Atgimęs "Memelio miestas" taps jauku turistams?

Atgimęs "Memelio miestas" taps jauku turistams?

Prieš keletą mėnesių visą "Memelio miesto" teritoriją perėmusi įmonių grupė "Stemma Group" įžiebė viltį tiek Uosto direkcijos, tiek Savivaldybės vadovų akyse. Bendrovė iki kitų metų liepos viliasi patvirtinti detalųjį planą, po kurio prasidės projektavimo ir statybos darbai.

[CITATA]

Ši tema buvo paliesta pirmadienį Seimo nario Simono Gentvilo surengtoje diskusijoje "Memelio miesto" teritorijoje. Uosto, Savivaldybės ir verslo atstovai sutarė, kad Klaipėda turizmo sektorių atgaivins tik gerai apgalvotomis investicijomis.

Viltis - "Memelio miestas"

Šių metų pavasarį Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas sukirto rankomis su UAB "Stemma Group" vadovais, kurie nusprendė pirkti "Memelio miesto" akcijų paketą. Miesto garbės pilietis Martinas Gusiatinas įsigijo 60 proc. akcijų, o jo dukra Inga Gusiatina - 40 proc.

"Memelio miestas" užima 5 ha plotą. Su krantinėmis - vienu hektaru daugiau. Teritorijoje planuojama 40-70 tūkst. kv. m ploto statinių. Pavasarį buvo kalbėta, kad vieno kvadratinio metro kaina siekia tūkstantį eurų.

M. Gusiatinas "Vakarų ekspresui" sakė, kad "Memelio miesto" detalusis planas veikiausiai bus patvirtintas iki kitų metų liepos 1 d.

PIRSAS. Uosto direkcijos generalinis direktorius Arvydas Vaitkus patikino, kad "Memelio miesto" teritorijoje bus įrengtas naujutėlaitis pirsas, prie kurio galės prisišvartuoti net ir kruiziniai laivai. Taip tikimasi pagerinti turizmo sąlygas uostamiestyje.

"Praeitą savaitę savo akimis mačiau "Memelio miesto" koncepciją. Pagrindiniai klausimai buvo dėl akvatorijos suformavimo, kur būtų galima švartuoti mažuosius laivus. Dabar šioje vietoje švartuoti laivų negalima - "kaušą" sudraskytų pirmasis vėjas", - užvakar diskusijoje sakė Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius Arvydas Vaitkus.

Pasak jo, Uosto direkcija prisidės prie "Memelio miesto" atgimimo - ruošiamasi įrengti naujutėlaitį pirsą, kur galės švartuotis net ir kruiziniai laivai.

"Mes puikiai suprantame, kad kurdamas tik sau nenueisi niekur. Labai daug kompanijų mums reiškia priekaištus. Per šventes sutelpa ne visi laivai. Neatmetu galimybės "Memelio mieste" matyti ir Savivaldybės pastatą. Išvystytas projektas taptų patrauklus", - neabejojo A. Vaitkus.

Apie "Memelio miesto" potencialą pasisakė ir Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius Saulius Budinas. Jis patvirtino Uosto direkcijos vadovo žodžius, kad ateityje šioje teritorijoje galėtų atsirasti Savivaldybės pastatas.

"Ši teritorija turi būti patraukli. Miestas čia potencialių objektų mato. Gali atsirasti verslo centras, Savivaldybė. 2008 metais krizė visus stipriai nuleido ant žemės. Šioje vietoje nuleidimas buvo labai kietas. Man pačiam teko bendrauti su SEB atstovais, kadangi ilgą laiką ši teritorija priklausė bankui. Šiandien turime visai kitokią situaciją. Reikia pasidžiaugti, kad turime rimtus savininkus. "Stemma Group" antram gyvenimui prikėlė ne vieną pastatą", - priminė S. Budinas.

Trūksta unikalių objektų

Klaipėdos pramonės, prekybos ir amatų rūmų turizmo komiteto pirmininko Gintauto Bertašiaus teigimu, uostamiestis "Memelio miesto" teritorijoje galėtų pastatyti unikalių pastatų, kurie taptų paveldu ateities kartoms. Tačiau, jo manymu, tam vien tik noro ir politinės valios nepakaks.

"Ar turime Klaipėdoje pastatų, kurie ateityje taps paveldu? Nemanau, kad "Akropolis" taps paveldu. Turi atsirasti unikalūs statiniai. Čia galėtų atsirasti tokie objektai, kurie garsintų Klaipėdą. Tikiuosi ir manau, kad ponas Gusiatinas yra ambicingas žmogus. Bet diskusija reikalinga. Reikia visų nuomonės. Idėjos juk nieko nekainuoja", - sakė G. Bertašius.

Jis ragina Klaipėdą prisivilioti garsių pasaulio architektų, kurių darbai galėtų leisti tikėtis ateityje pritraukti daugiau turistų. Verslininkas patikino, kad praeityje šveicarų akiratyje buvo atsidūręs Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras.

"Kažkada mokytoja vaikystėje man pasakė: nėra laiko skaityti gerų knygų, reikia skaityti tik labai geras knygas. Tad Klaipėdai nėra laiko daryti gerų projektų - jai reikia daryti tik labai gerus projektus, tokius ambicingus, kurie yra daromi pasaulyje. Jeigu bandysime kažką lopyti, nieko neįvyks. Toks miestas kaip Dubajus nebūtų atsiradęs, jeigu šeichas ir jo aplinkiniai nebūtų svajoję", - teigė Lietuvos garbės konsulas Šveicarijos Tičino kantone G. Bertašius.

Turistai žino nedaug

G. Bertašius priminė, kad Klaipėdos regionas neturi savo veido. Taip pat ne visi turistai žino, kur yra Klaipėdos centras.

"Iš kruizinio laivo išlipę žmonės išgeria kavos. Pasako, kad lankėsi centre. O kai paklausi, kur tas centras, atsako: "Lietuvininkų aikštė". Turizmo infrastruktūros, išskyrus Jūrų muziejų, neturime. Svečių atvyksta iš labai egzotinių šalių: Naujosios Zelandijos, Japonijos, Čilės. Mums turėtų būti smagu, kad esame įdomūs netgi tokioms valstybėms", - sakė jis.

Šiai minčiai pritarė ir pats Uosto direkcijos vadovas A. Vaitkus. Lietuvos uostamiestis dėl nepakankamai išplėtoto turizmo Klaipėdos regione sulaukė kritikos Jungtinėse Amerikos Valstijose.

"Kruiziniais laivais į Klaipėdą atplaukę turistai klausia, ką galime įspūdingo parodyti. Bet nelabai turime, ką parodyti. Viešėdami Majamyje išgirdome išvis prastą nuomonę: "Apskritai jūs nieko neturite, keista, kad tos kompanijos pas jus ateina."

Nei Kuršių nerija, nei Jūrų muziejus jų nežavi. Nežavi net gintaras. Įmonės vadovas atnešė man gintarą iš Naujosios Zelandijos su skorpionu viduje. Ilgai diskutavome. Mes turime daugybę užsienio kompanijų, kurios atvyksta į džiazo festivalį, Jūros šventę. Turizmo plėtra mums yra labai svarbi", - tikino A. Vaitkus.

Situacija pagerės?

G. Bertašius baiminasi, kad Vyriausybė toliau ignoruos turizmo sektorių, investuodama tik į valstybines įstaigas. Verslininko manymu, tokiu atveju bus galima pamiršti apie visas ambicijas, kadangi turizmo sektorius nebus pajėgus konkuruoti.

"Investuotojai, su kuriais dirbau, atsisakė čia investuoti dėl paprastos priežasties - apsižiūrėjo, grįžo į Vilnių, užsakė studiją, o jos išvada tokia - neinvestuokite į Klaipėdą, į Klaipėdos regioną. Tai yra prarastas regionas - procesai negrįžtami. Investuokite į Vilnių, Kauną ir uždirbsite pinigus. Tai palietė mano interesus ir užgavo ambicijas. Negalime sakyti, kad uostas ir uosto plėtra neigiamai veikia ekonomiką. Iš turizmo sektoriaus tokios priešpriešos nematau. Žinoma, klausimas, kokia bus krova uoste. Jeigu dalis pinigų būtų investuota į turizmo sektorių, galėtume konkuruoti. Dabar su uostu mums konkuruoti yra sunku. Turizmo sektorius susideda iš daug dalių - neturime vieno centro, kuris mums padėtų. "Mėlynojo proveržio" strategijoje turizmas nėra tarp prioritetinių krypčių", - nuomonę dėstė G. Bertašius.

S. Budinas suskubo raminti, kad "Mėlynojo proveržio" strategijoje turizmo sektorius pamirštas nebus - jis bus plėtojamas.

"Mes turizmą matome ne kaip Klaipėdos ar Klaipėdos regiono. Turizmas taip pat aktualus Neringai, Palangai, Klaipėdos rajonui, galbūt Kretingai. Procese dalyvavo 300 žmonių ir visi turėjo savo požiūrį. Ekonominės plėtros strategija bus papildyta", - tikino S. Budinas.

"Memelio miestas" atgims po septynerių metų

Martinas GUSIATINAS, Klaipėdos miesto garbės pilietis, UAB "Stemma Group" prezidentas
Teritoriją perėmėme visai neseniai. Mūsų tikslas - kad klaipėdiečiams būtų gerai. Didelių trukdžių nematau, bet visiems reikėtų pagalvoti, kaip tai įgyvendinti, - kaip išnaudoti Dangės upės krantinę. Tačiau kontūrai jau matyti.
Man Uosto direkcijos vadovo pozicija patinka. Jis tikrai deda pastangų, kad kažką padarytume gero, - ir dėl krantinių, ir dėl tinklų, ir dėl architektūros. Kalbėjomės apie viską - vieni kitus suprantame. Apie biurokratiją galbūt dar per anksti kalbėti. Dabar visi kariauja dėl pastato Naujojoje Uosto g. 5. Aš, kaip žmogus, turintis patirties, nesuprantu, kaip neišsprendžiama ši problema. Pastatas stovi gatvėje. Vilniuje susirenka kažkokia komisija ir vienu balsu nusprendžia pastatą palikti...
Mes pastatus sutvarkysime puikiai. Problemos yra tik dėl pastatų aukščių. Norėtume įvairesnės architektūros, bet mums sako, kad turime laikytis nuostatų - pastatų aukštis turi būti iki 22 metrų. Mano supratimu, tai yra truputį kvailystė. Tačiau tai tik pradžia. Manau, kad į visa tai įsitrauks ir klaipėdiečiai, ir Savivaldybė. Klaipėdoje klausimus turi spręsti klaipėdiečiai.
Mes teigiamai žvelgiame į Savivaldybės pastato atsiradimą "Memelio mieste". Žinoma, jiems visa tai reikėtų suprojektuoti. Savivaldybės didžiulė problema, kad ji yra valstybinė institucija. Pirmiausia ji pati turi nuspręsti, ar nori keltis kitur. Reikėtų skelbti konkursą. Gali būti ir taip, kad ateis kitas meras ir pasakys: kodėl aš čia turiu keltis? Savivaldybę mielai priimtume. Išrinktume pačią geriausią vietą. Nesakau, kad mums tai labai naudinga, bet Savivaldybei būti "Memelio mieste" būtų prestižas. Uosto direkcija ruošiasi įrengti biurų. Taip ir perkursime visą aplinką. Manau, praeis septyneri metai, kol "Memelio miestas" sužydės.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder