2015 metais priėmus Mokesčio už ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų išlaikymą ir priežiūrą Klaipėdos miesto nevalstybinėse švietimo įstaigose, vykdančiose ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, kompensavimo tvarką buvo siekiama patenkinti uostamiesčio gyventojų lūkesčius dėl darželinukų ugdymo ir sumažinti eiles švietimo įstaigose.
Tačiau buvo pastebėta, kad dalis tėvų į nevalstybines švietimo įstaigas, vykdančias ikimokyklinį ir priešmokyklinį ugdymą, vaikus veda ne todėl, kad nepatenka į valstybinį darželį, o dėl asmeninių priežasčių, todėl manoma, kad yra ekonomiškai netikslinga mokestį kompensuoti visiems. Kad nebūtų taip, jog tėvai į eilę švietimo įstaigose įsiregistruoja tik tuomet, kai nori gauti kompensaciją ir nesiekia būti priimti į Klaipėdos miesto savivaldybės švietimo įstaigas.
Anksčiau šis mokestis galėjo būti kompensuojamas tik tiems vaikams, kurių bent vieno iš tėvų (globėjų) deklaruota ir faktiška gyvenamoji vieta yra Savivaldybės teritorijoje, o dabar siekiama, kad nuo 2021 metų rugsėjo 1 dienos mokestis būtų kompensuojamas vaikams, kurių abu tėvai (globėjai) gyvenamąją vietą yra deklaravę ir faktiškai gyvena Savivaldybės teritorijoje.
Toks sprendimas buvo svarstomas dėl to, kad pastebėta, jog ne visi gyventojai, kurie naudojasi Klaipėdos miesto teikiamomis paslaugomis (taip pat ir biudžetinių ikimokyklinio ugdymo įstaigų), yra deklaravę gyvenamąją vietą Klaipėdos mieste. Taip uostamiestis praranda labai daug mokesčių, nes šių gyventojų mokamas gyventojų pajamų mokestis grįžta į savivaldybes, kuriose jie deklaravę savo gyvenamąją vietą.
Tarybos narė Alina Velykienė pažėrė kritikos projekto rengėjams ir išsakė pastebėjimą, kad naujoji ikimokyklinių ugdymo įstaigų kompensavimo tvarka pažeis žmogaus teises.
“Mes pamirštame konstitucijos labai svarbų punktą, tai žmogaus teisės. Šiuo atveju yra paminamos žmogaus teisės turėti turtą ne vieną, ne du, gal net 15 ir duok Dieve, kad Lietuvos žmonės būtų kuo turtingesni, nes dėl to ekonomika tikrai augs.
Mane stebina jūsų nihilizmas, cinizmas ir jūs net nesikalbate nei su nevyriausybinėmis organizacijomis, jūs į klausimą žiūrite tiesiog formaliai taip negalima daryti. Jeigu jūs turėtumėte keturis vaikus ir tokią valdišką įstaigą, kurioje yra tam tikros problemos ir norėtumėte suteikti savo vaikams aukščiausios kokybės ugdymą, manau, kad visiškai kitomis akimis pasižiūrėtumėte į klausimą”, - dėstė A. Velykienė.
Tačiau Tarybos narys Kazys Bagdonas įžvelgė, jog tai ne Klaipėdos miesto, o rajono gyventojų problemos, kurias turi spręsti rajono savivaldybė.
“Mes esame išrinkti klaipėdiečių ir atstovaujame jų interesus. Šiai dienai mes turime daug nepasitenkinančių tėvų, kurie negali gauti kompensacijų, nes abu gyvena rajone. Kodėl Klaipėdos miestas turi spręsti rajono problemas? Kodėl rajonas geranoriškai neatiduoda priemiesčio Klaipėdai? Nes yra surenkami didžiuliai mokesčiai, tai tegul rajonas ima ir vieną kartą išsprendžia šį klausimą. Pirmiausia turime priimti miestui naudingus sprendimus”, - sakė K. Bagdonas.
Vaiko tėvams (globėjams) pakeitus gyvenamąją vietą, tai yra išvykus iš Savivaldybei priskirtos teritorijos, mokesčio kompensavimas būtų nutraukiamas.
Savivaldybė kompensuoja 100 eurų tėvų (globėjų) mokamo mėnesio mokesčio kiekvienam vaikui, kurio tėvai (globėjai) sudarė mokymo sutartį su nevalstybine švietimo įstaiga. Taip pat bus kompensuojama 50 eurų tėvų (globėjų) mokamo mėnesio mokesčio kiekvienam vaikui, kurio tėvai (globėjai) sudarė mokymo sutartį dėl 4 valandų trukmės per dieną ugdymo su nevalstybine švietimo įstaiga.
Tačiau Tarybos nariai pastebėjo, jog nėra konkrečios kontrolės tvarkos, kuri numatytų, kaip bus užtikrinama, jog vaikai nebūtų į ikimokyklinio ugdymo įstaigas registruojami fiktyviai.
"Pranešėja atskleidė daug didesnę problemą, kad mes netikriname ar vaikai yra registruojami fiktyviai ar ne. Susitvarkykime kontrolės mechanizmą ir ten sutaupykime lėšas, o ne bauskime tikruosius klaipėdiečius”, - sakė Lina Skrupskelienė.
Vaikai laukia eilėje
2015 m. rugsėjo 1 d. vaikų skaičius Klaipėdos miesto nevalstybinėse švietimo mokyklose, kurių vieno iš tėvų (globėjų) deklaruota gyvenamoji vieta Klaipėdos mieste buvo 368 vaikai. 2020 m. rugsėjo 1 d. - 507 vaikai. Iš savivaldybės biudžeto mokesčio kompensavimas 507 vaikams kainuoja 608,4 tūkst. eurų per metus.
Šiuo metu Klaipėdos miesto savivaldybės biudžetinėse ikimokyklinio ugdymo įstaigose yra 171 laisva vieta, iš jų: 80 laisvų vietų įstaigose, kur ugdomoji kalba yra lietuvių, 91 - kur ugdomoji kalba yra rusų. Šią dieną yra 379 vaikai, kurie laukia eilėje dėl patekimo į biudžetinę ikimokyklinio ugdymo įstaigą, iš jų 318 vaikų, kurių amžius yra iki 3 metų.
Prognozuojama, kad įsigaliojus šiam sprendimo projektui nuo 2021 m. rugsėjo 1 d. per 4 mėnesius būtų sutaupyta apie 100 tūkst. Eurų.
Rašyti komentarą