Svarstant biudžetą - sumaištis dėl šildymo PVM lengvatos

Svarstant biudžetą - sumaištis dėl šildymo PVM lengvatos

Vakar Seime buvo pristatomas kitų metų valstybės biudžeto projektas, kurį pradės svarstyti kadenciją baigiantys parlamentarai, o jį tvirtins jau kitos sudėties Seimas. Visgi jau dabar opozicijoje esantys politikai projektą kritikuoja, tad įmanoma, kad naujoji valdžia svarbiausią šalies pajamų ir išlaidų planą pakoreguos.

Pradėjęs svarstyti svarbiausius šalies finansų dokumentus, kadenciją baigiantis Seimas plenarinių posėdžių neberengs, todėl biudžeto projektas bus nagrinėjamas parlamentiniuose komitetuose, o Seimo nariai galės teikti siūlymus, kokioms sritims kitais metai didinti ar skirti papildomą finansavimą.

Biudžetas - deficitinis

Vyriausybė parengė deficitinio 2017 metų biudžeto projektą - valstybės biudžeto pajamos, palyginti su šių metų planu, turėtų didėti 5,3 proc. (429,769 mln. eurų) iki 8,476 mlrd. eurų, tuo metu išlaidos augs 4,3 proc. (372,883 mln. eurų) iki 9,06 mlrd. eurų, todėl deficitas turėtų siekti 583,403 mln. eurų - 8,9 proc. (56,886 mln. eurų) mažiau nei numatyta šiemet (640,289 mln. eurų).

Seimui teikiamame projekte daugiausia dėmesio, pasak finansų ministrės, skiriama socialinės atskirties mažinimui ir krašto apsaugos stiprinimui. 250 mln. eurų numatyta socialinio modelio - "Sodros" pertvarkos ir naujojo Darbo kodekso - įgyvendinimui.

Kai kurie ekonomistai sako, kad kitų metų valstybės pajamos suplanuotos konservatyviai, didelių asignavimų perskirstymų nėra.

Kitais metais ketinama padidinti neapmokestinamųjų pajamų dydį - pavyzdžiui, minimalų mėnesinį atlyginimą (380 eurų) gaunantiems žmonėms šis dydis padidėtų nuo 200 iki 310 eurų, vaikus auginančioms šeimoms papildomas NPD kitąmet turėtų išaugti nuo 120 iki 200 eurų už kiekvieną vaiką. Taip pat siūloma, kad asmenimis, kurių darbingumas siekia 30-55 proc., taip pat asmenims, kuriems nustatytas vidutinis ar lengvas neįgalumo lygis, NPD nuo kitų metų didės iki 320 eurų. O asmenims, kurių darbingumas 0-25 proc., bei tiems, kuriems nustatytas sunkus neįgalumo lygis, šis dydis sieks 380 eurų.

Algų kėlimas mokytojams nenumatytas, tačiau Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas nori, kad parlamentarų siūlymus dėl papildomų 35 mln. eurų mokytojų algoms įvertintų Vyriausybė.

Nuo kovo 1 dienos toliau turėtų didėti rūkalų akcizas, pavyzdžiui, cigarečių akcizas augtų 10,5 procento.

Vyriausybė praėjusį trečiadienį pritarė Finansų ministerijos parengtam 2017 metų biudžeto projektui, kuriame nėra numatyta PVM lengvata centriniam šildymui, tačiau vakar ypatingos skubos tvarka klausimą nusprendę nagrinėti seimūnai iki svarstymo pradžios išsivaikščiojo ir klausimas liko nenagrinėtas. Vietoje 71 Seimo nario, kurie būtini, kad būtų galima priimti įstatymą, 17 val. bebuvo likę 40.

Palaiko ne visi

Opozicijoje šiuo metu esantys politikai nešykštėjo karčių žodžių biudžeto projektui. Jie pareiškė, jog teikiamas kitų metų biudžeto projektas yra pusfabrikatis, kurio nereikėtų rimtai vertinti.

"Man atrodo, kad socialdemokratai numeta šitą biudžeto projektą be gilesnės analizės, be gilesnių sprendimų, palikdami visus sprendimus būsimai valdžiai, todėl šito projekto nereikia kaip nors rimtai vertinti, kadangi apie lapkričio 10 dieną susirinks naujasis Seimas ir naujasis Seimas tvirtins šitą biudžetą, todėl dabar analizuoti labai rimtai nereikėtų", - antradienį Seime žurnalistams sakė opozicinio Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.

Anot jo, pirmiausia neaišku, ar kitąmet gyventojai turės pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą centriniam šildymui.

"Vyriausybė nuosekliai demonstruoja savo nenuoseklumą ir nesugebėjimą susitarti. Jeigu premjeras yra pritaręs biudžeto projektui, kaip Vyriausybės vadovas, kur naikinama PVM lengvata, ir kartu kaip Socialdemokratų partijos pirmininkas pritaręs lengvatos pratęsimui, tai premjeras jau yra pasimetęs savyje", - kalbėjo liberalas.

"Šitas dalykas kol nėra išspręstas, sunkiai įsivaizduoju, kad galėtume ką nors racionalaus sutarti", - pridūrė jis.

E. Gentvilas teigė, kad naujoji valdžia turės smarkiai koreguoti kitų metų biudžeto projektą.

"Kodėl turėtų nauja Vyriausybė ar nauja valdančioji dauguma priimti šitą pusfabrikatį, kuris net tarpusavyje nesuderinus yra teškiamas Seimui: pasvarstykite, mes jums jį pristatome", - sakė jis.

Seimo opozicijos lyderis konservatorius Andrius Kubilius savo ruožtu tvirtino, kad kas ketveri metai susiklosto situacija, kai nauja valdžia paveldi senos valdžios rengtą biudžeto projektą, kurį būna sunku iš esmės keisti.

"Šiame biudžete matau tas problemas, kurias įvardijo Valstybės kontrolė, kad sisteminiu požiūriu valstybės biudžetas nėra tas instrumentas, kuris būtų efektyvus bandant kokybiškai valdyti valstybę", - antradienį Seime žurnalistams sakė A. Kubilius.

Pasak jo, kitų metų pajamos planuojamos nelabai realistiškai.

"PVM augimas kitąmet numatytas 9 proc. nuo praėjusių metų teorinio plano, kuris šiemet nėra įgyvendinamas. Kaip suplanuoti kitais metais tokį augimą, kaip jį reikės realizuoti, sunku suprasti", - teigė konservatorius.

"Taip pat kyla klausimas, ar racionaliai pagrįstas toks deficitas, koks numatytas - apie 0,8 procento. Dar rugpjūčio pradžioje finansų ministrė sakė teisingus žodžius, kad kitais metais reikia siekti subalansuoto biudžeto. Dabar jau to nebesiekiama", - priminė jis.

Situaciją dėl PVM lengvatos šildymui A. Kubilius apibūdino kaip sumaištį.

"Dėl PVM lengvatos sukurta visiška sumaištis, nes biudžeto projekte numatyta, kad tokios lengvatos nebebus, todėl ištaisyti biudžeto projektą nebus taip paprasta paliekant lengvatą. Kita vertus, akivaizdu, kad lengvatos panaikinimui šita Vyriausybė yra visiškai nepasirengusi, nes finansų ministrė bravūriškai pasako, kad kompensacijų sistemą turėjo numatyti Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Iš to galime spėti, kad niekas nėra padaryta", - kalbėjo Seimo opozicijos lyderis.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vadovas Ramūnas Karbauskis BNS tvirtino, kad kitų metų biudžete turi būti nustatytas šilumos kainų kompensavimo mechanizmas skurdžiausiai gyvenantiems žmonės ir didinami akcizai alkoholiui.

"Šnekant apie patį biudžetą - jis formuojamas iš dabar turimų prognozių, bet kai kurie sprendimai, pavyzdžiui, alkoholio kontrolė, gali padidinti lėšų skaičių, jeigu mes turėsime politinės valios daryti sprendimus. Kol kas atrodo, kad tos politinės valios bus. Tai būtų akcizų didinimas silpniems alkoholiniams gėrimams", - tvirtino R. Karbauskis.

Anot jo, ateityje Seimo rinkimai turėtų būti perkelti į pavasarį, kad rengti ir tvirtinti biudžeto projektą galėtų jau naujos kadencijos parlamentas.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder