Lietuvoje šiemet bulves ir kitas daržoves sodinti pradėta 1–2 savaitėmis anksčiau nei įprastai. Jau gegužės pirmąją savaitę ūkiai šakniavaisių sėją buvo baigę arba gerokai įpusėję. Bet tikėtis ankstyvo derliaus neleidžia orai. Be to, Lietuvos ir Europos bulvių augintojai būgštauja kainų kritimo.
Nors sėja buvo ankstyva, bulvės ir daržovės dygsta lėtai dėl drėgmės stygiaus bei šalto oro balandžio pabaigoje ir gegužės pradžioje. Todėl ekspertai mano, kad šiųmetis derlius Lietuvoje gali subręsti ne anksčiau nei įprastu laiku.
Pasak VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) ekspertės Zofijos Cironkienės, vėlyvųjų bulvių sodinimo darbai Lietuvos ūkiuose, kur dirvos lengvesnės, baigti anksčiau, o ten, kur sunkesnės, užtruko iki gegužės vidurio. „Lietuva tik atrodo maža, tačiau sodinimo sąlygos įvairiuose regionuose skirtingos“, - kalbėjo ŽŪIKVC vaisių ir daržovių rinkos analitikė.
Derliaus prognozės geros
Kiek iš tikrųjų šiemet Lietuvoje pasodinta bulvių, paaiškės tik birželio antroje pusėje, pasibaigus pasėlių deklaravimui. Tuo metu Šiaurės ir Vakarų Europos bulvių augintojų asociacija (NEPG), remdamasi pirminėmis augintojų apklausomis, paskelbė, kad šiemet Belgijoje, Olandijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje ir Didžiojoje Britanijoje maistinių bulvių plotai gali padidėti 3,5 procento. „Argumentas didinti bulvių plotus gali būti tas, kad šylant klimatui ir esant labai nepastoviems orams kurioje nors mūsų žemyno ar pasaulio vietoje gali kilti gamtos stichijų, nukentėti derliai ir dėl to trūkti bulvių“, - sakė Z.Cironkienė. Esą tokie Europos ūkininkų lūkesčiai, susiję su gamta, netgi atsveria uždarytos Rusijos rinkos netektį.
Tuo metu Rusija ir toliau bulves įsiveža iš Šiaurės Afrikos ir Azijos šalių už 2-3 kartus didesnę kainą nei Europoje, kur sandėliai pilni pigių praeitų metų derliaus bulvių. Antai Karaliaučiaus turgavietėse šį pavasarį bulvių kaina buvo pašokusi iki 4 litų už kilogramą. "Rusija taiko Europos Sąjungai dvejopus standartus. Pavyzdžiui, iš Ispanijos, kuri yra toliau nuo politinių įvykių, daržoves perka, bet lenkams ar lietuviams, kurie yra šalia, rusų rinka uždaryta“, - kalbėjo ŽŪIKVC ekspertė.
Europoje bulvių per daug
Šiuo metu Europos saugyklose dar yra didelės pernykščio derliaus bulvių atsargos, o jau pradedamos pardavinėti Pietų Europos valstybėse subrendusios ankstyvosios bulvės. Gegužės pradžioje Šiaurės ir Vakarų Europos šalyse augintojams pakavimo stotys už pernykščio derliaus bulves mokėjo vidutiniškai tik po 0,17 lito, bulvių perdirbimo fabrikai – nuo 0,28 iki 0,41 lito už kilogramą, nelygu, kokiam produktui gaminti jos skirtos. Bulvių eksporto kaina įvairiose šalyse svyravo nuo 0,34 iki 0,52 lito už kilogramą. Lietuvoje parduoti paruoštų prekinių bulvių kaina ūkiuose svyravo nuo 0,35 iki 0,60 lito už kilogramą, atsižvelgiant į jų dydį ir kokybę.
„Praėjusio sezono bulvės dažniausiai naudojamos krakmolo gamybai. Šiaurės ir Vakarų Europos valstybėse perdirbimo įmonės, matyt, nori dar numušti kainas arba augintojų netenkina ta kaina, kurią siūlo gamintojai“, - komentavo Z.Cironkienė. Ji sakė, kad Europos bulvių ūkiai bulves parduoda tik pagal turimus susitarimus.
"Analizuojant Lietuvos eksporto įmonių veiklą matyti, jog bulvių supirkimo mastas mažėja. Lietuvą gelbsti tai, kad turime stabilią vidaus rinką ir bulvinių patiekalų tradicijas, o tokiems patiekalams šviežių bulvių nepanaudosi“, - sakė ekspertė.
Europos rinkoje tiek daug praėjusiais metais išaugintų bulvių yra dėl to, kad sustabdytas eksportas į Rusiją. Bulvės nebevežamos ir į kitas Nepriklausomų Valstybių Sandraugos šalis.
Senų bulvių perteklius rinkoje koreguoja ir šviežių bulvių kainas. Šviežios bulvės šiais metais pigesnės negu praėjusiais, nes ir senojo derliaus, ir šviežios bulvės turi konkuruoti vienu metu. Pasak leidinio „Agro Rinka“, Italijoje, Graikijoje, Ispanijoje bulvių kainos mažesnės nei ankstesniais metais. Šiaurės ir Vakarų Europos šalys tikisi pradėti kasti ankstyvąsias bulves birželio viduryje, t. y. dviem savaitėmis anksčiau nei įprastai, nors žema temperatūra naktimis gegužės pradžioje ir pristabdė bulvių augimą. Lietuviškų ankstyvųjų bulvių tikimasi sulaukti po Joninių.
Rašyti komentarą