Pamažu nurimo kalbos apie prie Nigerijos krantų piratų pagrobtą laivo “Argo” kapitoną klaipėdietį Dmitrijų Baškirovą. Skelbiama, kad su pagrobėjais vyksta derybos. “Respublika” domėjosi, ką tai reiškia. Pašnekovas - ką tik 50-ąjį gimtadienį atšventęs buvęs AB “Limarko” laivininkystės kompanijos laivo “Saturnas” kapitonas klaipėdietis Sergejus Triškinas, pernai pats 11 parų išbuvęs Nigerijos piratų nelaisvėje ir vos nežuvęs nuo jų kulkos.
Priminė karčią patirtį
“Argo” kapitono D.Baškirovo pagrobimas S.Triškiną sujaudino ne tik dėl to, kad abu jūrininkai yra geri pažįstami ir net kartu mokėsi saugos kursuose.
“Labai jaudinuosi dėl Dmitrijaus. Aš jį kelis kartus keičiau laivuose. Dmitrijus labai gražiai fotografuoja. Jo nuotraukos net kabo laivuose. Tikrai netikėjau, kad šioje Kamerūno vietoje gali būti nesaugu. Prieš metus aš pats plaukiau į Doualos uostą. Tada mus saugojo karinis laivas. Bet ne nuo piratų, o nuo viską iš laivų gvelbiančių smulkių vagišių, kurių pilna visuose Afrikos uostuose”, - neslėpė susirūpinimo S.Triškinas.
Buvęs “Saturno” kapitonas puikiai žino, apie ką kalba, nes pats praėjusių metų rugpjūčio pradžioje buvo pagrobtas Nigerijos piratų. Neatmetama galimybė, kad ir tos pačios grupuotės.
Tuo metu jo vadovaujamas Lietuvos laivas laukė įplaukimo į Koko uostą. Kartu su dar keturiais kolegomis klaipėdietis Nigerijos piratų nelaisvėje išbuvo beveik 11 parų.
Paklaustas, ar už jų išlaisvinimą sumokėta išpirka, S.Triškinas neatsakė nei taip, nei ne.
“Negaliu pasakyti, nes tai tik prielaidos. Gal ir buvo, tačiau aš neturiu jokių įrodymų. Apie išpirką reikėtų kalbėti kuo mažiau, nes bet kokia informacija gali pakenkti jūrininkams. Piratų vadai gali ją perskaityti ir nuspręsti atsikratyti belaisvių”, - tikino jūrininkas.
Kruvino suvenyro neatidavė
S.Triškinas neslepia, kad gana ilgai nelaisvėje patirti išgyvenimai pamažu prisimiršo ir gyvenimas grįžo į normalias vėžes. Bet visiškai ištrinti iš atminties to, kas buvo, nepavyksta.
“Gerai, kad mus moko tokiais atvejais nesipriešinti. Mums buvo kilusi mintis atimti iš pirato automatą. Bet ką su juo veiksi nepraeinamose džiunglėse. Jie juk vietiniai ir jas gerai pažįsta. Reikia tik derėtis”, - sakė S.Triškinas.
Ant šono likęs randelis klaipėdiečiui iki šiol primena, kad jis tik per plauką buvo nuo mirties, kai jam šauta į nugarą. Marškinėlius kiaurai perėjusi piratų kulka paliko tik įdrėskimą.
“Šiuos marškinėlius iš manęs atėmė ir jais vilkėjo piratų virėjas. Prašiau juos atiduoti, bet jis nesutiko”, - prisiminė vyras.
47 metų D. Baškirovas jau 9 paros yra Afrikos piratų nelaisvėje |
Valdo informaciją
Anot S.Triškino, piratams labiausiai padeda tai, kad jie apie į uostą besiruošiantį įplaukti laivą gauna labai išsamią informaciją ir jis jiems tampa vertingu grobiu.
“Laivas kranto tarnybas informuoja apie save, gabenamą krovinį. Visa tai perduodama piratams, kurie yra labai gerai techniškai apsirūpinę ir gali labai greitai įveikti didžiausius atstumus. Aš jų net nevadinčiau piratais. Tai paprasčiausių banditų gaujos. Laivus puolantys asmenys yra tik paprasti vykdytojai, o jų bosai sėdi visai kitose vietose. Neabejoju, kad jie susiję su vietos valdžia. Labai padėtų ir piratų paviešinimas, nes dabar niekas nežino, kas jie tokie ir kaip atrodo”, - tikino S.Triškinas.
Pasak kapitono, tokie užpuolimai baigsis tik tada, kai pačios valstybės, kurių vandenyse piratai veikia, pasirūpins atplaukiančių laivų ir jų įgulų saugumu. Tam būtinas ir kuo didesnis pasaulinės bendruomenės spaudimas.
Likimas
Kovo mėnesį 50-ąjį gimtadienį atšventęs S.Triškinas jau pusę metų yra bedarbis. Praėjusių metų lapkričio pabaigoje jis atleistas iš AB “Limarko” laivininkystės kompanijos.
Nuo 1995 metų šioje bendrovėje dirbęs ir 11 metų laivų kapitono pareigas ėjęs vyras tikina, kad su darbdaviu atsisveikino be pykčio, abipusiu susitarimu.
“Pasiūlė išeiti iš darbo, nes sakė, kad parduos laivus ir man nebus jokių perspektyvų. Tačiau iki šiol dar mano “Saturno” nepardavė. Esu užsiregistravęs darbo biržoje. Ieškau darbo jūroje. Nėra to blogo, kas neišeitų į gera. Per tą pusmetį spėjau susikaupusius namų ūkio darbus nudirbti”, - sakė “Respublikai” jau 27 metus į jūrą plaukiojantis S.Triškinas.
Rašyti komentarą