Pagal Peterio Šilingo projektą tuometės Rytų Vokietijos Apoldos liejykloje pagaminti 48 kariliono varpai Klaipėdos centrinio pašto bokšte buvo sumontuoti 1987 metais. 2006-aisiais į Klaipėdą atkeliavo naujas, modernus kariliono instrumentas.
Senieji varpai buvo patikėti saugoti Klaipėdos universitetui. Dalis jų buvo pavogti ir nesurasti. Po to karilioną iš universiteto savo žinion perėmė Klaipėdos miesto savivaldybė. Nuspręsta, kad varpai gali papuošti miestą ir pažymėti vietas, kuriose praeityje stovėjo Klaipėdai svarbūs istoriniai objektai, kurių šiandien nebėra.
Vienas varpas pastatytas Šv. Jono bažnyčios vietoje Turgaus gatvėje, kitas žymi vietą Tiltų gatvėje, kurioje anksčiau stovėjo Klaipėdos evangelikų reformatų bažnyčia, o trečiasis didysis varpas pastatytas Karlskronos aikštėje, kurioje XVIII a. stovėjo linų svarstyklės ir sandėliai, kurie miestui davė daugiausia pajamų.
Iš viso, pasak Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Astos Dirgėlienės, yra aštuoni didieji varpai ir daugiau kaip dvi dešimtys mažesnių.
Vienas varpas pastatytas Šv. Jono bažnyčios vietoje Turgaus gatvėje
Klaipėdos savivaldybėje sudaryta darbo grupė, kuri trečiadienį svarstė, kaip saugomus varpus pritaikyti.
"Manome, kad kelis didžiuosius varpus būtų galima sumontuoti atstatytos Šv. Jono bažnyčios bokšte. P. Šilingo tėvas 1931 metais buvo nuliejęs tris varpus, kurie skambėjo tuometėje Šv. Jono bažnyčioje. Didieji varpai galėtų pažymėti ir kitų per karą sugriautų bažnyčių vietas.
Dėl mažesniųjų varpų pritaikymo dar diskutuosime su karilionininkais. Galbūt iš jų galima sukurti kokią muzikinę instaliaciją. Norisi, kad kiekvienas senasis varpas atrastų vietą Klaipėdoje ir įgytų naują paskirtį", - kalbėjo A. Dirgėlienė.
ATMINIMAS. Trečiasis didysis varpas pastatytas Karlskronos aikštėje, kurioje XVIII a. stovėjo linų svarstyklės ir sandėliai, kurie miestui davė daugiausia pajamų.
Redakcijos archyvo nuotr.
Patogiausias būdas SUŽINOTI DAUGIAU – sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Rašyti komentarą