Saugomų pastatų griovėjams graso milžiniškais nuostoliais

Saugomų pastatų griovėjams graso milžiniškais nuostoliais

Klaipėdos senamiestyje vieną po kito nugriovus tris pastatus, saugomus valstybės, Kultūros paveldo departamentas (KPD) antradienį nusprendė kreiptis į prokuratūrą su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą. Anot jų, padaryta žala - šimtatūkstantinė, tad ją bus reikalaujama atlyginti.

Valdininkai kalba, kad pastatai greičiausiai buvo nugriauti statytojams pasiskaičiavus, kad susimokėti baudas bus pigiau. Tačiau jie taip lengvai gali ir neišsisukti. Anot KPD direktoriaus pavaduotojo Algimanto Degučio, kitą savaitę jau bus baigti skaičiuoti nuostoliai, padaryti nugriovus Daržų gatvėje 14 numeriu pažymėtą statinį. Jis skaičiavo, kad ši suma sieks apie 200 tūkst. eurų.

Kitą savaitę specialistai taip pat ketina baigti apklausti visus prie šio pastato nugriovimo prisidėjusius asmenis. "Tai yra ilgas procesas, iškart baudos skirti negalima, reikia apklausti žmones, šiuo metu yra išsiųsti šaukimai atvykti. Kitą savaitę jie - savininkai ir įgalioti asmenys - yra kviečiami. Štai Daržų gatvėje 14 namas priklauso net 4 savininkams, kurie dar turi įgaliotus asmenis. Aiškinsimės, kiek jie buvo įgalioti, ką jie padarė, kokia jų kaltė", - sakė KPD direktoriaus pavaduotojas.

Anot A. Degučio, bus reikalaujama ne tik sumokėti baudą, tačiau kartu ir atlyginti padarytą žalą, taip pat atkurti prieš tai buvusią statinio būklę.

"Juridiniams asmenims (griovimo darbus vykdžiusioms įmonėms - aut. past.), dalyvavusiems tokiuose veiksmuose, taikoma bauda iki 11 500 eurų", - kalbėjo A. Degutis.

Anot jo, fiziniams asmenims taikoma bauda gali siekti apie 500-600 eurų.

Skandalas uostamiestyje dėl griaunamų pastatų kilo dar šių metų rugpjūtį nugriovus Daržų gatvės 14 numeriu pažymėtą pastatą, kurį tebuvo galima rekonstruoti. Rugsėjį pastebėta, kad griaunamas Didžiojoje Vandens gatvėje 26 numeriu pažymėtas statinys, saugomas valstybės. Tada imtas griauti jo kaimynystėje stovėjęs 28 numeriu pažymėtas namas.

KPD direktoriaus pavaduotojas tikino, kad departamento specialistai mėgino stabdyti griovimo darbus, tačiau griovėjai į tai nekreipė dėmesio. Jis dėstė, kad uostamiestyje specialistai griaunamus pastatus stebėjo net savaitgaliais.

"Buvo pademonstruotas požiūris į valstybės institucijas ir tarnautojus", - konstatavo A. Degutis.

Jis prabilo ir apie tai, kad viename pastatų, pastebėjus, jog jis griaunamas, apsilankę inspektoriai buvo pasitikti su keiksmažodžiais, nes pareikalavo darbus tuoj pat nutraukti ir pasirašyti jų baigimo dokumentus. Anot jo, kelis kartus teko kviesti ir policijos pareigūnus.

"Buvo atsisakoma stabdyti darbus, pasirašyti stabdymo dokumentus, pakankamai nemandagiai elgiamasi. Kilo klausimas: kas vadovauja - ar valstybė, ar ji vis tik stovi nuošaly?" - retoriškai klausė KPD direktoriaus pavaduotojas.

A. Degutis kalbėjo, kad dėl to prašyme prokuratūrai pradėti ikiteisiminį tyrimą bus prašoma bausti griovėjus ir už valstybės tarnautojų teisėtų reikalavimų nevykdymą.

KPD direktoriaus pavaduotojas aiškino, kad departamento specialistai pirmadienį susitiko ne tik su prokuratūros, tačiau ir su STT, o antradienį - ir su Klaipėdos miesto savivaldybės atstovais.

"Visos institucijos mūsų veiksmus palaiko. Norime sustabdyti tokius veiksmus, jie negali tęstis. Todėl jeigu yra žmonių, kurie mano, kad gali taip išsisukti, tai mūsų institucijos padarys viską, kad taip nebūtų", - antradienį žurnalistams ryžtingai pareiškė A. Degutis.

Jis aiškino, kad po beprecedenčio kultūros paveldo objektų nugriovimo KPD Klaipėdos skyriuje dirba ir iš Vilniaus atvykę inspektoriai, dar mėginantys tiksliai išsiaiškinti situaciją.

A. Degutis pabrėžė, kad šios specialistų kelionės taip pat gali būti laikomos netiesioginiais nuostoliais, kuriuos griovėjams taip pat gali tekti atlyginti.

Anot jo, Klaipėdoje specialistams pastiprinimo prireikė todėl, kad, griuvus trims pastatams, reikia parengti daugybę raštų, apklausti darbus vykdžiusius asmenis, jų atstovus.

Tačiau, anot A. Degučio, jau dabar aišku, kad gali būti, jog griovimo darbai uostamiestyje buvo pradėti todėl, kad panašių atvejų jau būta Vilniuje, bet čia statytojai bylinėjasi ir atsakomybės siekia išvengti.

"Yra sistema, kurią reikės išsiaiškinti. Įtariame, kad jos pradžia gali būti Vilniuje. Čia turime atvejus, kai taip pat buvo drastiškai nugriauti 2 objektai (Žygimantų g. 12 ir Birutės g. 40 - aut. past). Šiuo metu vyksta tyrimai, gali būti taikoma baudžiamoji atsakomybė, jau bylinėjamasi 3 metus", - kalbėjo A. Degutis.

Jis teigė nežinantis, kiek pastatų, kurie saugomi valstybės, Klaipėdoje iš viso šiuo metu yra dar tvarkomi, kadangi leidimus juos rekonstruoti išduoda ne tik KPD, tačiau ir Savivaldybė, jei rekonstruojant pastatą kartu vykdomos statybos.

INFORMACIJA
*Daržų gatvės 14 numeriu pažymėtas namas pastatytas 1773 metais. Jo kapitaliniam remontui statybos leidimas buvo išduotas dar 2014 metais.
*Pastato savininkams astovaujantis Marius Šeškauskas teisinosi, kad pastato būklė buvo kritinė, kėlė pavojų praeiviams, tad nuspręsta jį išardyti, o po to vėl surinkti.
*Pagal išduotą leidimą Daržų gatvėje vietoje nugriauto pastato turėtų išdygti viešbutis.

NEBĖRA. Šio Didžiojoje Vandens gatvėje stovėjusio pastato šiandien nebėra.

Virginijos KESMINĖS nuotr.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder