimų, situacija taps dar blogesnė. Jei dar labiau praversime duris tam, kas trina mūsų tapatybę, tai ištrinsime ir patys save. Kai kurie įrodinėja, kad čia nieko tokio, čia tik verslas ir įmonės pavadinimas. Bet šitas pavadinimas taps kalbos dalimi, svetimybe, nes kalbant apie tą įmonę reikės naudoti svetimus žodžius ir dar rašyti svetimais rašmenimis. Dar senovės Graikijos laikais buvo pripažinta, kad bet kokia svetimybė yra kenksminga kalbai, nes ją žaloja ir darko“, - priminė P.Urbšys.
Nori politizuotos komisijos
Pasak parlamentaro, tą pačią dieną Seimui buvo pristatyta Audrio Antanaičio kandidatūra į Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkus.
„Aiškiai buvo matyti, kad ypač konservatoriai darė spaudimą, kad žmogus prisipažintų, koks jo požiūris yra į tas tris svetimas raides - W, Q ir X. Tiesiog vyko tardymas, aiškiai leidžiant suprasti, kad jei žmogus nepritaria šių raidžių įteisinimui, jo kandidatūrai nebus pritarta. Buvo akivaizdu, kad konservatoriai nori, jog komisija būtų politizuota ir turėtų išankstinę nuostatą. Tačiau kandidatas atsakė, kad reikia turėti ekspertų išvadas, išnagrinėti šį klausimą kiek galima giliau ir tik tada susidaryti požiūrį. Kandidatas sakė, kad komisija turi remtis ne politiniais, o ekspertiniais sprendimais. Konservatoriams tai nepatiko. O paskui, kai buvo balsuojama dėl užsienietiškų įmonių pavadinimų, buvo matomos tos pačios tendencijos - kad valstybinę kalbą reikia kuo labiau riboti ir taikytis ne prie jos, o ją taikyti siauriems verslo, politiniams poreikiams“, - kalbėjo Seimo narys.
Parodė tikruosius veidus
Politikas atkreipė dėmesį, kokios politinės jėgos stumia svetimus rašmenis.
„Praėjusioje kadencijoje pagrindinė jėga, turėjusi tokią politinę misiją, buvo socialdemokratai, o šioje kadencijoje jau konservatoriai tęsia misiją daužyti lietuvių kalbą. Ir dar reikia pastebėti, kad konservatoriai tampa tarsi politinis avangardas, daužantis valstybinės kalbos statusą, prie jų šliejasi socialdemokratai (kad ir suskilę, bet šiuo klausimu vieningi), liberalai bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) nariai arba daugiau nei pusė jų. Tačiau mes, eidami į rinkimus, aiškiai deklaravome, kad palaikysime vertybes. O dabar, kai po metų dalis mūsų paklusniai balsuoja taip, kaip balsuoja konservatoriai, nėra ko stebėtis, kad žmonių pasitikėjimas LVŽS mažėja“, - konstatavo P.Urbšys.
Ramūnas KARBAUSKIS, LVŽS pirmininkas ir Seimo LVŽS frakcijos seniūnas:
Mes jau prieš pusantrų metų, tai yra gerokai iki Seimo rinkimų, buvome išsiaiškinę, kad požiūris į nelietuviškų raidžių naudojimą, į lietuvių kalbą bei jos taisykles yra skirtingas ir šiuo klausimu neturėsime vienos pozicijos. Tačiau nutarėme, kad tai nėra priežastis, kodėl negalėsime sėkmingai dirbti Lietuvos labui kartu.
Kiek prisimenu, lietuvių kalba yra vienintelis vertybinis klausimas, dėl kurių frakcijos narių nuomonės išsiskiria. Kitais klausimais mes esame vieningi.
Galimybė bet kuriam juridiniam asmeniui sudaryti pavadinimą užsienio kalba nenumatyta. Išimtis nustatoma tik sudarant juridinio asmens, susijusio su užsienio juridiniu asmeniu ar kita organizacija, pavadinimą. Pernai 11 proc. netinkamų juridinių asmenų pavadinimų sudarė ne lietuvių kalbos arba begalūniai dirbtiniai žodžiai, todėl jie neperėjo komisijos „filtro“.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“
Rašyti komentarą