Bankrutuoja didžiausias Lietuvos kalakutų ūkininkas: skolų – 4,44 mln. eurų, išsilavinimo – per mažai
Anot bankroto bylą iškėlusio teismo, vidurinį išsilavinimą turinčiam ūkininkui pritrūko išsilavinimo, kad suprastų, kaip buvo valdomi ūkio finansai.
Fizinio asmens bankroto siekiantis I. Grigas nuo 2013 m. vykdė ūkininko veiklą, susijusią su kalakutų auginimu bei užaugintos produkcijos realizavimu. Ūkininkas teismui nurodė, kad 2018–2019 m. dėl išaugusios pašarų kainos ir nesuvaldytų finansinių srautų atsirado pradelstų įsiskolinimų kreditoriams.
Keletui iš kreditorių nesutikus atidėti einamųjų mokėjimų ir pritaikius areštus turtui ir sąskaitose esančioms piniginėms lėšoms, sutriko vykdoma veikla, galiausiai I. Grigas buvo priverstas stabdyti ūkininkavimą.
Pasak ūkininko, dėl to išaugo įsiskolinimas kreditoriams, kurių padengti neturi galimybės, o skolos šiuo metu siekia daugiau nei 4 mln. eurų. Iš viso I. Grigas nurodė turintis 142 kreditorius, kuriems yra skolingas 4,44 mln. eurų.
Rado, kaip grąžinti skolas
Tiesa, teismui I. Grigas nurodė, kad turi galimybę grąžinti bent dalį skolų – tiek gamybinės patalpos, tiek reikalinga technika kalakutams auginti yra išlikusi, o ūkininkas yra sukaupęs pakankamai žinių ir patirties, todėl 2020 m. sausį su bendrove „Setrida“ jis sudarė sutartį dėl kalakutų auginimo paslaugų suteikimo.
Anot I. Grigo, atsižvelgiant į tai, kad ūkyje yra 10 fermų, skirtų kalakutams auginti, jose bus auginama 10 paukščių pulkų. Per vienus metus iš vieno pulko planuojamos gauti pajamos sudarys apie 43 tūkst. eurų, iš viso per metus ūkininkas tikisi uždirbti iki 516 tūkst. eurų, iš kurių galėtų grąžinti skolas.
„Arvi“ problemos
Pasak kalakutų augintojo, iš esmės jo nemokumą lėmė verslininko Vidmanto Kučinsko įkurtos „Arvi“ įmonių grupės problemos.
Teismui I. Grigas nurodė, kad ūkininko veiklą jis pradėjo būtent paskatintas V. Kučinsko, kai jam dirbant vienoje iš „Arvi“ grupės įmonių šiuo metu užsienyje sulaikytas verslininkas pasiūlė imtis kalakutų auginimo verslo.
V. Kučinskas perleido I. Grigui kalakutų ūkį, iš pradžių leido nuomotis fermas, o vėliau jas pardavė ūkininkui, leido naudotis kompiuterine programa ūkio buhalterinei apskaitai tvarkyti.
Pasak ūkininko, visus kalakutų ūkio finansus iš esmės valdė V. Kučinskas ir jam artimi asmenys, o I. Grigas buvo tik paprastas ūkininkas – dirbo fermose, rūpinosi kalakutais. Anot I. Grigo, būtent kalakutų ūkio finansais besirūpinusio suimto verslininko ir jo aplinkos veiksmai privedė ūkį prie drastiškos finansinės situacijos.
Užkliuvo paskola žmonai
Ne visos bendrovės, kurioms I. Grigas liko skolingas, sutiko, kad ūkininkui galima kelti bankroto bylą – anot kai kurių kreditorių, I. Grigas tyčia galėjo sudarinėti sandorius, nors žinojo, kad negalės susimokėti.
Pasak kreditorių, ūkininko nesąžiningumą įrodo ir stambi I. Grigo paskola žmonai – kaip paaiškėjo, ūkininkas sudarė paskolos sutartį su savo sutuoktine, kuri susijusi su bendrove „Starapolė“ ir kuriai perdavė 440 tūkst. eurų, tačiau paskola nebuvo užtikrinta jokiu turtu.
Maloningas teismas
Teismas I. Grigui buvo maloningas – teisėja Virginija Šeškuvienė sutiko ūkininkui iškelti bankroto bylą. Tačiau savaitės pradžioje priimta nutartis nepatenkintų kreditorių dar gali būti apskųsta Kauno apygardos teismui.
Bylos metu paaiškėjo, kad bendra ūkininko skolų suma siekia 4 327 9534,5 euro.
Sprendimą dėl bankroto bylos priėmusi teisėja pažymėjo, kad dėl finansinės padėties ir išsilavinimo I. Grigas turėjo ribotas galimybes veikti prieš „Arvi“ įmonių grupės įkūrėją V. Kučinską, kuris, pasak ūkininko, ir rūpinosi ūkio finansais.
Kreditoriams užkliuvusi 440 tūkst. eurų paskola, kuri buvo suteikta su I. Grigo žmona susijusiai bendrovei, pasak teisėjos, buvo sudaryta daugiau nei prieš trejus metus, todėl negali būti vertinama kaip prisidėjusi prie ūkininko nemokumo.
Teismo vertinimu, atsisakius iškelti bankroto bylą, I. Grigas ir toliau liktų nemokus, nes jo gaunamos pajamos neleistų padengti kreditorinių reikalavimų sumos. O iškėlus bankroto bylą būtų rengiamas fizinio asmens kreditorių reikalavimų tenkinimo ir jo mokumo atkūrimo planas, siekiama kreditorių pagalba atkurti pareiškėjo mokumą.
Rašyti komentarą