Turkija ir Azerbaidžanas susitarė dėl dujotiekio į Europą statybos
Turkija ir Azerbaidžanas susitarė dėl dujotiekio į Europą statybos

Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Alijevas ir Turkijos ministras pirmininkas Redžepas Tajipas Erdoganas (Recep Tayyip Erdogan) pasirašė sutartį dėl TANAP dujotiekio, kuriuo kuras bus transportuojamas iš Azerbaidžano į Graikiją arba Bulgariją per Turkijos teritoriją.

Dujotiekio statyba bus pradėta arba 2013 m. pabaigoje, arba 2014-ųjų pradžioje.

Pirmoji dujotiekio atšaka turi būti atiduota eksploatuoti iki 2018 metų. Manoma, ja iš pradžių bus transportuojama tik 16 mlrd. kubinių metrų, iš kurių 6 mlrd. kubinių metrų Turkija pasiliks sau, o 10 mlrd. kub. m - tieks eksportui į Europą.

Vamzdyno statyboje dalyvaus vietos valstybinės kompanijos. Turkijos kompanijai "Botas" priklausys 20 proc. projekto, Azerbaidžano valstybinei naftos kompanijai - 80 proc. Bendros projekto dalyvių išlaidos vertinamos 7 mlrd. dolerių.

Dėl TANAP statybos neatmetama galimybė, jog kitas vamzdynas regione - "Nabucco" - taip ir nebus nutiestas arba jo projektas bus žymiai pakoreguotas. Iš pradžių planuota, kad "Nabucco" vamzdynu dujos bus tiekiamos iš Kaspijos regiono į Europą aplenkiant Rusiją, bet šiam dujotiekiui kol kas nerandama žaliavų bazės.

Azerbaidžanas suinteresuotas stambiais infrastruktūros projektais dujų pramonėje, nes pastaruoju metu šalis ėmėsi aktyviai eksploatuoti Šach Denizo telkinius. Bendros dujų atsargos Šach Denizo telkiniuose vertinamos 1,2 trilijono kubinių metrų dujų ir 240 mlrd. kubinių metrų dujų kondensato.

Sidebar placeholder