Byra miesto simbolis

Byra miesto simbolis

Senamiesčio lankytojai ir gyventojai jau kurį laiką bando atkreipti dėmesį į ne itin estetiškai atrodančius pastatų fasadus. Kai kurie tvarkomi, tačiau pačioje gatvės pradžioje esančių pastatų išvaizda liūdina. Visai neseniai ėmė trupėti ne tik sienos, bet ir ant vienos jų esantis miesto simbolis - herbas.

Ant pastato Tiltų g. 1 esantis pastato papuošimas matomas ir senose nuotraukose. Fasadą puošiantis miesto herbas su virš jo sėdinčiu Kupidonu yra įtrauktas ir į turistams siūlomų aplankyti Klaipėdos objektų sąrašą.

Kas turėtų rūpintis vienu miesto simbolių, jeigu jis yra ant privataus pastato sienos?

Klaipėdos savivaldybės Statybos leidimų ir statinių priežiūros skyriaus vedėjas Gediminas Pocius sakė, kad, žvelgiant statybininko akimis, tai yra pastato fasado elementas ir jo priežiūra turėtų būti pastato naudotojo pareiga.

"Gali būti koks nors "bet", todėl nedrįstu taip teigti. Galbūt Savivaldybė turi jį kur nors įrašytą", - sakė G. Pocius ir pasiūlė pasikalbėti su vyriausiuoju miesto dailininku Mindaugu Petruliu.

Šis prisiminė, kad meno kūrinius, kurie yra mieste, prieš kurį laiką registravo Kultūros skyrius.

SENIAI. Tiltų g. 1 pastate buvo pirmasis miesto bankas, vėliau - Mėmelio taupomoji kasa. Pastato fasade dar prieškariu padarytose nuotraukose matomas stilizuotas Klaipėdos miesto herbas su virš jo sėdinčiu Kupidonu.

www.uostas.info nuotr.

"Tai yra privatizuotas namas. Gal Savivaldybė perdavė kam nors rūpintis?" - pasakyti negalėjo ir M. Petrulis.

Tačiau jis neslėpė, kad yra ir daugiau panašių situacijų.

"Yra problema ne su vienu tokiu objektu, kai privatizuoja - ir su vitražu, ir kitokiais meno kūriniais, kurie yra vertingi. Sudėtinga juos išlaikyti", - sakė miesto dailininkas.

Kultūros skyriaus vyriausiasis specialistas Vidas Pakalniškis patikino, kad, nors skyrius dar prieš porą dešimtmečių rengė M. Petrulio minėtą sąrašą, juo rūpintis tikrai nėra kultūrininkų pareiga - tai esantis paveldosaugos dalykas.

"Sąrašas yra sąrašas. Buvo surašyti miesto paminklai viešose vietose - įvairūs dailės kūriniai, paminklai, atminimo lentos. Šitas herbas yra fasado dalis ir tai tikrai yra paveldosaugos sritis", - patikino V. Pakalniškis.

Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vitalijus Juška informavo, kad pastatas Tiltų g. 1 yra saugomas valstybės.

"Jis yra įtrauktas į Kultūros vertybių registrą, todėl čia turėtų būti išreikštas dvigubas rūpestis. Pirmiausia ir patys gyventojai turėtų rūpintis savo turtu. Kiek žinau, pastatą valdo keletas fizinių asmenų. Kadangi objektas yra įtrauktas į registrą ir paskelbtas valstybės saugomu, priežiūrą taip pat atlieka ir Kultūros paveldo departamentas. Taip pat, kaip statinys eksploatuojamas, yra ir Savivaldybės rūpestis. Ko gero, čia yra trys šalys, kurios turi būti suinteresuotos šio pastato gera būkle", - aiškino V. Juška.

Paveldosaugos skyriaus vedėjas sakė, kad šio namo gyventojai turi galimybę kreiptis į Savivaldybę ir Kultūros paveldo departamentą (KPD) su prašymu iš dalies finansuoti tvarkybos darbus. Pateikus paraišką galima gauti iki 70 tūkstančių eurų dalinę paramą. 50 procentų tvarkybos išlaidų sumos prisidėti turėtų patys savininkai, valdytojai.

Tiesa, šiemet teikti paraišką būtų jau pavėluota - šia galimybe galima bus pasinaudoti tik kitais metais. V. Juška atkreipė dėmesį į tai, kad ta pati paraiška gali būti realizuota ir per Kultūros paveldo departamentą, tada šansai gauti paramą didėja.

"Tačiau tai turėtų daryti ne vienas gyventojas, geriausia, kad tai atliktų namą administruojanti bendrovė. Šiuo atveju galiu tik apgailestauti, kad šiais metais nė viena bendrija ar administruojanti bendrovė nesikreipė į mus dėl paramos", - apgailestavo V. Juška, paraginęs žmones naudotis tokia galimybe.

Prasta būklė ir šalia esančio - Tiltų g. 3 - pastato. Aptrupėjusios jo sienos, balkonas. Tačiau, pasak V. Juškos, šis statinys nėra įtrauktas į Kultūros vertybių registrą, nepripažintas saugomu, todėl šio namo gyventojai negali gauti lėšų fasadui tvarkymti.

Netrukus po pokalbio V. Juška pranešė, kad pats apžiūrėjo pastatą, ant kurio yra miesto simbolis.

"Tvarkytinas ne tik herbas, bet ir visas namo fasadas. Parašysiu raštą gyventojams su prašymu pradėti tvarkybos darbus ir pasiūlysiu parengus projektą kreiptis į Savivaldybę ir KPD dėl dalinio finansavimo skyrimo. Taip pat paskambinau į KPD ir informavau apie situaciją. Inspektorius Laisvūnas Kavaliauskas pažadėjo apžiūrėti herbą ir surašyti privalomą nurodymą gyventojams atlikti tvarkybos darbus", - laiške nurodė V. Juška.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder