Liepos 24 dieną Vilniaus biržoje ir toliau išliko optimistinės nuotaikos. Indeksas OMX Vilnius šoko į viršų net 2,39 proc. - iki 403,59 punkto. Investuotojai sudarė 1001 sandorį 33 bendrovių akcijomis, iš kurių net 22 – brango ir vos 6 – pigo, o bendra apyvarta sudarė 4,353 mln. litų.
Atsižvelgiant į tai, kad likvidžiausių bendrovių akcijos per metus pigo 30–50 proc. intervale, didesnę nei 4 mln. litų apyvartą reikėtų vertinti kaip itin aktyvią. Net 14 iš 15 didžiausią apyvarta pasiekusių bendrovių akcijų fiksavo teigiamą poslinkį.
Teigiamos nuotaikos rinkoje fiksuojamos dėl keletos priežasčių. Visų pirma buvo pradėta skelbti pusmečio veiklos rezultatai, kurie pasirodė geresni nei tikėtasi arba bent jau stipriai nenuviliantys. Buvo nedidelės išimtys, kur investuotojai buvo nustebinti pablogėjimu, tačiau likvidžiausios pozicijos (TEO, „Lifosa“ ir „Ūkio bankas“) demonstravo puikius duomenis.
Antra, šis optimizmo pliūpsnis gali būti šiek tiek užvėlinta reakcija į teigiamus poslinkius stambiausiose pasaulio kapitalo rinkose, kur taip pat po pusmečio rezultatų paaiškėjo, kad situacija yra geresnė nei manyta iki šiol. Prie teigiamų poslinkių prisideda ir pinganti nafta, kuri per trumpą laiką jau atpigo daugiau nei 20 JAV dolerių už barelį.
Taip pat reikėtų prisiminti, kad prieš pradedant skelbti pusmečio rezultatus Vilniaus biržoje buvo tiesiog paniškas išsipardavimas per daug nevertinant kainos lygmenų, todėl taip buvo sukurtas kelias ir staigesniam atšokimui atgal.
Ketvirtadienį aktyviausiai buvo prekiauta „Lifosos“ (LFO1L) ir „Ūkio banko“ (UKB1L) akcijomis, kurių kainos šoktelėjo atitinkamai 1,25 proc. iki 86,06 lito bei 5,86 proc. iki 2,71 lito, o apyvartos siekė 1,18 mln. litų ir 777 tūkst. litų.
„Lifosos“ akcijos pradėjo atgavinėti prarastas pozicijas po to, kai jos pagrindinė produkcija ir toliau šturmuoja aukštumas bei iš šios pozicijos pasitraukė spekuliatyvus kapitalas, kuris laukė pusmečio veiklos rezultatų ir vieningai pageidavo „išsigryninti“. Šiuo metu, skirtingai nuo pirkėjų, stambesnių pardavėju rinkoje yra maža, todėl norint nupirkti didesnį akcijų kiekį investuotojai yra priversti didinti kainas. Likvidumas parduoti akcijas yra gerokai didesnis nei pirkti.
Sesijos uždarymo aukciono metu rinkos kaina buvo galima parduoti daugiau nei 5 tūkst. „Lifosos“ akcijų. Pardavėjų likvidumas rinkos kainos lygmenyje siekė apie pusę milijono litų. Paklausa nebuvo patenkinta, todėl tikėtina, šios akcijos bent jau artimiausiu metu turėtų išsilaikyti nekritusios.
Tuo tarpu „Ūkio banko“ akcijos brango pasitraukus vienam stambiam pardavėjui, kuris prieeš kelias dienas bandė pasitraukti bet kokia kaina. Bankinis sektorius koreliuoja su pasaulinėmis tendencijomis, kur finansų įstaigos veda indeksus aukštyn.
Paskelbus gerus veiklos rezultatus 1,6 proc. iki 1,91 lito brango TEO LT, AB (TEO1L) akcijos, kurių buvo perparduota už 543 tūkst. litų. Rinka nors ir santūriai, tačiau teigiamai įvertino pusmečio rezultatus.
Bendrovė pagal pusmečio pasiekimus yra pajėgi pasibaigus metams išmokėti panašius dividendus kaip ir šiais metais. Už 2007 metus išmokėti dividendai sudarė 0,25 lito akcijai, kas nuo esamos kainos sudarytų 13,1 proc. arba gerokai daugiau nei daugelis rizikingesnių bendrovių išleistų obligacijų.
Veiklos rezultatų belaukiant antrą sesiją iš eilės brango „Aprangos“ (APG1L) akcijos, kurių kaina pasistiebė net 7,36 proc. iki 5,69 lito, o apyvarta siekė 360 tūkst. litų.Per dvi paskutines sesijas bendrovės akcijos jau pabrango daugiau nei 10 proc. Akcijos stipriai brango vos iš rinkos pasitraukus stambiam pardavėjui, kuris ilgą laiką dominavo rinkoje ir prekiavo per vieną finansinį tarpininką. Pastarojo stambaus pardavėjo dominavimo tendencija buvo pastebėta, kai akcijos dar kainavo rinkoje apie 7 litus arba apie 23 proc. daugiau nei esama kaina rinkoje. Antradienį „Aprangos“ akcijos per paskutinį „išsipardavimą“ buvo numušta net iki 5,17 lito lygmens.
Bendrovė turi skelbti veiklos rezultatus jau kitą savaitę. Tuo tarpu, ketvirtadienį to paties sektoriaus atstovės Estijos bendrovės „Baltika“ (BLT1T) rezultatai jau paaiškėjo. Per antrąjį šių metų ketvirtį tarptautinės mažmeninės drabužių prekybos bendrovės „Baltika Group“ pelnas, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, išaugo daugiau nei du kartus – iki 1,2 mln. eurų.
Pirmas ketvirtis bendrovei buvo nuostolingas, todėl antro ketvirčio sėkmė rinkoje buvo įvertinta 5,63 proc. „Baltika“ akcijos kainos augimu iki 1,5 euro.
JT finansų makleris Marius Dubnikovas
Rašyti komentarą