"NordBalt" kabelis paruoštas pavasario darbams

"NordBalt" kabelis paruoštas pavasario darbams

Karlskronoje, Švedijoje, baigtas gaminti visas „NordBalt“ kabelis, kurio visas ilgis 900 kilometrų. Šį mėnesį baigta gaminti ir išbandyta paskutinė 50 kilometrų kabelio atkarpa, o kovo pabaigoje kabelis bus kraunamas į specialų laivą. Baltijos jūroje nuo balandžio iki vasaros vidurio bus pakloti likusieji 150 kilometrų jungties, guldant du galios ir optinio ryšio kabelius viename apvalkale. Klojant kabelį procesas iš laivo bus stebimas ir kontroliuojamas povandeninėmis kameromis. Elektros jungties su Švedija trasa jūroje yra 400 kilometrų ilgio.

„Kabelio gamyba buvo vienas atsakingiausių darbų, jo sudėtingumą lėmė ne tik elektros energijos perdavimo būdas, naudojama technologija, bet ir aibė kitų faktorių kaip jūros gylis, dugno, kuriame jis bus klojamas, savybės“, – sakė Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ valdybos narys ir Strateginės infrastruktūros departamento direktorius Karolis Sankovski.

Jūrinio kabelio skersmuo yra daugiau nei 12 centimetrų, jo vienas metras sveria apie 30 kilogramų. Kabelio laidininką saugo 11 izoliacinių sluoksnių. Kabelis pagamintas taip, kad perduodant elektrą dideliu atstumu būtų patiriami kuo mažesni elektros energijos nuostoliai. Ši technologija tarnaus ir sujungiant skirtingų parametrų Švedijos ir Lietuvos energetikos sistemas. Tokia aukštos įtampos nuolatinės srovės technologija Lietuvoje bus naudojama pirmą sykį. Abiejuose jungties krantuose jau stovi srovės keitiklių pastatai, juose pradedama montuoti įranga, kuri nuolatinę srovę keis į Lietuvos ir Švedijos perdavimo tinkluose naudojamą kintamą, ir atvirkščiai. Švedijos pusėje netrukus bus pabaigtas kloti 40 kilometrų ilgio sausumos kabelis.

Šiąnakt į „NordBalt“ nuolatinės srovės keitiklio stotį Klaipėdos rajone atgabentas ir paskutinysis, „NordBalt“ transformatorius, kur jau įrengti kiti trys.

„NordBalt“ jungtis pradės veikti šių metų gruodį. 453 kilometrų ilgio elektros tilto su Švedija galia siekia 700 megavatų – tai beveik prilygsta elektros suvartojimui Lietuvoje karštą vasaros dieną. Ilgalaikėje perspektyvoje „NordBalt“ jungties naudą pajus ne tik elektros rinkoje elektrą perkančios verslo ir pramonės įmonės, kurios suvartoja apie 70 proc. visos Lietuvoje suvartojamos elektros energijos, bet ir visi elektros vartotojai.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder