Siūloma įgyvendinant ypatingos svarbos projektus leisti nusavinti žemę

Siūloma įgyvendinant ypatingos svarbos projektus leisti nusavinti žemę

Siūloma įgyvendinant ypatingos valstybinės svarbos projektus Lietuvos Respublikos žemę leisti paimti visuomenės poreikiams. Dėl to antradienį tarėsi Ministrų kabinetas.

"Vyriausybė jau seniau yra apsisprendusi dėl to, kaip turėtų būti paspartinamas žemės nuosavybės išpirkimas visuomenės poreikiams, valstybei svarbiems projektams. Seime kilo papildomų iniciatyvų, kad tokiems projektams, kurių reikšmingumą visuomenei pripažįsta Seimas Vyriausybės teikimu, reikėtų dar papildomų specialių procedūrų, jog tai be didelių laiko trukdymų ir proceso stabdymo galimybių tai būtų įgyvendinama kiek galima sparčiau", - antradienį po Vyriausybės posėdžio sakė premjeras.

Andrius Kubilius pabrėžė, kad jam pirmadienį lankantis Briuselyje ir kalbantis su ES ir EK vadovais taip pat buvo atkreiptas dėmesys į bendrijos pasiūlymus Europos Tarybai, kaip turėtų būti įgyvendinami svarbiausi energetikos projektai ES mastu. Anot premjero, EK teigimu, tokių projektų įgyvendinimo procedūros turėtų būti labiau efektyvios.

Pasiteiravus, ar tai neprieštaraus Konstitucijai, A. Kubiliaus teigimu, tai turi spręsti Seimo Teisės departamentas bei Teisės ir teisėtvarkos komitetas.

"Mes manome, kad tai neprieštarautų Konstitucijai.(...) Tokių projektų reikšmingumas turėtų būti paties aukščiausio lygmens", - sakė A. Kubilius.

Tuo tarpu teisingumo ministras Remigijus Šimašius laikosi nuomonės, kad toks žemės nusavinimas gali prieštarauti pagrindiniam šalies įstatymui. Ministras teigė nepritariąs Seime svarstomam įstatymo projektui, kuriame atimama iš žmogaus galimybė ginčyti žemės paėmimo pagrįstumą.

"Kalbant apie Konstituciją labai aiškiai sakoma, kad konstitucinės vertybės, jų gynimas negali priklausyti nuo išorinių aplinkybių, kurios nesukuria pagrindo nustatyti skirtingą reglamentavimą. Tai šiuo atveju, jeigu bus priimtas atskiras įstatymas tiems svarbesniems visuomenės poreikiams, tai iš karto konstatuojame, kad nuosavybė neliečiama ten, kur nėra visuomenės poreikio, nuosavybė liečiama ten, kur yra visuomenės poreikiai, ir nuosavybė labai greitai ir be teisės ginčyti liečiama ten, kur tie visuomenės poreikiai neva yra svarbiausi. Pastatome žmogų į tokią padėtį, kad jo teisės ginamos skirtingai, priklausomai nuo to, kam paimama žemė - ar elektros tiltui, ar stadionui", - komentavo R. Šimašius.

Jis patikslino, kad pagal Seimo narių užregistruotą projektą žmonės negalės kreiptis į administracinį teismą proceso pradžioje teiraudamiesi, ar pagrįstai yra numatoma paimti žemės sklypą tam tikroms visuomenės reikmėms. Pagal dar vieną parlamentarų užregistruotą įstatymo projektą, žemės paėmimas būtų palengvintas ar pagreitintas ypač svarbiais atvejais. R. Šimašiaus vertinimu, šiuo atveju tinkamiausias yra dar prieš metus Vyriausybės pateiktas įstatymo projektas.

Jame Vyriausybė siūlė paspartinti žemės paėmimo visuomenės poreikiams procesą. Tokiu būdu esą sutrumpėtų teisminių ginčų nagrinėjimas, užtikrinant piliečiams teisingą atlyginimą už privačia nuosavybės teise priklausantį ir visuomenės poreikiams paimamą turtą.

Siūlyta nustatyti, kad visuomenės poreikio pagrįstumas galėtų būti svarstomas tik vieną kartą, o administracinis teismas skundą išnagrinėtų ne vėliau kaip per 45 dienas nuo skundo ar apeliacinio skundo priėmimo dienos. Jei šio teismo proceso metu bus konstatuota, kad konkretus visuomenės poreikis egzistuoja, sprendimas negalės būti ginčijamas vėlesnėse žemės paėmimo visuomenės poreikiams proceso stadijose.

Projekte taip pat buvo numatyta, kad atlyginimo būdas - besiribojančio kito žemės sklypo suteikimas - žemės savininkui siūlomas tik tuo atveju, jeigu laisvos valstybinės žemės plotas, kuriame numatoma formuoti žemės sklypą, įtrauktas į žemės paėmimo visuomenės poreikiams projekto teritoriją.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder