Rentos nusipelniusiems menininkams nuo kitų metų didės 260 litų

Rentos nusipelniusiems menininkams nuo kitų metų didės 260 litų

Vilnius, liepos 16 d. (ELTA) Nuo kitų metų ketinama 260 litų padidinti rentas nusipelniusiems Lietuvos menininkams. Pagal Kultūros ir Finansų ministerijų pasiektą kompromisą, rentos menininkams turėtų būti ne 520, o 780 litų.

Kultūros ministro Šarūno Biručio teigimu, rentas arba kompensacines išmokas būtina didinti, nes jų dydis nekeistas jau daugelį metų ir neatitinka gyvenimo realybės.

Kultūros ministerijos skaičiavimu, rentas menininkams padidinus nuo keturių iki šešių bazinių socialinių išmokų (BSI) papildomai reikėtų per 400 tūkst. litų per metus. Šiuo metu vadinamąsias rentas gauna 95 menininkai. Prognozuojama, kad kitąmet jų skaičius gali padidėti iki 130.

Pirmosios rentos menininkas pradėtos mokėti pagal 1998 metais priimtą Vyriausybės nutarimą, o nuo 2004 metų jas reglamentuoja Teatrų ir koncertinių įstaigų įstatymas.

"Atkreiptinas dėmesys, kad šiandien vidutinė senatvės pensija yra 847 litai, minimali mėnesinė alga - 1000 litų, o nuo 2004 metų Teatrų ir koncertinių įstaigų įstatyme įtvirtintas kompensacinių išmokų dydis - 520 litų per pastaruosius aštuonerius metus nebuvo indeksuojamas. Todėl akivaizdu, kad buvo pažeisti proporcingumo ir asmenų lygiateisiškumo principai", - sako kultūros ministras Š. Birutis.

Pasak ministro, Lietuvos meno elitas, pavyzdžiui, baleto solistai Eglė Špokaitė, Nerijus Juška, dainininkės Sigutė Stonytė, Asta Krikščiūnaitė, saksofonininkas Petras Vyšniauskas ir kiti, kurie ypač nusipelnė Lietuvai kurdami bei plėtojdami Lietuvos kultūrą ir meną, nuo 2011 m. sausio 1 d., įsigaliojus Lietuvos Respublikos valstybinių pensijų įstatymo pakeitimo įstatymui, prarado teisę gauti pirmojo arba antrojo laipsnio valstybinę pensiją, o visiems kitiems piliečiams, minimiems Valstybinių pensijų įstatyme, ši teisė palikta, teigiama Kultūros ministerijos pranešime.

Kultūros ministerijos teigimu, nutarimo projektas dėl kompensacinių išmokų didinimo pateiktas Vyriausybei. Galutinį sprendimą Ministrų kabinetas planuoja priimti rugsėjį. Tuomet projektas keliautų į Seimą.

Reaguodamas į kultūros ministro Š. Biručio viešą pareiškimą dėl numatomų "rentų padidinimo nusipelniusiems menininkams" Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto narys prof. Vytautas Juozapaitis teigia, kad reikia kalbėti ne apie rentų, bet apie kompensacinių išmokų didinimą savo kūrybinės veiklos tęsti nebegalintiems menininkams.

"Galbūt suklaidintas kultūros ministras turėtų žinoti, kad Teatrų ir koncertinių įstaigų įstatymo 13 straipsnyje reglamentuotos kompensacinės išmokos (ne rentos!) skiriamos išskirtinai profesionaliems baleto šokėjams, pučiamųjų instrumentų muzikantams bei dainininkams, po 20-30 kūrybinio darbo metų dėl objektyvių fiziologinių pokyčių nebegalintiems kokybiškai tęsti savo profesinės veiklos. Tai neturi nieko bendra su nuopelnais ir netaikoma kitų žanrų ar meno rūšių kūrybiniams darbuotojams. Taigi ministro teiginys apie rūpestį visais nusipelniusiais menininkais yra mažų mažiausiai klaidinantis, kaip ir klaidinanti informacija apie politiko minimą pateiktą projektą Vyriausybei dėl išmokų didinimo", - teigia Seimo narys.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder