Ketvirtadienį ir penktadienį Lietuvoje minimos Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienos, skirtos masinių gyventojų žudynių ir trėmimo tragiškoms netektims atminti.
Projektas "Misija Sibiras" šiemet užsibrėžė tikslą pagerbti 105 000 tremtinių ir politinių kalinių atminimą jau tradicine tapusioje atminties akcijoje "Ištark, išgirsk, išsaugok" bei visuotine tylos minute. Pernai Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje vykusios akcijos metu per visą parą trunkančius skaitymus buvo perskaityta 60 000 vardų.
Tremtinių ir politinių kalinių vardai, pavardės ir likimai šiemet garsiai skaitomi dešimtyje Lietuvos miestų, taip pat ir Klaipėdoje. Prie paminklo vieningai Lietuvai "Arka" akcija "#Ištark #Išgirsk #Išsaugok" prasidėjo 13 valandą. Pasak akcijos koordinatorių Klaipėdoje, uostamiestyje planuota perskaityta 20 tūkst. vardų ir likimų. Praėjusiais metais skaitymas truko iki pusės 8 ryto.
Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje buvo atvirų durų diena - visi norintieji buvo kviečiami aplankyti rezistencijos ir tremties ekspoziciją.
Vakarop vyko tradicinė eisena nuo Klaipėdos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos buveinės Liepų g. iki Tautos kančios memorialo S. Daukanto g. Prie memorialo iškilmingas minėjimo metu buvo pagerbtos sovietinio genocido aukos, padėta gėlių.
ISTORIJA
1941 metų birželio 14 dieną, 3 val. ryto, sovietų represinės struktūros pradėjo masiškai tremti Lietuvos gyventojus į atokias šiaurines teritorijas. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, per keletą dienų į gyvulinius vagonus sugrūsta ir iš Tėvynės išvežta apie 18 tūkst. Lietuvos gyventojų. 1940 metų birželio 15 dieną Sovietų Sąjunga okupavo Lietuvą. Per šią okupaciją įkalinta ir ištremta apie 280 tūkst. Lietuvos piliečių.
Rašyti komentarą