Tyrimų centro „Transcrime“ ataskaitoje naudojama plačiu mastu pripažinta atsparumo nusikalstamai veiklai metodologija. Ši metodologija vertina nusikalstamos veiklos padarymo galimybes, kurias netyčia sukuria norminiai teisės aktai.
Nagrinėdamas visas politikos alternatyvas, pasiūlytas rengiantis priimti TGD pataisas, tyrimų centras „Transcrime“ nustatė tris svarbias politikos sritis, galinčias padidinti nusikalstamumą: tai bendrinės tabako gaminių pakuotės įvedimas, principo „teršėjas moka“ įgyvendinimas ir draudimas demonstruoti tabako gaminius pardavimo vietose.
„Mūsų atliktas atsparumo nusikalstamai veiklai tyrimas parodė, kad kai kurios politikos alternatyvos, kurias numato Europos Komisija, kelia rimtą pavojų, nes jos gali sudaryti netyčines galimybes nelegaliai prekybai tabako gaminiais.
Kalbant konkrečiai, didelį pavojų kelia tokia priemonė, kaip bendrinės tabako gaminių pakuotės, kadangi ji gali paskatinti tabako gaminių padirbinėjimą, ir vartotojams bus sunku atskirti legalius gaminius nuo padirbtų“, – sako ataskaitos autorius, profesorius Ernesto Savona.
Turima informacija apie šiuo metu atliekamą TGD parengtų pataisų poveikio vertinimą rodo, kad Sveikatos ir vartotojų reikalų generalinis direktoratas (DG SANCO) beveik neatkreipė dėmesio į galimą poveikį nelegaliai prekybai tabako gaminiais.
„Europos politikos formuotojai, rengdami naujų teisės aktų projektus, priešingai savo nusibrėžtoms gairėms, retai svarsto nusikalstamumo grėsmės aspektus ir DG SANCO vykdomas Tabako gaminių direktyvos peržiūros procesas, atrodo, tai patvirtina“,– tęsia profesorius Savona.
„Transcrime“ savo ataskaitoje pabrėžia tolimesnių tyrimų ir politikos formuotojų dėmesio būtinumą siekiant be, kitų pasekmių, įvertinti ir siūlomų tabako politikos priemonių poveikį nusikalstamumui – tai, į ką iki šiol buvo žiūrima pro pirštus.
„Reikia kruopčiai įvertinti ar teisinis reglamentavimas nesukuria galimybių nusikaltėliams. Mes žinome, kad ES tabako rinka jau dabar yra labai pažeidžiama nelegalios prekybos požiūriu, todėl reikia žymiai atsargiau svarstyti naujų politikos priemonių įgyvendinimą joje“, – baigia profesorius Savona.
Rašyti komentarą