Klaipėdiečiai Jonines švęsti pradėjo penktadienį

Klaipėdiečiai Jonines švęsti pradėjo penktadienį

Joninių šventė, kurią Danės skverelyje organizavo Klaipėdos etnokultūros centras, prasidėjo penktadienį 20 val. Šiaip Joninės švenčiamos naktį iš birželio 23 d. į 24 d., t. y., šventė tradiciškai turėjo vykti šeštadienį.

Žmonių iš pradžių daug nebuvo. Tačiau pamažu scenoje grojantys muzikantai pritraukė kiek daugiau smalsuolių. Renginio organizatoriai žadėjo, kad atėjusieji skverelyje užsibus iki ryto, kad Jonai ir Janinos ne tik bus šokdinami, bet ir nemokamai važinėjami karieta.

Daugelis kalbintų žmonių stebėjosi, kad Joninės švenčiamos jau penktadienį ir svarstė, kad gal dar renginys vyks ir šeštadienį. Ne vienas jų nebuvo girdėjęs kodėl veiksmas šiemet vyksta ne Jono kalnelyje, o Danės skverelyje, nežinojo, kad Jono kalnelyje pradėti rekonstrukcijos darbai. Juokaujama, kad penktadienį klaipėdiečiai švenčia todėl, kad šeštadienį jie dar nori spėti nuvažiuoti švęsti Joninių ir Palangą, ir Nidą.

Koncerto metu buvo pasakojami ir Joninių šventimo papročiai. Pavyzdžiui, Palangoje merginos upėje plukdo du vainikus. Jeigu jie plaukia susiglaudę, vadinasi, nusimato vestuvės. Koncertavo folklorinis ansamblis, atvykęs net iš Vilniaus. Tranki liaudiška muzika po truputį klaipėdiečius išjudino.

„Smagi šventė. Gerai, kad yra kur ateiti žmonėms. Mes dažniausiai Jonines švenčiame ne Klaipėdoje, visada važiuojame į Platelius. Pernai buvome užsukę pažiūrėti, kai šventė vyko Jono kalnelyje. Šiemet nustebome, kodėl ji vyksta čia. Manau, geresnė erdvė Jono kalnelyje. Žmonių mažoka todėl, kad gal niekas nesitikėjo, kad šventė bus penktadienį, o ne šeštadienį. Galvojame, gal rytoj dar kažkas vyks. Bet vis tiek smagu“, - kalbėjo klaipėdietė Virginija.

„Mažoka žiūrinčiųjų ir besidžiaugiančiųjų. Jono kalnelyje žmonių būdavo daugiau. Gal tas penktadienis kartais sutrukdė, sunku žmonėms po darbų įsilieti į šventę“, - svarstė ponia Regina.

„Einam ir svarstom, kodėl Joninės švenčiamos čia. Man atrodo, kad čia gal geriau tokiai šventei, čia daugiau erdvės, kurios reikia jaunimui. O į Jono kalnelį per tą tiltą turi įeiti, vieni žmonės vienoje pusėje, kiti kitoje. Kalnelyje reikia kokią nors kitą klaipėdietišką šventę sugalvoti, kas kad pavadinimas Jono kalnelis. Šventei čia geresnė vieta. Man tai patiko, kad čia suorganizavo ir tautodailininkų mugę“, - savo nuomonę išsakė klaipėdietis Stanislovas, kuriam galima sakyti Joninių šventė vyko tiesiog po langais.

„Joninių šventėje dalyvauju kasmet. Šventė Jono kalnelyje skiriasi ir dar kaip, šiemet ji skurdesnė. Šiek tiek nusivyliau“, - prisipažino klaipėdietė Jurgita.

Ponia Ona atvyko iš Kauno ir užsuko į klaipėdietiškas Jonines. Ji ir savo mieste tokiose šventėse nedalyvauja, tad didelio įspūdžio šventė jai nepadarė. Jos draugė jau keliolika metų Klaipėdoje nebegyvena. „Klaipėda neblogai atrodo, va žmonės švenčia“, - sakė ponia Regina.

Daugiausia šventėje dalyvavo pagyvenę žmonės, o vakarop pradėjo rinktis ir šiek tiek daugiau jaunimo. 17 metų Monika, mokosi ir gyvena Klaipėdoje. Mergina sakė privalanti švęsti Jonines, nes jos mama Janina gyvenanti Mažeikiuose. Monika žadėjo skambinti mamai, pasveikinti ir duoti paklausyti iš Danės skverelio sklindančios muzikos, kad žinotų, jog dukra uostamiestyje švenčia Jonines.

„Buvau Joninių šventėje ir pernai. Gerai, kad organizuojamos tokios šventės, primenamos mūsų tradicijos, kultūra. Tai svarbu išsaugoti. Yra šiek tiek komercializacijos, tai man nelabai patinka. Galėtų būti daugiau kolektyvinių žaidimų. Bet smagu, kad tokia šventė pas mus vyksta“, - sakė 18 metų klaipėdietis, atėjęs su mergina, kuri tokioje šventėje dalyvavo pirmą kartą.

Taigi šeštadienį, ko gero, ne vienas žmogus Klaipėdoje ieškos Joninių šventės.

Joninių šventė Danės skverelyje
Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder