Apsilankę pinigų muziejuje jau galite pamatyti atnaujintus stendus, kuriuose puikuojasi euro monetos. Tačiau nors Lietuvai įžengus į euro zoną muziejuje ir atsirado kiek daugiau vietos eurui, litas čia tikrai neužmirštas. V.Laurinavičius neslepia, kad lankytojų nestokojančiame muziejuje susidomėjimas nacionaline Lietuvos valiuta jaučiamas nuolat. Muziejaus direktorius veda prie kelių ekspozicijų, sukurtų muziejaus lankytojams priminti apie Lietuvos nacionalinę valiutą. Vienas iš tokių - stendas su 1 milijonu litų banknotų įvairiomis kupiūromis. Čia puiki vieta ne tik įsiamžinti, dar kartą iš arti pamatyti litą, bet ir patikrinti savo žinias. Prie stendo planšetėje mini viktorina - 5 klausimai, susiję su litu. Ar žinote, kiek sveria vienas lito banknotas? Ant kokio litų banknoto pavaizduotas vyras be barzdos? Koks didžiausio nominalo lito banknotas kada nors buvo išleistas? Atsakius į visus viktorinos klausimus teisingai, laukia prizas - pasirinkite sau patinkančią dainą apie pinigus ir ji jau skamba ekrane.
V.Laurinavičius pasakoja, kad muziejaus lankytojai ir įvedus eurą domisi lito likimu. Daug kam įdomu sužinoti, ar tikrai visa mūsų valiuta buvo sunaikinta, o gal dalis emisijos kur nors akylai saugoma, jei vėl prireiktų grąžinti nacionalinę valiutą? „Didieji kiekiai tikrai yra sunaikinti. Jau vien todėl, kad nėra tikslinga jų palikti. Kiekviena banknotų laida atnaujinama maždaug kas 5 metus, taikant papildomus saugos požymius. Jei jie būtų palikti, jau po kelerių metų banknotai nebeatitiktų saugos reikalavimų, nes technologijos keičiasi, o padirbinėtojai greitai prisitaiko. Tad jei kada nors ir reikėtų grįžti prie tų pinigų, jie jau nebebūtų tinkami naudoti ir tektų spausdinti naujus.
Tačiau yra palikti tam tikri kiekiai kaip suvenyrai. Dabar galvojama sukurti suvenyrus su litais valstybės šimtmečio proga, kuris bus švenčiamas 2018 metais. Dabar kaip tik svarstome, kokių suvenyrų būtų galima pasiūlyti, kad gyventojams būtų įdomu jų įsigyti. Taip pat yra palikta po 20 tūkst. ankstesnių laidų 500 ir 1000 litų nominalų banknotų, kurie niekuomet nebuvo išleisti į apyvartą. Taip pat 1994 metų 100 litų banknotų, neišvydusių dienos šviesos. Jie palikti kolekcininkams. Šie nuolat domisi, tad svarstoma galimybė juos nudžiuginti ir šiuos banknotus paleisti ta pačia šimtmečio proga“, - pasakoja direktorius.
Deivis Stankevičius, Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamento direktorius:
Nuo šių metų pradžios nemokamai litus į eurus keičia tik Lietuvos bankas savo kasose Vilniuje ir Kaune; ir tai darys neribotą laiką. Tokios paslaugos pageidaujančių žmonių yra mažiau, nei buvo anksčiau, bet vis dar netrūksta.
Iki šios dienos Lietuvos banko kasose atlikta daugiau kaip 5,7 tūkstančio operacijų, kurių metu litai buvo keičiami į eurus. Nuo šių metų pradžios iki dabar įvyko daugiau kaip 27,5 tūkstančio tokių operacijų. Jų metu pakeista daugiau kaip 3,5 mln. Lt. Vidutiniškai per vieną litų keitimo operaciją iškeičiama apie 620 Lt suma.
Iš apyvartos paimti banknotai ir monetos iškart sunaikinami. Banknotai perskaičiuoti automatizuotais banknotų tvarkymo aparatais ir jais sunaikinti (on-line būdu), o monetos sunaikintos specialia monetų naikinimo įranga.
Šio mėnesio pradžioje į Lietuvos banką, kuris anksčiau išleisdavo litus į apyvartą, buvo negrįžę kiek mažiau nei pusės milijardo litų vertės banknotų ir monetų - 375,3 mln. Lt banknotų ir 115,4 mln. Lt monetų.
Tikėtina, kad didelė dalis iki šiol neiškeistų litų į Lietuvos banką tikrai nebegrįš, nes, be kolekcininkų rinkinių, žmonės jų pasiliko atminimui, be to, dalis buvusių mūsų pinigų iškeliavo į užsienį, prapuolė gaisruose, kitaip sugadinta ar sunaikinta.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"
Rašyti komentarą