Metų pabaigą gamtinių dujų rinkoje žymėjo kainų kilimas

Metų pabaigą gamtinių dujų rinkoje žymėjo kainų kilimas

Paskutinis praėjusių metų mėnuo gamtinių dujų rinkoje išsiskyrė kainų augimu. Azijoje jas į viršų kėlė atšalę orai ir didėjančiosvietinės gamybos apimtys, o taip pat Katare ir Australijoje vykę gamtinių dujų skystinimo terminalų remonto darbai. Nukritusi oro temperatūra ir nedidelis užsakytų SGD krovinių kiekis kainas į viršų vertė stiebtis ir Europos rinkose.

Kainos Europoje – didžiausios per pastaruosius 12 mėnesių

Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas 2021 m. sausiomėnesiui susiformavo ties 16,24 euro už megavatvalandę (Eur/MWh) ir buvo ne tik 2,35 Eur/MWh didesnis nei susiformavusi kaina gruodžio mėnesiui, bet ir buvo aukščiausias per pastaruosius 12 mėnesių.

Palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai, sausiomėnesio Nyderlandų TTF kainų indeksas padidėjo12 proc.

Pirmoje mėnesio pusėje Nyderlandų TTF kainos buvo pakankamai stabilios, jas palaikė ir iš „Gate“ SGD išdujinimo terminalo patiekiami vidutiniškai 88 GWh gamtinių dujų per dieną. Tiesa, antroje gruodžio pusėje šis rodiklis sumažėjo iki vidutiniškai 41 GWh per dieną dėl nedidelio suplanuotų ir priimtų SGD laivų skaičiaus.

Nyderlandų TTF kainos ypač kilo prieš didžiąsias metų šventes, nukritusvidutinei oro temperatūrai ir remiantis meteorologųprognozėmis, kad šaltesni orai išliksir žengiant į 2021-ius. Visa tai didino gamtinių dujų suvartojimą namų ūkiuose, tuo metu kai žaliavos poreikisverslo sektoriuje sumažėjo.

Gamtinių dujų kainos Azijoje siekia aukštumas

Azijos SGD indeksas EAX pristatymui vasariomėnesįaktyviai stiebėsi aukštyn ir piką pasiekė mėnesio viduryje, kuomet jo kaina susiformavo ties 33,64 EUR/MWh. Iš dalies tai lėmė gamtinių dujų paklausos padidėjimas Kinijoje, Indijojebei Pietų Korėjoje, o taip pat Kataro ir Australijos gamtinių dujų skystinimo gamyklų pajėgumų sumažėjimas. Tuo tarpu SGD pristatymas į Europos šalių uostus gruodį vidutiniškai buvo įkainotas 19,20 EUR/MWh.

Didelis gamtinių dujų kainų skirtumas tarp Europos ir Azijos smarkiai sukėlė SGD transportavimo įkainius. Jie gruodį siekė iki 185tūkst. JAV dolerių per dieną už standartinį į Aziją keliaujantį dujų tanklaivį.

Gruodžio antroje pusėje buvo pastebima JAV „Henry Hub“ indekso mažėjimo tendencija – jis mėnesio paskutinę dieną siekė 6,82 EUR/MWh. Remiantis JAV Energetikos informacijos agentūros (EIA)duomenimis, paskutinę gruodžio savaitę JAV saugyklų užpildymas buvo 8,4% aukštesnis nei tuo pat metu pernai. To priežastis – didesni nei pernai į saugyklas atidėti gamtinių dujų kiekiai.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder