Klaipėdos knygos: apie žemę, jūrą ir klaipėdiečius

Klaipėdos knygos: apie žemę, jūrą ir klaipėdiečius

Šį trečiadienį buvo paskelbta jau tradiciniu tapusio konkurso "Klaipėdos knyga 2018" pradžia. Šiais metais konkurse yra naujovių - dalyvauja ne tik Klaipėdoje išleistos knygos, bet ir kituose šalies miestuose išleistos klaipėdiečių autorių knygos. Taip pat įsteigta ir nauja nominacija.

Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Bronislava Lauciuvienė juokavo, kad šiemet konkursą lydi skaičius 13, tačiau tikimasi, kad jis bus sėkmingas.

Jau tryliktą kartą vykstantis konkursas sulaukė rekordinio skaičiaus dalyvių. Šiais metais konkursui leidėjai pateikė net 27 knygas, kurias pristatė 13 Klaipėdos leidyklų ir leidėjų. 7 knygos skirtos vaikams. Konkurso rezultatų paskelbimas numatytas vasario 13 dieną.

"Konkursas jau turi savo vietą miesto kultūriniame gyvenime. Kiekvienų metų pradžioje, kai rašomos įvairios ataskaitos, apžvelgiami metų rezultatai, sykiu su bendrais rezultatais ir statistika, šiuo konkursu apžvelgiame ir kūrybinį, leidybinį Klaipėdos rezultatą. Po tiek metų šiam renginiui atėjo laikas atsinaujinti. Nutarėme, kad neteisinga tai, jog konkurse dalyvauja tik Klaipėdoje išleistos knygos. Šiemet konkurse dalyvauja ir klaipėdiečiai autoriai, kurie išleido knygas kitur Lietuvoje", - sakė B. Lauciuvienė.

Šiemet savo knygas, išleistas kituose Lietuvos miestuose, ne Klaipėdoje, pateikė 6 klaipėdiečiai autoriai.

Nuo knygų vaikams iki solidžių monografijų

Šiais metais konkursui pateikta įvairių leidinių. Pateikta grožinių kūrinių, rimtų istorinių veikalų, solidžių meno albumų ir katalogų, poezijos rinkinių, knygų vaikams, kurias galima skaityti ir kaip nuotykių pasakojimus, ir kaip savotiškas enciklopedijas ar žinynus.

Apžvelgiant konkurse dalyvaujančias knygas akcentuota, kad yra ir išsiskiriančių savo formatu leidinių.

Aida Raimonda Pečeliūnienė, klaipėdiečiams padovanojusi savo rankų darbo prakartėlę, baigiantis 2018-iesiems pasiryžo išleisti ir biblinę istoriją dviem kalbomis, kurią papildo klaipėdiečio fotografo Algirdo Kubaičio nuotraukos.

Iliustracijomis gali pasigirti Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus taip pat dviem kalbomis išleista knyga "Klaipėdos (Memel) kraštas: nuo ištakų iki XVII amžiaus". 429 puslapių knygoje yra per 600 iliustracijų.

Didžiausios apimties konkursui pateiktą knygą - Arvydo Juozaičio 2000-2017 metais rašytų tekstų rinkinį "Tėvynės tuštėjimo metas" - sudaro 534 puslapiai.

Palangiškis Vytautas Kusas išleido miniatiūrinę poezijos knygutę, kuri įtraukta į Lietuvos rekordų knygą. Jos dydis - vos 7x8 mm. Pagal Juliaus Radtkės dienoraščius Aušros Žemynos Kavaliauskienės sudarytą knygą "Paskutinis, užvėręs vartus" papildo ir DVD filmas.

Eglė Jokužytė surinko Lietuvos vaikų rašytas pasakas, kurios išleistos reginčiųjų ir Brailio raštu. Be to, šią knygą bus galima skaityti visais keturiais pojūčiais, net uosle, mat kai kurie puslapiai net skleidžia tam tikrą kvapą.

Išskirtinė ir Ritos Latvėnaitės-Kairienės parengta knyga "Kas tas Asis?". Pasak pačios autorės, tai yra knyga-proto mankšta. Knygoje aprašyta Klaipėdos krašto istorija, įvairūs nuotykiai, augalai, žuvys, tad knygą galima skaityti ir kaip nuotykius, ir sykiu kaip enciklopediją apie Klaipėdos kraštą.

"Knygos pradžia buvo prieš dešimt metų. Tiek laiko rinkau ir ruošiau medžiagą. Tai yra pramoga visai šeimai", - sakė R. Latvėnaitė-Kairienė.

Tiek pramogai, tiek žinioms gilinti bus galima skaityti ir Lietuvos jūrų muziejaus išleistą "Jūros ABC" (tekstus parašė Nina Puteikienė), ir žurnalistės Ramunės Bandzienės parašytą pasaką "Kalėdinė uosto istorija. Laivas paplūdimyje".

Kviečia išreiškti nuomonę

Pasak bibliotekos vadovės B. Lauciuvienės, Klaipėdos miesto leidyklos ir leidėjai varžysis dėl gražiausios knygos titulo. Gražiausią knygą rinks ekspertų komisija.

Populiariausios knygos rinkimuose, kuriuose balsuoti gali visi norintys žmonės, dalyvauja visos konkursui pateiktos knygos. Apdovanotas bus populiariausios knygos autorius.

Taip pat, B. Lauciuvienės teigimu, nauji konkurso partneriai įsteigė nominaciją "Knyga, prakalbinusi popierių". Išrinkus šios nominacijos knygą nugalėtoją, bus apdovanoti leidėjas, dizaineris ir spaustuvė.

"Dauguma knygų yra apie Klaipėdą, apie jūrą, apie mūsų žmones. Ačiū, kad pildote Klaipėdos kultūros knygų lentyną", - į konkurso atidarymą susirinkusiems leidėjams ir knygų autoriams dėkojo B. Lauciuvienė.

Ji akcentavo, kad Klaipėdos kraštas - leidėjų kraštas, tad šiuo konkursu norima atkreipti dėmesį į juos, paskatinti, padrąsinti autorius ir leidėjus.

Balsuoti už populiariausią knygą galima iki vasario 11 d. 12 val. Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos padaliniuose ir internetu čia.

APIE PRAKARTĖLES. Aida Raimonda Pečeliūnienė, klaipėdiečiams padovanojusi savo rankų darbo prakartėlę, baigiantis 2018-iesiems pasiryžo išleisti ir biblinę istoriją dviems kalbomis. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

SĄRAŠAS

Konkursui "Klaipėdos knyga 2018" pateiktos knygos:
"Didysis karas visuomenėje ir kultūroje: Lietuva ir Rytų Prūsija" (autoriai Vasilijus Safronovas, Vytautas Jokubauskas, Vygantas Vareikis, Hektoras Vitkus, išleido Klaipėdos universiteto leidykla).
"Laumės vaikas" (Jūratė Sučylaitė, Klaipėdos universiteto leidykla).
"Lietuvos Stačiatikių Bažnyčios istorija" (lietuvių ir rusų kalbomis. Andrej Fomin, "Druka").
"Kertinis akmuo" (knyga skirta Lietuvos 100-mečiui paminėti. Vytautas Kusas, "Druka").
"Būsenos" (išleista dviejų dydžių: miniatiūrinė - 7x8 mm - ir didesnė patogesniam skaitymui. Vytautas Kusas, "Druka").
"Senas pasakojimas" (lietuvių ir anglų kalbomis. Aida Raimonda Pečeliūnienė, Sauliaus Jokužio leidykla-spaustuvė).
"Vytautas Majoras" (sudarytoja Giedrė Ilginienė, rengėjai Juozas Gutauskas, Diana Ciparienė, Marytė Jacikienė, Nijolė Ilginienė, S.Jokužio leidykla-spaustuvė).
"Labdarinė fėja: visa tiesa apie stebuklus ir burtus" (Remigijus Žukauskas, "Eglės" leidykla).
"Klaipėda senuose žemėlapiuose" (Kęstutis Demereckas, "Libra Memelensis").
"Klaipėdos (Memel) kraštas: nuo ištakų iki XVII amžiaus" (lietuvių ir anglų kalbomis; paroda ir katalogas, skiriami Lietuvos valstybės 100-mečiui ir Europos kultūros paveldo metams, Mažosios Lietuvos istorijos muziejus).
"Nepriklausomybės diena: Vasario 16-osios minėjimas Klaipėdoje" (lietuvių ir anglų kalbomis; knyga skirta Lietuvos 100-mečiui paminėti. Vygantas Vareikis, Vytautas Jokubauskas, S. Jokužio leidykla-spaustuvė).
"Paskutinis, užvėręs vartus" (knyga ir DVD filmas. Sudarytoja Aušra Žemyna Kavaliauskienė, "BALTO print").
"Vidurnakt ir giliau" (lietuvių ir anglų kalbomis. Benas Šarka ir Remigijus Treigys, teksto dalies sudarytoja Aistė Paulina Virbickaitė, Kūrėjų sąjunga).
"Violeta Bubelytė" (lietuvių ir anglų kalbomis. Sudarytojai Eglė Deltuvaitė, Darius Vaičekauskas, Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyrius).
"Iškamšų kontora" (Sondra Simana, "Kitas takas").
"Jūros ABC" (tekstų autorė Nina Puteikienė, Lietuvos jūrų muziejus).
"Po muziejaus burėmis" (Lietuvos jūrų muziejus).
"Marsiečio abėcėlė" (sudarytoja Eglė Jokužytė, "Verslas ar menas").
"Užsimerk: vaikų pasakos" (reginčiųjų ir Brailio raštu, skaitoma keturiais pojūčiais: rega, lytėjimu, klausa, uosle. Sudarytoja Eglė Jokužytė, "Verslas ir menas").
"Mažosios Lietuvos periodinė spauda 1811-1939" (Šarūnas Toliušis, "Mėmelio istorija").
"Valentinas Greičiūnas. Iš pirmų lūpų: apie krepšinį, apie Klaipėdą, apie uostą, apie gyvenimą" (Mindaugas Milinis).
"Kaip kukiai su gruzdžiais kovojo" (Darius Rekis, "Alma littera").
"Veidu į saulę" (Jolita Herlyn, "Alma littera").
"Tėvynės tuštėjimo metas" (Arvydas Juozaitis, "Alma littera").
"Kas tas Asis?" (Rita Latvėnaitė, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla).
"Klaipėdos dizaino mokykla. Anno 1974" (sudarytojas Bernotas Vakaris, Vilniaus dailės akademija, Klaipėdos skyrius).
"Kalėdinė uosto istorija. Laivas paplūdimyje" (Ramunė Bandzienė, "Druka").

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder