Seimas pritaria centralizuotam privačių pensijų mokėjimui ir naujoms įmokoms į fondus

Seimas pritaria centralizuotam privačių pensijų mokėjimui ir naujoms įmokoms į fondus

Seimas po pateikimo antradienį pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pateiktai pensijų kaupimo reformai. 

Už Pensijų kaupimo įstatymo projektą balsavo 58 Seimo nariai, 23 buvo prieš, o 25 - susilaikė. 

Būtent šiuo įstatymo projektu siūloma keisti įmokų į privačius pensijų fondus dydžius, taip pat centralizuoti anuitetų mokėjimą, sutelkiant jį „Sodroje“, be to, automatiškai į antros pakopos pensijų kaupimą įtraukti visus gyventojus iki 40 metų.

Anot ministro Lino Kukuraičio, tris kartus siūloma automatiškai įtraukti į pensijų kaupimą žmones, kad būtų rastas balansas tarp skatinimo kaupti ir pasirinkimo laisvės. 

„Toks yra siūlymas, siekiant suderinti valdžios kvietimą jauną asmenį kaupti (...), tačiau taip pat suderinti ir kitą elementą - žmogaus laisvę apsispręsti, ir jeigu jis tris kartus apsisprendė, tikėtina, kad jis rimtai apsisprendė“, - Seime antradienį sakė L. Kukuraitis. 

Daug kritikos susilaukė siūlymas centralizuoti privačiuose fonduose sukauptų pensijų mokėjimą. L. Kukuraičio teigimu, taip būtų sumažinta rizika. Be to, „Sodra“ nesiektų pelno, todėl didesnę grąžą teiktų gyventojams. 

„Siūloma centralizuoti anuitetų teikimą, nes ir dabar anuitetų rinka yra maža, kai ji maža, visa rizika tenka dalyviams. (...) Tai būtų valstybinis tiekėjas, užtikrintų kaip įmanoma didesnę grąžą gyventojams“, - teigė ministras. 

Pertvarkant antros pakopos pensijų sistemą, siūloma, kad gyventojo įmoka būtų 4 proc. nuo darbo užmokesčio (po mokesčių pertvarkos - 3 proc.), o valstybė prisidėtų 2 proc. įmoka nuo vidutinio šalies darbo užmokesčio (po mokesčių pertvarkos - 1,5 proc.). Kaupiantiesiems nemažėtų „sodrinė“ pensija.

Numatoma, kad kiekvienas nekaupiantis žmogus iki 40 metų ir visi kaupiantys asmenys, nepaisant amžiaus, automatiškai būtų įtraukiami į pensijų kaupimą su teise pasakyti „ne“. Apsisprendęs dalyvauti pensijų kaupime dirbantysis galėtų vieną kartą 12-ai mėnesių sustabdyti kaupimą.

Bazinę pensiją siūloma perkelti į valstybės biudžetą, o anuitetą už privačiai kauptą pensiją mokėtų „Sodra“.

Sidebar placeholder