Kaip tvarkyti atliekas Kaunas ir Vilnius galėtų pasimokyti iš Klaipėdos

Kaip tvarkyti atliekas Kaunas ir Vilnius galėtų pasimokyti iš Klaipėdos

Vilniuje sąskaitos už atliekų tvarkymą vidutiniškai gyventojams brango 60 proc., tačiau iki šiol sustyguoti atliekų tvarkymą miestui ne visada pasiseka. Kaunas, anksčiau žadėjęs kelti kainas, dar tik skaičiuoja, kiek paslaugos nuo birželio brangtų.

Pavyzdžiu Vilniui ir Kaunui galėtų būti Klaipėda, kuri ne tik šįmet keliais procentais atpigino paslaugas, bet dar dalija gyventojams nemokamai komposto.

Sostinės Perkūnkiemyje gyvenanti Laima pasakoja vylusis, kad išaugusios kainos už šiukšlių išvežimą padės geriau tvarkyti atliekas. Tačiau moteris pastebėjo, kad kieme esančio konteinerio atliekų tvarkytojai neliečia nuo praėjusių metų gruodžio 23 d.

„Buvau nustebinta, kad šalia požeminių giluminių konteinerių staiga atsirado žali, gražūs konteineriai. Ir tada pastebėjome, kad iš giluminių neveža šiukšlių. Kreipiausi į savivaldybę (ne aš viena, kreipėsi kiti namo gyventojai) ir gavome atsakymą, kad giluminiai konteineriai yra ne jų nuosavybė ir reikia kreiptis į mus aptarnaujančią bendrovę“, – sako Laima.

Bendrovė atsakė, kad už atliekų vežimą atsakinga savivaldybė, bet konteineriai yra jų ir jie derasi, kas išvalys konteinerį.

Vidutiniškai 60 proc. kainas pakėlusi savivaldybė ne visiškai kontroliuoja atliekų tvarkymą. Po pernai vykusios šiukšlių krizės, kai ištisas savaites nebuvo vežamos atliekos, savivaldybė sudarė sutartis su vežėjais tik jau didesnėmis kainomis, nes po ankstesnių konkursų ir sudarytų sutarčių paaiškėjo, kad jos dirba nuostolingai.

Negana to, savivaldybė dabar nekontroliuoja pakuočių atliekų sistemos, nes teisiškai nėra sutarties šalis.

"Mišrių komunalinių atliekų konteineriai visi sužymėti, yra sistemoje gaunami duomenys, tuo pagrindu vykdoma virtualiai realiu laiku kontrolė – aptarnauta ar ne. Pakuočių atliekų sistemoje, deja, šito nėra.

Tai vyksta tik kontrolinių patikrinimų metu. Šiuo atveju dėkingi esame gyventojams, kurie signalizuoja ir mes operatyviai reaguodami irgi paraginame vežėją, kad aptarnautų konteinerius“, – aiškina Vilniaus atliekų sistemos administratoriaus vadovas Rimantas Juknevičius.

Atliekų tvarkymo kainas apie 16 proc. žadėta kelti ir kauniečiams, tačiau kol kas kainos nesikeis bent jau iki birželio. Esą nekito vadinamasis „sąvartynų vartų mokestis“. Nuo vasaros kainos pašoks mažiau nei iki šiol skelbta, bet kiek – savivaldybė dar skaičiuoja.

„Savivaldybei svarbiausia, kad atliekos būtų tvarkomos teisingai, taip, kaip reikalauja teisės aktai, bet savivaldybei taip pat yra labai svarbu, kad nebūtų nepagrįstų kainų didėjimo. Papildomų kažkokių išlaidų, kurios tikrai nei gerokai prisideda, nei yra reikalingos“, – sako Kauno savivaldybės atstovė Radeta Savickienė.

Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkai nustatė, kad kuo šalis daugiau rūšiuoja, tuo daugiau atliekų išmetama. Bet rūšiuojant atsiranda galimybė atliekas perdirbti, o mokesčiai už nerūšiuotas atliekas žmonių neskatina.

„Klausėme žmonių, kas paskatintų rūšiuoti atliekas. Viena iš priemonių buvo papildomas mokestis už nerūšiuotas atliekas. Žmonės mažiausiai pasisakė, kad jie tokio norėtų. Jų tikrai nepaskatintų rūšiuoti padidintas mokestis už nerūšiuotas atliekas. Iš kitos pusės, juos paskatintų finansinės paskatos už išrūšiuotas atliekas.

Gal čia savivaldybės daro tokį atvirkštinį dalyką – jos galėtų skatinti ir už rūšiuotas atliekas mažinti tarifą, o ne didinti“, – komentuoja Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkė dr. Genovaitė Liobikienė.

Vilnius ir Kaunas kainas už atliekų tvarkymą kelia, o Klaipėda priešingai – jas bent 5 proc. sumažino.

„Galbūt ir dėl to geresnio mišrių komunalinių atliekų rūšiavimo, už kurias moka atliekų turėtojai, atliekų sumažėjo 5 tūkst. tonų. Šiaip dažniausiai būdavo 65 tūkst. tonų per metus. Dabar turime apie 60 tūkst. tonų. Tuo skirtumu ir mažėja [mokestis] atliekų turėtojams“, – komentuoja Klaipėdos savivaldybės atstovė Rasa Jievaitienė.

Klaipėdoje visos komunalinių atliekų surinkimo aikštelės priskirtos gyventojų valdoms, todėl jie patys atsakingi už tvarką. Šiukšlės vežamos laiku, todėl uostamiestyje problemų nematyti daugelį metų.

„Atliekų tvarkymo sistema Klaipėdos regione yra optimali. Sukurta jau dabar taip, kad iš komunalinės atliekos mes gauname statybinę medžiagą (po to, kai ją sudeginame po rūšiavimo) ir galime jau kurti su ja infrastruktūrą ir plėtrą“, – sako Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro atstovė Ramūnė Šličienė.

Pasak jos, sistema sukurta taip, kad mokesčiai atliekų turėtojams būtų kuo mažesni. Negana to, dar ir visiems norintiems nemokamai dalijamas kompostas.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder