Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (107)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (107)

"Vakarų ekspresas" tęsia rašinių ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones.

Šiandien bandysime prasiskverbti į Bachmano dvarą.

Paupiai

Žemės ūkio technikumo pavadinimas, gajus daugelio klaipėdiečių atmintyje, dar visai neseniai buvo priskirtas Bachmano dvarui. Šiandien šiame pastate yra įsikūrusi Klaipėdos verslo ir technologijų kolegija.

XV-XVI amžiuje būsimo dvaro vietoje buvo užmiesčio žemės. Per jas ėjo kelias iš Klaipėdos pilies į Žemaitiją. Tankiai apgyvendinta teritorija prie Danės upės, pavadinimu Bachmano žemė (Baksėdžiai) minima 1500, 1540 m. ir vėlesniuose šaltiniuose. Prijungus Klaipėdą prie Lietuvos, ši teritorija pradėta vadinti Paupiais.

Visuose šaltiniuose nurodoma, kad vokiečių baroko poetas Simonas Dachas gimęs 1605 m. liepos 29 d. Klaipėdoje. Neseniai ėmė sklisti legenda, kad S. Dachas gimė būsimo Bachmano dvaro teritorijoje.
Remiantis istoriniais duomenimis, XV-XVI a. Bachmano žemė buvo didelis valdų kompleksas į rytus nuo Klaipėdos, prie Danės upės. Jau XVI a. šiame valdų komplekse pradėjo formuotis nedideli dvareliai. Būsimo Bachmano dvaro pagrindu tapo Klaipėdos kunigo Joachimo Neresiaus ir valsčiaus raštininko Mertino Heintzo sklypai, atitekę Klaipėdos komendantui vyr. leitenantui Levinui von Nolde. XVII a. pirmoje pusėje jie buvo sujungti į vieną valdą. Ūkiui buvo suteiktas kilmingojo dvaro titulas.

XVII a. pabaigoje - XVIII a. pradžioje, kai dvarą valdė Rumbelių šeima, Bachmano dvaras vadintas Rummelshovu. 1778 m. tuometinis dvaro savininkas pastatė naujus mūrinius dvaro rūmus. Po jo mirties dvaras atiteko žmonai, kuri testamentu užrašė jį Neturtingųjų berniukų auklėjimo įstaigai. Prieglauda čia buvo atidaryta 1847 m. Ji išsilaikydavo iš teritorijoje stovėjusio dvaro nuomos.

XX a. pradžioje dvarui priklausė 721 hektaras žemės. Buvo užveistas didelis sodas, žemė buvo melioruota, šalia dvaro veikė plytinė. Tuomet prieglauda jau vadinta V. Goes - Bachmano auklėjimo (ugdymo) institutu. Ją XX a. 3-iajame dešimtmetyje uždarė. Pastatas naudotas konservatorijos, įvairių kitų Klaipėdos įstaigų bendrabučiams.

Apie 1930-1931 m. į šiaurę nuo dvaro centro pastatyta psichiatrijos ligoninė. Šiuo metu Bachmano dvaro sodybos ir ligoninės pastato kompleksas priklauso Klaipėdos verslo ir technologijų kolegijai bei privatiems asmenims.

Paupiai Klaipėdos teritorija tapo 1996 metais. Gyvenvietė buvo padalinta į du gyvenamuosius rajonus - Bachmano dvaro ir Paupių. Čia yra išlikęs visas senų dvaro pastatų kompleksas su želdiniais, tvenkiniais, kelių bei takų sistema. Tiesa, daugiausiai senovės liekanų yra Bachmano dvaro rajone, tačiau ir Paupiuose yra likę kumetyno pastatų ir, pasak gyventojų, tvenkinys su senovine drenažo sistema.

Dvaro paslaptys

Nėra duomenų, kodėl teritorija iš pradžių pavadinta Bachmano žemėmis, o paskui ir Bachmano dvaru. Reikia manyti, kad pavadinimas siejamas su savininko pavarde.

Daugelyje šaltinių nurodoma, kad vokiečių baroko poetas Simonas Dachas gimė 1605 m. liepos 29 d. Memelyje. Tačiau nė vienas šaltinis nenurodo konkrečios poeto gimimo vietos. Simono Dacho mama buvo kilusi iš turtingų pirklių Leplerių giminės. Tėvas dirbo teisme lietuvių, lenkų ir kuršių kalbų vertėju.

Egzistuoja legenda, kad S. Dachas gimė Bachmano dvaro teritorijoje. Tačiau tvirtai užfiksuotų tokių istorinių duomenų nėra.

Kyla be galo daug klausimų, kas mokėsi berniukų prieglaudoje, kas gydėsi čia įkurtoje psichiatrijos ligoninėje, kas buvo žymiausi to meto Klaipėdos psichiatrai. Žodžiu, Bachmano dvaras saugo daug paslapčių. Jeigu pavyks, bandysime nužerti nuo jų laiko smiltis. Apie tai - kituose dienraščio numeriuose.

Knyga

"Vakarų ekspreso" redakcijos Klientų aptarnavimo skyriuje (M. Mažvydo al. 3) dar galima įsigyti knygą "Klaipėdos akvarelės". Ji parduodama ir uostamiesčio knygynuose.

Gražina JUODYTĖ

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder