"Meridianas" į savo gimtadienį kviečia visus
"Meridianas" į savo gimtadienį kviečia visus

Rugsėjo 8 d., šeštadienį, Klaipėdoje vyks graži šventė - bus minimas miesto simbolio burlaivio "Meridianas" 70-metis. Ši barkentina, kurią norėta ir nuskandinti, ir susprogdinti, jau tapo klaipėdiečių optimizmą skatinančia legenda. Stovi sau graži prie krantinės, tradiciškai kelia ir nuleidžia bures, yra miestiečių pasididžiavimas ir labiausiai mėgstama vieta fotografuotis. Be jos Lietuvos uostamiestis neįsivaizduojamas.

Burlaivis "Meridianas" į savo gimtadienį pakvietė visus. Į jo šventę planuoja atvykti net Suomijos ambasadorius, mat šis laivas prieš 70 metų buvo pastatytas būtent Suomijoje.

Renginio metu nuobodžiauti nebus kada. Jo dalyviai bus supažindinti su įvairiais "Meridiano", nugyvenusio kelis gyvenimus, istorijos puslapiais. Bus atspindėta ir laivo jūrinė jaunystė, tas 20 metų laikotarpis, kai jis dar plaukiojo jūromis ir vandenynais, kai praktiką jame atliko vėliau garsūs tapę kapitonai. Tikimasi, kad į barkentinos gimtadienį ateis ne vienas jų ir papasakos daug įdomių dalykų.

KURSANTAI. Atsiųstoje senoje nuotraukoje "Meridiano", kai jis dar skrodė jūras, kursantai. 1951 m. birželio 29 d.

Klaipėdiečiai į "Meridiano" feisbuką atsiuntė nemažai nuotraukų ir iš senesnių laikų, ir iš to laikmečio, kai šis laivas buvo vienas garsiausių uostamiesčio restoranų. Visos tos nuotraukos renginio metu bus rodomos ekrane. Nebus pamirštas ir laivo remonto bei atgimimo momentas, kai šimtai klaipėdiečių jį lydėjo į AB "Klaipėdos laivų remontas" doką ir atgal prie krantinės į senąją vietą.

Mokys jūrinių vėliavėlių kalbos

Lietuvos jūrų muziejus šventės proga vėl atidarys edukacinę meninę platformą "Susižadėjęs su jūra", kurią šią vasarą jau spėjo pamėgti klaipėdiečiai ir miesto svečiai. Šalia "Meridiano" tebestovi jūrinis konteineris. Tai inovatyvi garso instaliacija, skirta jūros ekologijai. "Kiekvienas mes galime prisidėti prie jūros, kuria plaukioja laivai, išsaugojimo. Receptų nepateiksime. Tai bus tarsi kiekvieno jūsų asmeninis pokalbis su jūros kriaukle "Australijos trimitininkas", o iš tikrųjų - pokalbis su pačiu savimi", - sakė Renata Treigienė, Lietuvos jūrų muziejaus Edukacijos ir lankytojų aptarnavimo skyriaus vedėja.

Be to, muziejus išmokys šventės dalyvius labai svarbių laive atliekamų darbų, kad išplaukę į jūrą jie jaustųsi drąsiau ir saugiau. Bus rodoma, kaip rišti jūrinius mazgus, mokoma pažinti laivų tipus, suprasti jūrinių vėliavėlių kalbą ir t. t. Juk "Meridianas" irgi buvo mokomasis laivas.

Optimizmą kels jaunieji buriuotojai

Laivą jubiliatą per šventę papuoš VšĮ Klaipėdos krašto buriavimo sporto mokyklos "Žiemys" vaikai su "Optimist" klasės jachtytėmis. Pasak mokyklos direktorės Agnės Dalangauskienės, Danės upėje dėl "Meridiano" taurės varžysis, planuojama, 8 laiveliai. Nepaisant to, kad vaikai labai užimti, nes dabar pats varžybų įkarštis - jos vyksta kiekvieną savaitgalį, jie dalyvaus senelio gimtadienyje. Lenktyniaus trenerio Mariaus Nagdasovo 9-12 metų auklėtiniai. Pradinukams būtų dar gana sudėtinga Danės upėje plaukioti, nes pučia labai nepastovus vėjas. Vaizdas tikrai bus gražus.

Renginio organizatoriai "Meridianą" laiko ir optimizmo simboliu, nes laivas ne vieną kartą buvo atsidūręs ties sunaikinimo riba."Optimistų" varžybos organizuojamos norint skatinti klaipėdiečių optimistinį požiūrį į gyvenimą. Jaunieji buriuotojai turėtų tikrai įkvėpti optimizmo.

Ne tik makaronai

Karinės jūrų pajėgos (KJP) šiek tiek sutrikusios - paprastai per šventes žmonės vaišinami kareiviška koše. Šį kartą renginio organizatoriai užsakė makaronų "jūreiviškai". Reikalingus produktus supirks užsakovas, o gaminti šį patiekalą patikėta Karinių jūrų pajėgų virėjų komandai. Kariškiai mano, kad makaronų visiems užteks, - ketinama pagaminti daugiau kaip 300 porcijų. Makaronai bus atgabenti prie burlaivio dideliuose kareiviškuose termosuose ir jais vaišinami šventės dalyviai.

KJP štabo viršininko pavaduotojas civilių ir karių bendradarbiavimui komandoras leitenantas Ramūnas Kažerskas sakė, kad kariškiai tiesiog negali neprisidėti prie miesto simbolio pagerbimo. KPJ pučiamųjų instrumentų orkestras gros ne tik sutinkant svečius, bet ir koncertuos. Kur šis orkestras, ten visada gera nuotaika.

Prie "Meridiano" garbės sargybą eis Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos, šiemet taip švenčiančios 70 metų jubiliejų, kursantai.

Jūreiviai padainuos šančių. Šantės - išskirtinai jūrinės, burlaivių epochoje laivuose dirbusių žmonių dainos, padėjusios palaikyti darbo tempą, ritmą, o kai kada ir nuotaiką.

Renginio kulminacija - bus atidengtas skulptoriaus Svajūno Jankaus sukurtas knechtas "Meridianui". Specialiai šiai progai yra išlietas ir atminimo ženklas.

"Meridianui" - 70: istorija tęsiasi

Skvere prie "Meridiano" žiūrovams paruoštos sėdimos vietos, nuo lietaus ar saulės saugos publikai skirta didžiulė palapinė. Visi klaipėdiečiai laukiami "Meridiano" 70-mečio šventėje bet kokiu oru.
ŠVENTĖS PROGRAMA
Kada: rugsėjo 8 d., šeštadienis
Kur: skveras prie "Meridiano"
12.00-15.00 val. "Meridiano" lankymas, laivo apžiūra.
13.00-15.30 val. "Būk optimistas!" Vaikų "Optimist" jachtų klasės buriavimo varžybos "Meridiano" taurei laimėti.
Nuo 13 val. Lietuvos jūrų muziejaus edukacinė programa
Nuo 15.30 val. svečiai vaišinami jūreivišku patiekalu - makaronais "jūreiviškai".
16.00-17.30 val. renginys "Meridianui - 70: istorija tęsiasi". Dalyvauja Violeta ir Vilius Tarasovai, "Junior City Jazz", "Leader Dance" šokėjos, Lietuvos karinių jūrų pajėgų pučiamųjų instrumentų orkestras.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder