Tėvams šokas - vasarą gali nelikti pakaitinių darželių
Tėvams šokas - vasarą gali nelikti pakaitinių darželių

Mažamečius auginantiems klaipėdiečiams - šokas. Darželiuose pasklido informacija, kad nuo ateinančios vasaros Klaipėdoje nebeveiks pakaitiniai darželiai ir gali būti, kad vieną mėnesį gali neveikti nė viena ikimokyklinio ugdymo įstaiga. Tėvai ne juokais sunerimę, nes ne kiekvienas turi galimybę atostogauti visą mėnesį.

Nors valdininkai ramina, kad jokių galutinių sprendimų dar nėra priimta - kol kas vykdoma tik tėvų apklausa, tačiau pripažįsta, kad kalbos apie pakaitinių darželių naikinimą - ne iš piršto laužtos.

"2020 metais Klaipėdos mieste visos ikimokyklinio ugdymo įstaigos vasaros metu vieną mėnesį nedirbs (atostogaus), budinčių darželių nebus. Gerbiami tėveliai, prašome informuoti dėl vaikų lankymo vasaros laikotarpiu (pažymėti lentelėje mėnesį), nes daugumos nuomonė nulems, kurį mėnesį nedirbsime", - toks vieno uostamiesčio darželio sklebimų lentoje pakabintas administracijos raštas įvarė tėvams nemenką stresą.

"Kada buvo priimtas sprendimas, kad uostamiestyje nebelieka pakaitinių darželių? Kur reikės dėti vaiką visą mėnesį? Ar jūs žinote daug darboviečių, kur vasarą leidžiama atostogauti visą mėnesį? Deja, dažnai galime gauti vos dvi savaites atostogų. Vadinasi, šeimos nebegalės kartu atostogauti: dvi savaites su vaiku bus mama, o kitas dvi savaites - tėtis. Šitaip skatinamas šeimų darnumas?" - piktinosi tokią žinią išgirdę tėvai.

Pasirodo, panašūs raštai tėvus pasiekė ir kituose Klaipėdos darželiuose. Tiesa, ne visur užsimenama apie planus atsisakyti pakaitinių darželių, tik teiraujamasi, kurį vasaros mėnesį tėvams būtų patogiau, kad jų darželis atostogautų.

Viešojoje erdvėje kaipmat kilo arši diskusija. Kai kurie tėvai piktinosi, kad dėl tokių sprendimų gali net prarasti darbą.

"Mūsų organizacija praėjusią savaitę irgi gavo daugybę skundų iš tėvų. Juos pasiekė įvairi informacija, vienur tik prašoma išsirinkti iš dviejų vasaros mėnesių, kurį jie atostogaus ir vaiko neves į darželį, o kitur tiesiai šviesiai teigiama, kad ši apklausa vykdoma dėl to, kad ateinančią vasarą Klaipėdoje nebeveiks pakaitiniai (budintys) darželiai. Tėvams šokas. Žinoma, daugelis bijo viešai apie tai kalbėti, viešinti savo pavardes, bet pasipiktinusiųjų daugybė", - pasakojo Vakarų Lietuvos tėvų forumo pirmininkė Aušra Zarambienė.

Pasak jos, tokia planuojama naujovė labiausiai varo į neviltį vienišas dirbančias mamas, kurios neturi galimybės vasarą atostogauti visą mėnesį. Taip pat tokios prabangos teigia neturinčios ir privačiame sektoriuje dirbančios šeimos.

"Kai kurių klaipėdiečių darbo specifika yra tokia, kad jiems vasarą kaip tik pats darbymetis, tad apie atostogas net nesvajoja, todėl visą vasarą veikiantys darželiai - vienintelis išganymas", - pasakojo A. Zarambienė.

"Vaikai irgi turi pailsėti"

Klaipėdos miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Laima Prižgintienė ramino įsiaudrinusius tėvus, kad jokie konkretūs sprendimai dėl pakaitinių darželių veiklos vasarą dar nėra priimti.

"Yra ruošiami keli sprendimų pakeitimai ikimokyklinio ugdymo įstaigose ir tiesiog buvo tokių pasiūlymų, kad vasarą vieną mėnesį nedirbtų visi darželiai. Nuostata tokia, kad vaikai irgi turi pailsėti bent vieną mėnesį. Tačiau dabar vykdoma tiktai tėvų apklausa. Mes suprantame, kad labai iš anksto informavus, daugelis pasiieškotų galimybių, kur saugiai palikti vaiką vasarą, tačiau neabejojame, kad bus dalis tėvų, kurie neturi kitos išeities.


NORAI IR GALIMYBĖS. Tėvai sako ir patys vasarą mielai pabūtų mėnesį ar keletą su savo vaiku, bet, deja, dažnai turi vos vieną dvi savaites atostogų. "AdobeStock" nuotr.

Nemanau, kad nebus paliktas pakaitinis darželis tokiems atvejams, kai nėra kitų galimybių.

Mes suprantame, kad yra visokių situacijų ir kartais pakaitinis darželis yra vienintelė išeitis, bet vis tiek norisi nuteikti žmones, kad į tai reikėtų atsižvelgti atsakingiau. Juk būna ir taip, kad vaiką atveda į darželį, o patys tėvai važiuoja į pliažą ar į sporto klubą", - komentavo L. Prižgintienė.

Pasak jos, bus dar ne viena apklausa, susijusi su šiais sprendimais.

"Bus dar daug diskusijų. Tai yra viešasis interesas, negali priimti sprendimo nesitaręs", - minėjo Švietimo skyriaus vedėja.

"Daug painiavos"

"Kai kurie tėvai net nesuprato, kam reikalinga šita apklausa. Pavyzdžiui, prašoma pasirinkti vieną mėnesį, kurį darželis gali atostogauti, tad ir pasirinko tradiciškai, galvodami, kad tą mėnesį vaikas galės eiti į pakaitinį darželį. Argi pagal tokią neaiškią apklausą bus galima ką nors nuspręsti? Argi galima bus daryti išvadas, kad tą mėnesį tėvai sutinka vaiko iš viso nevesti į jokį darželį? Labai daug painiavos ir neaiškumo. Tokioje apklausoje privalėjo būti nurodyta ir trečia alternatyva, kad tėvai galėtų pasakyti, jog darželio jiems reikės visus tris vasaros mėnesius. O dabar ši apklausa be jokių alternatyvų", - stebėjosi Vakarų Lietuvos tėvų forumo pirmininkė.

L. Prižgintienė aiškino, kad darželių vadovams tik žodžiu buvo pranešta, kad jie įvykdytų tokią tėvų apklausą, o teksto turinį kiekvieno darželio administracija kūrė pati.

"Tiesiog paprašėme įstaigų, kad apklaustų. Jei apklausoje nėra trečios alternatyvos, manau, tėvai gali tiesiog apie tai informuoti darželio vadovybę, ir tiek", - sakė L. Prižgintienė.

Pasak A. Zarambienės, viešojoje erdvėje pasirodžiusi informacija, neva uostamiesčio valdinininkai remiasi kitų miestų patirtimi, kelia didelių abejonių.

"Ar tikrai iki šiol Klaipėdoje buvusią patogią tvarką, kai tėvai turėdavo, kur saugiai palikti vaikus, Klaipėdoje reikia keisti? Nerimą kelia ir valdininkų pasakymai, neva jei tėvai labai prieštaraus, gal tuomet paliks du tris budinčius darželius. Ką tai reiškia?

Jau ir anksčiau būdavo daug skundų, kad vasarą, kai vieni darželiai atostogauja, kituose darželiuose grupės būna perpildytos.

Tai kas bus, jei vasarą visoje Klaipėdoje dirbs tik du ar trys darželiai? Kokia bus ugdymo kokybė?" - daugybę tėvams kylančių klausimų citavo A. Zarambienė.

Yra problemų

Pasiteiravus, kodėl iš viso kilo tokia diskusija, ar nereikėtų atsisakyti Klaipėdoje pakaitinių darželių, L. Prižgintienė pasakojo, kad šioje sferoje yra nemažai problemų.

"Pirmiausia reikia kalbėti apie vaiko gerovę. Juk mes, dirbantieji, taip pat norime poilsio, tad jo reikia ir vaikams. Kitas dalykas - vaikų adaptacija. Daugelis vaikų sunkiai adaptuojasi pakaitiniame darželyje ir tą mėnesį jaučiasi labai blogai. Greitai priprasti prie naujos aplinkos, naujų auklėtojų, auklyčių - sudėtinga. Žinoma, daug kas priklauso nuo vaiko, bet būna ir tokių situacijų, kai tėvai iš viso nebeveda vaiko į pakaitinį darželį, o vieta buvo suplanuota. Neretai pakaitinis darželis pasirenkamas tik tam atvejui, jei netyčia prireiktų, tad planavimas dažnai prasilenkia su realybe", - pasakojo L. Prižgintienė.

Panašiai pasakojo ir atsitiktine tvarka parinktų darželių vadovai.

Ne vienas "Vakarų ekspreso" kalbintas vadovas pasakojo kone kiekvieną vasarą stebintis situaciją, kad į pakaitinius darželius susirenka tik kone trečdalis visų užsirašiusiųjų.

"Nusprendė, kad močiutė pabus, ar teta atvažiavo, ar tėtis iš užsienio grįžo. O mums planuoti nėra lengva, nes pagal užrašytų vaikų skaičių turime suplanuoti, kiek reikės darbuotojų, negalime jų išleisti atostogų", - paaiškino darželio "Alksniukas" vadovė Tatjana Žukauskienė.

Lopšelio-darželio "Puriena" direktorė Virginija Letukienė pasakojo, kad dėl pakaitinių darželių neretai būna įvairių skundų. Dažnai tėvai būna nepatenkinti, kad vaikui pasikeičia aplinka, daug vaikų, sumažėja saugumas.

"Tačiau kad visi darželiai dirbtų visus metus be atostogų, sunkiai įgyvendinama. Įstaigoms reikia susitvarkyti, kad atitikų higieninius reikalavimus, darbuotojams reikia ir atostogauti", - pasakojo V. Letukienė.

Ji užsiminė, kad daugelyje kitų pasaulio šalių įprasta praktika, kad visi darželiai vasarą neveikia visą mėnesį.

"Ir tėvai kažkaip išsiverčia. Tą mėnesį vaikais pabūna su šeima, su tėvais, su artimaisiais. Jam taip pat reikia pailsėti nuo šurmulio ir buvimo kolektyve, kaip ir kiekvienam suaugusiajam. Jei jau mes esame europiečiai, gal ir mums reikia prie to artėti? Tik kyla kitas klausimas, ar mūsų socialinės sąlygos tai leidžia. Turėtume visi bendrai tartis ir diskutuoti. Panikuoti tikrai nereikia, o tik kalbėtis", - svarstė V. Letukienė.

L. Prižgintienės duomenimis, ankstesnių metų patirtis rodo, kad dažniausiai mažamečius auginantys klaipėdiečiai atostogoms renkasi rugpjūtį.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder