Kainų skelbimas litais ir eurais: skirta pirmoji tūkstantinė bauda

Kainų skelbimas litais ir eurais: skirta pirmoji tūkstantinė bauda

Priežiūros institucijos 2014 m. rugsėjo mėnesį atliko 3540 patikrinimų dėl dvejopo kainų litais ir eurais nurodymo. Prekybos bei paslaugų teikimo vietose nustatyti 265 pažeidimai, o tai sudaro 7,49 proc. patikrintų įmonių. 263 pažeidėjams buvo skirti įspėjimai, o dviem bendrovėms skirtos piniginės sankcijos. Viena iš jų – UAB „Skaitmeninis pasaulis“ – už pakartotinį teisės aktų pažeidimą (kainų nenurodymą dviem valiutomis) nubausta 1000 litų bauda.

„Rugsėjo mėnesį 17 priežiūros institucijų suaktyvino savo veiklą ir atliko gerokai daugiau patikrinimų nei rugpjūtį – vidutiniškai per darbo dieną inspektoriai aplanko daugiau nei 160 prekybos ir paslaugų vietų visoje Lietuvoje. Patikrinimų mastas platus – nuo didžiųjų prekybos tinklų parduotuvių iki mažų prekyviečių, nuo didžiųjų energetikos įmonių iki batų taisyklų ar kirpyklų. Patikrinimų skaičius tik didės, bet tikimės, kad daugės ir sąžiningai vartotojų atžvilgiu besielgiančių prekybininkų bei paslaugų teikėjų. Tuo tarpu nesąžiningųjų laukia sankcijos – įspėjimai, finansinės baudos ir įrašai pažeidėjų „juodajame sąraše“, kuris viešai skelbiamas tarnybos interneto svetainėje www.vvtat.lt ir svetainėje www.euras.lt“, – pažymi Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktorius dr. Feliksas Petrauskas.

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos duomenimis, rugsėjo mėnesį 50 proc. pažeidimų sudarė kainų nenurodymo dviem valiutomis atvejai. 31 proc. sankcijų pritaikyta dėl kainų apvalinimo ne pagal teisės aktų reikalavimus, 14 proc. – dėl kainų perskaičiavimo į eurus ne pagal nustatytą neatšaukiamą lito ir euro kursą (3,45280 lito už 1 eurą), 5 proc. pažeidėjų kainas nurodė neaiškiai ir klaidinančiai.

„Pirmą kartą pažeidus su euro įvedimu susijusius teisės aktus dėl kainų nurodymo dviem valiutomis, daugeliu atvejų skiriamas įspėjimas. Ne vėliau kaip per 5 dienas atliekamas pakartotinis patikrinimas – jei pažeidimas tebėra nepašalintas, pažeidėjams iš karto pritaikomos ekonominės sankcijos: fiziniams asmenims – bauda iki 5 000 litų, įmonėms – bauda nuo 1 000 iki 10 000 litų. Ypatingų piktnaudžiavimų atvejais sankcijos pagal Nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo įstatymą gali siekti iki 120 000 litų“, – sakė dr. Feliksas Petrauskas.

Rugsėjo mėnesį 37,74 proc. visų nustatytų pažeidimų užfiksuota ne maisto prekių ir paslaugų srityje. Pažeidimai viešojo maitinimo paslaugų įmonėse (kavinėse ir restoranuose) sudarė 13,58 proc., maisto prekių ir gėrimų prekybos įmonėse – 13,21 proc., grožio paslaugų teikimo vietose – 10,94 proc.

Praėjusį mėnesį daugiausia dvejopo kainų nurodymo pažeidimų nustatyta Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos apskrityse, mažiausia – Alytaus, Tauragės Marijampolės ir Telšių apskrityse.

Į kainų dviem valiutomis skelbimo stebėseną kviečiami aktyviau įsitraukti ir vartotojai. Apie galimus teisės aktų pažeidimus jie gali pranešti Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai telefonu (8 5) 262 6760 arba nemokama euro konsultavimo linija 8 800 34528. Per rugsėjo mėnesį Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba gavo 161 vartotojų ir verslininkų paklausimą, susijusį su euro įvedimu.

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba koordinuoja 17 priežiūros institucijų veiklą. Šios institucijos nuo 2014 m. rugpjūčio 22 d. iki 2015 m. birželio 30 d. prekybos ir paslaugų teikimo vietose planuoja atlikti per 30 tūkstančių patikrinimų. Nuo rugpjūčio 22 d. iki rugsėjo 30 d. jau atlikti 4165 patikrinimai bei nustatyti 329 pažeidimai, tai sudaro 7,9 proc. nuo visų atliktų patikrinimų.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder