"Šešėlis" prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų

"Šešėlis" prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų

Nors pasigirsta nuomonių, kad kontrabandos mąstai Lietuvoje mažėja, viešosios įstaigos "Lietuva be šešėlio" vadovo Kęstučio Kupšio manymu, išvadas daryti dar anksti, kadangi šie matavimai remiasi netiksliais vertinimais, dažnai - tik ekspertų nuomone.

"Matosi, kad nelegalių degalų prekyba jau tikrai sumažino apsukas, nes juk paprasčiausiai pas mus kuras atpigo, o Baltarusijoje - smarkiai pabrango. Todėl nelegalų kurą dabar daugiau gabena iš Kaliningrado srities", - tvirtino specialistas, pridūręs, jog tas pats nutiko cigarečių rinkoje: kainos Baltarusijoje sparčiau vejasi mūsiškes, todėl smulkioji kontrabanda silpsta, tačiau atsigauna cigarečių gabentojų per Nemuną verslas.

Esą pastebima valingų postūmių valdžios institucijų veiksmuose - atsiranda rimtas nusiteikimas iš tikrųjų kovoti su šešėliu, o ne simuliuoti tą kovą. K. Kupšio manymu tai įrodo ir neseniai atliktos kratos vienoje stambioje transporto bendrovėje, kurioje galimai naudotasi pigaus kuro parsigabenimo galimybę iš Rytų. Tai - puikus pavyzdys mažesnėms bendrovėms, kurios ateityje galbūt vengs piktnaudžiauti.

K. Kupšys džiaugiasi, jog policija tapo atviresnė visuomenės pranešimams. Esą vis daugiau atvejų, kai policija gavusi pranešimus uždaro uždaro nelegalios prekybos irštvas. Per du metus buvo uždaryta kone 400 "taškų".

Taip pat pokyčiai matomi ir "samanių" sulaikymo statistikoje. K. Kupšys pastebi, jog visuomenė palengva keičia požiūrį į patį gėrimą apskritai. Jo manymu siekiama ne prisigerti ir apsvaigti, vartojant neaiškios kilmės skystį, o saikingai pasimėgauti subtiliais kokybiškų gėrimų skoniais.

"Alkoholio šešėlis stumiamas į visuomenės užribį, ir tas procesas turėtų tęstis, jei palengva didės žmonių pajamos ir mažės pakantumas šešėliui. Beje, tai galioja ne tik alkoholiui, bet ir tabakui bei kurui", - šnekėjo specialistas.

Specialistas neneigia, jog mažinti kontrabandos mastus reikalingas švietimas, tačiau vien tik tai nepadės.

"Kontrabandos problema yra ir labai turtingose valstybėse. Šešėlis ne tik gyvybingas, bet ir išradingas, nuolat keičiantis formas", - šnekėjo K. Kupšys, pridūręs, jog Seimui kioskuose uždraudus prekiauti odekolonais ir burnos skalavimo skysčiais šiuo neilgai trukus pasirodė tokie pat pigūs kosmetinio spirito produktai. Šie gaminiai esą net ženklinami panašiai kaip alkoholiniai gėrimai - nurodant stiprumą.

"Šešėlinė rinka labai operatyviai sureaguoja į bet kokius bandymus riboti šį verslą ir, jei paliksime ją ramybėje, ji sparčiai plėsis", - konstatavo "Lietuva be šešėlio" vadovas.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder