Klaipėdiečiams teks rūšiuoti maisto atliekas
Klaipėdiečiams teks rūšiuoti maisto atliekas

Iki 2024 metų Klaipėdos mieste planuojama įdiegti maisto atliekų surinkimo spalvotais maišais sistemą, tokiam sprendimui šiandien pritarė ir Klaipėdos miesto taryba. Nors tikinama, kad atliekų išvežimo paslauga klaipėdiečiams nebrangs, tačiau tarybos narys Arvydas Vaitkus sakė, jog tuo abejoja.

Europos Parlamento ir ES direktyvos sprendimu, iki 2024 metų privalės pasikeisti UAB „Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro” šiukšlių rūšiavimo sistema. Biologinės atliekos turės būti atskiriamos ir perdirbamos arba surenkamos atskirai, jų nesumaišant su mišriomis atliekomis.

Šiuo metu Klaipėdos mieste yra vykdomas tik žaliųjų atliekų ir augalinės kilmės maisto atliekų surinkimas iš gyventojų. Surinktos atliekos tvarkomos Glaudėnų žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelėje. O maisto virtuvės atliekos nėra atskirai surenkamos ir atskiriamos iš mišrių komunalinių atliekų srauto, nes tam nėra tinkamos infrastruktūros.

Tad Klaipėdos mieste planuojama įdiegti maisto atliekų surinkimo spalvotais maišais sistemą. Pasitelkiant šią sistemą, atliekų rūšiavimas vyktų namų ūkiuose, kur maisto atliekos būtų metamos į tam tikros spalvos maišelius, o į kitos spalvos – likusios mišrios komunalinės atliekos.

“Planuojama, kad maisto atliekų surinkimas bus vykdomas pasitelkiant dvi sistemas, iš individualių gyventojų maisto atliekos bus renkama atskiruose konteineriuose, o iš daugiabučių namų gyventojų maisto atliekos bus renkamos į tuos pačius mišrių komunalinių atliekų konteinerius, tik atskiruose maišuose. Daugiabučių namų gyventojai savo virtuvėje turėtų turėti du maišelius, į vieną dėtų mišrias komunalines atliekas, o į kitą maisto atliekas”, - pasakojo Ramunė Šličienė KRATC Ekologinės infrastruktūros administravimo skyriaus viršininkė.

Mechaninio rūšiavimo įrenginyje, kurį planuojama sumontuoti naujai pastatytame priestate šalia esamo mišrių komunalinių atliekų mechaninio apdorojimo įrenginio Klaipėdos regioninio sąvartyno teritorijoje, Dumpiuose, skirtingų spalvų maišai bus išrūšiuojami į atskiras frakcijas ir vėliau maisto atliekos vienos spalvos maišeliuose ir mišrios atliekos – kitos spalvos maišeliuose bus nukreipiamos tolimesniam apdorojimui.

Gautos degiosios atliekos bus atiduodamos sudeginimo jėgainei, o Vievyje įsikūrusioje įmonėje iš maisto atliekų bus gaminamos biodujos ir kompostas.

“Lygiagrečiai vykdome ir kitą projektą, tikimės, kad taip pat gausime finansavimą iš ES. Idėja yra tokia, kad iš gamybinių biologiškai skaidžių atliekų, bus gaminami maišeliai, kuriuos nemokamai dalinsime gyventojams. Žmonės į tuos maišelius galės dėti maisto atliekas, tad gyventojams patiems nereikės nieko pirkti”, - tikino R. Šličienė.

Kaina nesikeis

Klaipėdos miesto tarybos nariui A. Vaitkui pasiteiravus, ar neplanuojama keisti kainos už atliekų išvežimo paslaugą, R. Šličienė patikino, jog maisto atliekų surinkimas yra numatomas su bendru srautu, tad vežimo sąnaudoms nesikeičiant, nekis ir kaina.

Tačiau A. Vaitkaus manymu, vis tik išlieka tikimybė, jog gali brangti šiukšlių išvežimo paslauga, nes vasaros metu, nuo maisto atliekų gali imti sklisti nemalonus kvapas.

“Manau, kad grėsmė pabranginti atliekų išvežimo paslaugą miestiečiams išlieka, nes privatūs namai turės savo maisto atliekų konteinerius, o jų išvežimas vyksta ne taip dažnai kaip daugiabučių. Yra tam tikri tarpai ir vežimas organizuojamas kas antrą savaitę. Vasaros metu prasidės bioreakcija ir mes tada turėsime smirdantį visą miestą, o jei dažnės išvežimai, tada kaina augtų”, - svarstė A. Vaitkus.

R. Šličienė pripažino, jog vasaros metu maisto atliekų išvežimas iš privačių namų turėtų vykti dažniau, tačiau kainos pokyčių tikino kol kas nenumatantys.

“Dabartiniame etape išvežimų skaičiaus nenagrinėjame. Dabar iš daugiabučių namų šiukšlės yra vežamos 5 kartus per savaitę, o iš privačių gyventų rečiau. Atsižvelgiant į tai, kad bus maisto atliekos, išvežimas turėtų būti dažninamas, tačiau bet kokiu atveju bus vykdomas taisyklių pakeitimas ir diskusijos dėl atliekų vežimo dažnumo”, - teigė R. Šličienė.

Planuojama, kad nauja maisto atliekų surinkimo tvarka galėtų būti pradedama įgyvendinti nuo 2022 m. balandžio mėnesio.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder