Šis populiaraus internetinio archyvo „History pin“ projektas „Europeana 1989“ jungia Čekijos, Lenkijos, Vokietijos, Vengrijos, Latvijos, Estijos ir Lietuvos žmonių istorijas. Idėją prisiminti būtent Baltijos kelią pernai inicijavo Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Įvykių liudininkai iš Latvijos, Estijos, Lietuvos yra kviečiami dalintis autentiškais prisiminimais iš 1989-ųjų metų įvykio: nuotraukomis, vaizdo, garso įrašais, užrašais, išsaugotais daiktais.
„Tais metais fotoaparatų nebuvo daug, niekas jų kišenėse neturėjo. Todėl dabar renkame nuotraukas su jų aprašymais: kur kas stovėjo, kokius daiktus turėjo, kokios muzikos klausėsi ir taip toliau. Žmonės gali kelti dokumentus patys arba atnešti į savo miesto viešąją biblioteką, darbuotojai padės viską suskaitmeninti ir daiktus sugrąžins atgal“, - apie šio projekto istorinę ir asmeninę svarbą pasakojo Klaipėdos viešosios bibliotekos Bibliografijos ir informacijos skyriaus vyriausioji bibliografė Jolanta Gvozdevienė.
Moteris teigė, jog projektas yra mielas širdžiai, ypač jei žmonės patys gali save atpažinti nuotraukose. Tai yra dar vienas modernus būdas išsaugoti istoriją ir perduoti ją ateities kartoms.
Nors kol kas lietuvių atsiminimų virtualiame žemėlapyje galime pamatyti nedaug, Jolanta Gvozdevienė vylėsi, kad greitu metu galerija papilnės. „Projektas yra naujas, nelabai žinomas, galbūt todėl ir žmonės nėra aktyvūs. Kol kas pradėjome Baltijos kelią įamžinti nuo nuotraukų, tačiau norime, kad būtų įrašyti ir žodiniai prisiminimai. Deja, kol kas norinčių papasakoti atsiminimus gyvai dar nesulaukėme“, - sakė bibliografė.
1989 metų rugpjūčio 23 dieną, minint 50-ąsias Molotovo-Ribentropo pakto, panaikinusio Baltijos šalių nepriklausomybę, metines, Baltijos kelias sujungė trijų valstybių – Latvijos, Estijos, Lietuvos – sostines. 650 kilometrų ilgio susikibusių žmonių grandinė 2009 metais buvo įtraukta į UNESCO „Pasaulio atminties“ sąrašą.
Rašyti komentarą