Rusijos blokada prekėms ir paslaugoms iš Lietuvos kainuotų iki 4 proc. BVP, teigė Premjeras
"Pačiu kraštutiniu atveju, kuriuo aš netikiu, kad tai galėtų atsitikti, kad jokio eksporto neturėtume į Rusiją, ir mūsų logistiką nutrauktų visiškai - nei sandėliavimas, nei pervežimas (negalėtų vykti. - ELTA), tai galėtų būti iki 4 proc. BVP poveikis", - sakė A. Butkevičius ketvirtadienį interviu "Žinių radijui".
Vyriausybės vadovas šį skaičių įvardijo remdamasis Vyriausybės ekonomikos departamento analizėmis, kurios esą yra nuolat atliekamos nuo tada, kai Rusija tik pradėjo taikyti sankcijas pieno produktams. Tai yra jau maždaug metus.
"Jau nuo tos dienos, kai buvo priimtas Rusijos sprendimas pieno produktų neįsileisti į rinką, tai praktiškai jau tuo metu visi verslininkai buvo perspėti, kad vis dėlto tai yra padidintos rizikos rinka ir reikia ieškoti ir kitų.
Tą verslininkai ir daro, bet reikia suprasti, kad šiuo metu praktiškai 28 ES valstybėms Rusijos rinka užsidarė, ir konkurencija labai išaugo tarp 28 šalių, o Lietuvai poveikis ekonominiu, finansiniu požiūriu pats didžiausias. Tą yra pripažinusi ir Europos Komisija, nes jei skaičiuotume 1 mln. ar 100 tūkst. gyventojų, kokia mūsų eksporto dalis sudarė į Rusiją, tai ji yra viena ženkliausių", - pažymėjo A. Butkevičius.
Apie situaciją, susidariusią pasienyje su Rusija, ketinama kalbėti ir Briuselyje gruodžio 3 dieną vyksiančiojoje ES Transporto taryboje.
"Mes ES turime užimti bendrą poziciją. (...) Dėl pienininkų mes gavome tam tikrą finansinę paramą, tai yra 14 mln. eurų, ir tos lėšos 2015 m. bus skirtos pieno gamintojams. Pristatysime, kokią įtaką transporto sektorius sudaro mūsų šalyje. Įtaka BVP yra didžiulė - nuo 12 iki 13 proc. Aš kalbu plačiąja prasme, ne vien dėl Rusijos, toks BVP yra sukuriamas", - sakė A. Butkevičius.
Pasak Vyriausybės vadovo, šįkart neketinama bandyti siųsti Lietuvos pareigūnų į Maskvą, kad šie bandytų ten spręsti susidariusias problemas, tačiau Užsienio reikalų ministerija stengiasi užmegzti kontaktą su Rusijos muitinės departamento vadovu.
Taip pat diskutuojama, kaip būtų galima greičiau panaudoti naujajame ES biudžete numatytas europinės paramos lėšas.
"Mes suprantame, kad gali būti tam tikras nedidelis nuosmukis mūsų ekonomikoje, tai mes pirmiausiai dirbame su kiekvienu ministru, kuris administruoja ES lėšas, nes norime pagreitinti tų lėšų įsisavinimą. Vakar buvo atskiri susitikimai su energetikos, finansų, susisiekimo ministrais", - sakė A. Butkevičius ketvirtadienį.
Ministras Pirmininkas taip pat užsiminė apie pastangas surasti naujų rinkų. Čia jis kalbėjo apie savo ir verslininkų vizitą į Baltarusijoje vykusį ekonomikos forumą, išreiškė viltį, kad Jungtinėse Valstijose bus priimtas kuo greitesnis palankus sprendimas dėl maisto produktų eksporto. Serbijoje A. Butkevičius planuoja susitikti su savo kolega iš Kinijos.
Premjeras nebuvo linkęs komentuoti Prezidentės Dalios Grybauskaitės retorikos Rusijos atžvilgiu. "Kitų žmonių pasisakymų nekomentuosiu", - sakė jis.
Tačiau Vyriausybės vadovas išsakė poziciją, kad tik bendra ES pozicija gali turėti įtakos.
"Mes ES turime būti labai vieningi ir suprasti, kad tik būdami kaip stipri komanda galime įtikinti visas pasaulio valstybes, kad jos irgi išgirstų, kas yra kalbama apie Ukrainą", - sakė A. Butkevičius.
Rašyti komentarą