Molus reikia rekonstruoti kuo skubiau

Molus reikia rekonstruoti kuo skubiau

Aplinkosaugininkai nereikalauja, kad būtų atliktas Klaipėdos uosto molų rekonstrukcijos poveikio aplinkai vertinimas (PAV). Vienas iš motyvų - molų būklė prasta, juos būtina kuo greičiau rekonstruoti. Tad Uosto direkcija jau pradeda vykdyti geotechninį molų monitoringą.

Tačiau visuomenės atstovai, turintys motyvuotų pasiūlymų dėl PAV, dar gali juos teikti Aplinkos apsaugos agentūrai.

Atrankos išvadą, kad pietinio ir šiaurinio molų rekonstrukcijai PAV yra neprivalomas, kovo 20 d. padarė Aplinkos apsaugos agentūros Taršos prevencijos ir leidimų departamento Klaipėdos skyrius. Vienas iš motyvų priimant tokią išvadą - dėl molų ir šlaitų erozijos bei nuošliaužų gali iškilti grėsmė jų stabilumui. Patys molai laikomi teigiamu aplinkosauginiu reiškiniu, tad manoma, kad jų rekonstrukcija - būtina. Jeigu būtų atliekamas PAV, rekonstrukcijos procesas prasidėtų mažiausiai metais vėliau.

"Planuojamos ūkinės veiklos nebuvimas gali daryti didesnį neigiamą poveikį nei ją darant", - sakė minėto skyriaus specialistė Daiva Plokštienė.

Skyriaus specialistės Vaidos Čedavičienės teigimu, molų būklė nėra gera, užnešamas įplaukos kanalas. Anot jos, taip pat ir mokslininkų manymu, reikia kuo greičiau molus rekonstruoti ir nelaukti kitų etapų, kai bus pradėti laivybos kanalo gilinimo darbai.

Pasak Uosto direkcijos Plėtros skyriaus viršininko Algimanto Kungio, molus rekonstruoti būtina dėl jų prastos būklės, vykstančio nuolatinio jų pamatų nuosėdžio, betoninėje molų dalyje atsirandančių įtrūkių ir t. t.

Dėl šių vykstančių procesų Uosto direkcija pradeda vykdyti pietinio ir šiaurinio molų geotechninį monitoringą ir nuolat vertins jų būklę, o įrengta įranga atliks monitoringo žymių 3D judėjimo pokyčių registravimą 1 mm tikslumu, registruos molų pamatų nuosėdžius, vykdys geometrinius ir geotechninius objekto matavimus ir kt.

A. Kungio teigimu, mokslininkai akcentavo, kad Klaipėdos uosto pietinio ir šiaurinio molų rekonstravimo PAV neturi būti siejamas su uosto kanalo gilinimo ir platinimo darbais. Pastariesiems darbams atlikti yra rengiami atskiri atrankos dokumentai (gautos išvados, kad PAV privalomas).

Be to, molai nebus statomi nauji, senieji bus išardyti tik iš dalies. Jų ilgis rekonstrukcijos metu nesikeis: pietinis molas yra 1 320 m, šiaurinis - 595 m ilgio. Bus tvirtinamas tik jų pagrindas ir taip užtikrinamas stabilumas. Tam po vandeniu bus sukalta įlaidų sienutė. Toje vietoje, kurioje bus kalami įlaidai, bus iškasta 20 tūkst. kub. m grunto, kurį gruntovežiai išplukdys į jūrą.

VšĮ Pajūrio tyrimų ir planavimo instituto mokslininkų išvadoje teigiama, jog planuojami darbai negali daryti neigiamo poveikio Europos ekologinio tinklo "Natura 2000" teritorijoms. Valstybinė saugomų teritorijų tarnybos išvada analogiška - planuojama veikla didelio poveikio šioms teritorijoms nedarys.

"Pakrantė praktiškai nebus liečiama, nes darbai vyks tik iš vandens pusės, nuo kranto jie nebus vykdomi", - sakė V. Čedavičienė.

Beje, visi molo rekonstrukcijos darbai nebus vykdomi intensyvios žuvų migracijos metu. Yra numatytos ir kompensacinės išlaidos žuvų ištekliams.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder