Mokėti progresinių mokesčių nenori 68 proc. Lietuvos gyventojų

Mokėti progresinių mokesčių nenori 68 proc. Lietuvos gyventojų

Absoliuti dauguma - 68 proc. - Lietuvos gyventojų nesutinka, kad jų pajamos būtų apmokestinamos progresiniu gyventojų pajamų mokesčiu (GPM), rodo Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) iniciatyva bendrovės "Spinter tyrimai" atliktas gyventojų nuomonės tyrimas. Gyventojai nenorėtų apmokestinimo progresiniu mokesčiu nepriklausomai nuo jų išsilavinimo, gyvenamosios vietos, amžiaus ar pagrindinio užsiėmimo.

Pasak LLRI ekspertės Kaetanos Leontjevos, sakoma, kad progresiniai mokesčiai yra teisingi, ir gyventojai pageidauja juos įvesti, tačiau retas tokio "teisingumo" linki sau. "Progresiniai mokesčiai populiarūs tiek, kiek žmonės mano, kad ne jie juos mokės. Su progresiniu savo pajamų apmokestinimu sutiktų tik kas penktas gyventojas", - sako ekspertė.

"Tik žemiausių pajamų vienam namų ūkio nariui kategorijoje skirtumas tarp norinčių ir nenorinčių mokėti progresinius mokesčius buvo mažesnis - už tokio mokesčio taikymą jų pajamoms pasisakė 42 proc., prieš - 49 proc. apklaustųjų. Tą paaiškintų tai, kad mažiausias pajamas vienam namų ūkio nariui (iki 500 Lt) uždirbantys žmonės už tokį apmokestinimą pasisakė manydami, jog jie atsidurtų ant žemiausio progresinių mokesčių laiptelio ir jų pajamoms nebūtų taikomas aukštesnis tarifas. Tačiau likusiose pajamų grupėse (501 - 1000 Lt, 1001 - 1500 Lt ir daugiau kaip 1500 Lt vienam namų ūkio nariui) vėlgi įžvelgiama aiški tendencija: gyventojai nenori mokėti progresinių mokesčių. Pavyzdžiui, tyrimo dalyviai, kurių pajamos vienam namų ūkio nariui sudaro 501-1000 Lt, aiškiai pasisakė prieš progresinius mokesčius - prieš tokį apmokestinimą buvo 72 proc. apklaustųjų ir tik 15 proc. už," - komentuoja K. Leontjeva.

2008 m. LLRI ir RAIT atliktos apklausos metu tyrimo dalyviai buvo klausiami, kiek sutiktų mokėti pajamų mokesčio ir kiek turėtų likti "į rankas", jei gautų 1000, 2000, 3000, 5000, 7000 litų. Šalies gyventojai nurodė įvairias sumas, kurios parodė, kad gyventojai sutiktų mokėti nuo 7,4 iki 10,8 proc. pajamų mokesčio. Atskaičiavus neapmokestinamą pajamų dydį (kuris tuo metu sudarė 320 Lt) buvo nustatyta, kad gyventojai sutiktų mokėti apie 11 proc. pajamų mokestį, nepriklausomai nuo to, kokią pinigų sumą jie uždirbtų.

Sidebar placeholder