Klaipėdoje apie šią skaudžia temą kalbėta atlikėjo Andriaus Mamontovo ir "Jaunimo linija" inicijuotame renginyje "Nebijok kalbėti".
"Lietuvoje per metus nuo gripo miršta apie 20 žmonių. Apie gripą mes matome reklamas, mes žinome apie jį, žinome kur kreiptis su juo susidūrus ar kokius vaistus reikėtų gerti. Dėl savižudybių Lietuvoje kasmet miršta 1 000 žmonių. Tačiau apie tai mes beveik nieko nežinome, mes bijome apie tai kalbėti, bijome netgi paties žodžio "savižudybė", - sakė A. Mamontovas.
Būtent informacijos ir atviro kalbėjimo stygius paskatino susikurti iniciatyvą "Nebijok kalbėti", kuri gyvuoja jau nuo 2009 m. Šio projekto dėka A. Mamontovas ir "Jaunimo linijos" atstovai jau šeštus metus lanko Lietuvos miestus bei miestelius. Juose stengiamasi suteikti visą reikiamą informaciją apie savižudybių prevenciją, parodyti, kad kiekvienas iš mūsų gali padėti žmonėms, kurie turi minčių apie savižudybę ar ketina prieš save pakelti ranką.
"Jaunimo linijos" savanoriai visą parą telefonu bei internetu siekia išklausyti žmones, kurie ieško išeičių iš keblių savo gyvenimo situacijų ar nori sulaukti psichologinės pagalbos. Emocinės paramos telefonas yra nemokamas ir anoniminis. Tarnybos savanoriai kas dieną sulaukia kelių šimtų skambučių.
"Kalbama ir apie kivirčus su draugu ar nesutarimus su tėvais, mokyklos problemas. Labai dažnai mums paskambinama ir tada, kai šios problemos susikrauna į vieną krūvą, kyla minčių apie savižudybę", - sakė "Jaunimo linijos" vadovas Paulius Skruibis.
A. Mamontovas ir "Jaunimo linijos" atstovai teigė, jog geriausia savižudybių prevencija yra kalbėjimas apie problemą. Jie patarė, kad susidūrus su į savižudybę linkusiu žmogumi svarbiausia yra atsisakyti savo išankstinių nuostatų, vengti moralizuoti, didžiausia pagalba slogių minčių kamuojamam žmogui - galimybė būti išgirstam, išklausytam.
Iniciatyvos autoriai vylėsi, jog įvykusio pokalbio dėka bent keletas jo dalyvių suvoks, kad padėti suicidinių minčių apniktam žmogui gali kiekvienas.
Informacija
Pernai Lietuvoje nusižudė 930 žmonių - 155 asmenimis mažiau nei 2013 m. Tyrimą atlikę medikai teigia, jog savižudybių mažėjimą gali lemti ir augantis gydytojų psichiatrų skaičius, ir įvairūs socialiniai veiksniai, ir, pavyzdžiui, Darbo biržos veikla suteikiant pagalbą netekus darbo.
Anot Sveikatos apsaugos ministerijos, nuo 2003 m. savižudybių sumažėjo apie 40 proc., tačiau tarptautiniame kontekste jų lygis išlieka gana aukštas.
Rašyti komentarą