Istorinis laivų mūšis – dovana Klaipėdai

Istorinis laivų mūšis – dovana Klaipėdai

Daugiau nei prieš 200 metų Danės žiotyse įvykusio karinio konflikto liudytojais savaitgalį galės pabūti ir šių dienų klaipėdiečiai bei svečiai.

Pirmojo Klaipėdos laivų parado organizatoriai baigia pasirengimą vienam originaliausių šventės renginių - istorinio laivų mūšio inscenizacijai.

Laivų mūšis vyks gegužės 22 d. 21.30 val. Danės žiotyse. Stebėtojams jis bus matomas nuo Kruizinių laivų terminalo krantinės.

O buvo taip...

1808 m. spalio 30-ąją į Klaipėdos uostą netikėtai atplaukė laisvojo miesto Gdansko flotilės laivas "Le General Rapp“ ir atakavo amerikiečių laivą "Rebecca“. Nuo pastarojo stiebo buvo nuplėšta Amerikos vėliava, sunaikintas gabentas krovinys.

Įvykis turėjo didelį diplomatinį atgarsį: Prūsijos ministras prancūzų valdžiai išsiuntė protesto laišką, kuriame kaltino prancūzus pažeidus neutralios ir laisvos laivybos įstatymą, tačiau, iš tiesų, amerikiečių jūrininkai nebuvo tokie jau nekalti. To meto Baltijos pakrantėse jie garsėjo kaip didžiausi kontrabandinių prekių gabentojai, savo veiklą gudriai dangstę po neutralumo šydu.

Vis dėlto į didesnę konfrontaciją šis konfliktas neperaugo. Nebuvo "heroizuotas" ir "politiškai teisingas" prancūzų smūgis kontrabandininkams, nes šio verslo atstovų senojo Memelio gyventojai nesmerkdavo, greičiau priešingai – mielai pirkdavo į uostą nelegaliai plukdomas prekes. 

Istoriją prikėlė entuziastai

Laivų "Le General Rapp“ ir "Rebecca“ karinį konfliktą Danės žiotyse inscenizuos Klaipėdos istorinės karybos klubas, vadovaujamas Egidijaus Zajeco. Jam talkins bičiuliai iš Latvijos. "Teisingo“ ir "neteisingo“ laivų vaidmenis prisiims patrankomis apginkluoti burlaiviai "Lady Sophie“ ir "Vagant“.


Anot Klaipėdos laivų parado koordinatoriaus Romando Žiubrio, tai bus pirmoji karinė inscenizacija ant vandens, todėl organizatoriai ir "artistai“ jai itin kruopščiai ruošiasi.

"Jūrinių mūšių patirties nė vienas neturime, tačiau entuziazmo atkurti kuo autentiškesnę įvykio atmosferą - daug... Noriu nuoširdžiai padėkoti visiems šios idėjos įgyvendintojams – istorinės karybos klubui, jo vadovui Egidijui Zajecui, „kariams“ iš Latvijos, laivų savininkams ir įguloms, o ypatinga padėka Laivų mūšio globėjui – saugos tarnybai "Argus“, kurios dėka pirmą kartą miesto istorijoje bus surengtas laivų mūšis,- sakė R. Žiubrys.

"Mums patiko Laivų mūšio idėja. Džiaugiamės galimybe kurti naujas jūrines tradicijas Klaipėdoje, o istorinis motyvas šiemet ypač aktualus – vasarą pažymime 15 metų veiklos jubiliejų. Tikimės, kad šis renginys ne tik suteiks gerų įspūdžių žiūrovams, bet ir padės geriau pažinti savo miesto  istoriją“,- sakė Romualdas Jonaitis, saugos tarnybos "Argus“ generalinis direktorius.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder