Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (208)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (208)

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones. Šiandien toliau dairomės po šiemet 100 metų sulaukusį K. Donelaičio g. 4 namą, kuriame šiuo metu karaliauja Klaipėdos universiteto Menų fakulteto studentai ir profesūra.

Kai 1971 m. iš Vilniaus pedagoginio instituto Choreografijos katedra buvo perkeliama į Klaipėdos fakultetus, vienus tai džiugino, kitus, kurie Vilniuje turėjo ne tik kolektyvus, bet ir namus - liūdino. Ne visi pedagogai galėjo išvykti dirbti į Klaipėdą.

Pradžiai paskaitų ir šokio pamokų grafikai Choreografijos katedroje buvo sudėlioti taip, kad didžiuliai to meto tautinio šokio autoritetai - J. Lingys, K. Poškaitis, V. Grivickas - galėtų dirbti su studentais. Choreografijos katedroje, vadovaujamoje Juozo Gudavičiaus, jau buvo auginami būsimi katedros dėstytojai - J. Čapaitė, J. Januška ir kiti. Katedroje talkino ir Peterburge mokslus baigusi bei didelę praktiką turinti legendinio kolektyvo "Žiogelis" vadovė E. Bungardienė-Anapolskaja, taip pat Skaistutė Idzelevičienė - tuo metu buvusi ir dėstytoja, ir studente.

Pirmojo aukšto karaliai

Tulija Jagutytė-Zinčiukienė puikiai pamena pirmuosius Choreografijos katedros darbo metus K. Donelaičio g. 4 name.

"Mums priklausė visas rūmų pirmasis aukštas. Buvome tikri karaliai - su keliolika auditorijų", sakė ji.

Moteris pamena ir tai, kaip kruopščiai buvo sudarinėjamos mokymo programos.

"Dviračio išrasti nereikėjo. Juk buvo įdirbis Vilniaus pedagoginiame institute. Ir tvyrojo nepaprasta atmosfera, kai dėstytojai ir studentai dirbome ranka rankon", - sakė ponia Tulija.

Labai greitai katedroje užgimė "Vėtrungės" ansamblis su instrumentine ir vokaline grupėmis. Būtent jis 1992 m. dalyvavo IX lietuvių šokių šventėje Čikagoje. Buvę ir dabartiniai ansamblio šokėjai su didele meile ir pagarba kalba apie šį kolektyvą, jo vadovus ir pedagogus J. Gudavičių, J. Čapaitę, A. Gražulienę, T. ir M. Zinčiukus, L. Zubienę.

"Saltanda"

O štai istorinių šokių kolektyvas "Saltanda" užgimė iš istorinio-buitinio šokio mokymo programos egzaminų, į kuriuos susirinkdavo daug žiūrovų. Jie susižavėję stebėdavo rūmų pavaną, šokių karalių menuetą, kadrilį, valsą. Ir apgailestaudavo, kad jų nemato visa Klaipėda. Netrukus profesoriaus V. Jakelaičio iniciatyva ir su jo palaiminimu gimė idėja įkurti "Saltandos" kolektyvą. Jis tapo pačių įvairiausių miesto švenčių deimantu, nes šokėjai buvo aprengti Vilniaus operos ir baleto teatro scenografo H. Cipario pagal autentiškus pavyzdžius sukurtais viduramžių kostiumais, o ansamblio choreografai J. Gudavičius, T. ir M. Zinčiukai, S. Idzelevičienė, režisierius B. Gražys, muzikinės dalies vedėja V. Memėnienė pasistengė, kad "Saltandos" programa taptų nuostabiu spektakliu.

Pirmasis spektaklis su žėrinčiais kostiumais buvo parodytas 1984 m. gruodžio 29 d. Choreografijos katedros didžiojoje salėje, o 1986 m. - Žvejų rūmuose jau visam miestui.

Kai dailininkas H. Ciparis sukūrė tuos nuostabius "Saltandos" kostiumus, Choreografijos katedros dėstytojai teiravosi, kiek jie atlaikys? Scenografas, daugelį metų dirbęs Operos ir baleto teatre, patikino, kad dešimt metų tikrai. Tačiau kostiumai tebetarnauja ir šiandien - taip jie katedros dėstytojų ir studentų buvo tausojami beveik 30 metų.

"Saltandos" vardą (saltare - šokti) ansambliui pasiūlė profesorė Audronė Kaukienė. Iš pradžių jame šoko ir Choreografijos, ir Sportinių šokių katedrų studentai. Vėliau joje XVI-XIX a. šokius atlikdavo tik Choreografijos katedros studentai.

"VĖTRUNGĖ". Šis ansamblis - puiki būsimųjų choreografų praktikos "bazė". Kolektyvas daug koncertuodavo ne tik Klaipėdoje, kituose Lietuvos miestuose, bet su tautinių šokių programomis aplankė beveik visus kontinentus. Šioje nuotraukoje - ansamblio šokėjai studentai su jo įkūrėju šviesaus atminimo profesoriumi Juozu Gudavičiumi.


Branda

"Per beveik keturiasdešimt katedros darbo metų esame paruošę arti tūkstančio choreografų, kurių daugelis labai sėkmingai vadovauja garsiems Lietuvos kolektyvams. Pasaulio lietuvių dainų ir šokių šventėms jau "diriguoja" ir mūsų absolventai, kiti į jas suvažiuoja su savo vadovaujamais kolektyvais. "Gaudeamus" šventėse - tas pat", - sako nuo pirmųjų Choreografijos katedros gyvavimo metų čia dėstanti, o vėliau ir katedrai vadovavusi T. Jagutytė-Zinčiukienė.

Šviesaus atminimo ilgamečio katedros vadovo Juozo Gudavičiaus iniciatyva būtent Klaipėdoje užgimė festivalis "Klumpakojis". Į jį kas keleri metai iš visos Lietuvos sulekia pasivaržyti tautinių šokių kolektyvai ir ansambliai.

Choreografijos katedroje yra sukauptas ir literatūrinis lobynas. Jame - patirtis, sukaupta ne tik Lietuvoje, bet ir už Atlanto ar Australijoje.

Lietuvių tautinių šokių klasika - "Rezginėlė", šokama būsimųjų choreografų.

Anonsas

Kaip fakultete atsirado Pramoginių šokių katedra?

Bus daugiau. Pradžia - 2007 m. balandžio 23 d., išeina pirmadieniais. "Vakarų ekspreso" portalo internete www.ve.lt skaitytojai "Akvareles" vienoje vietoje gali rasti mėlynoje linijoje paspaudę nuorodą "Klaipėda" ir pirmoje pozicijoje nuoroda - "Klaipėdos akvarelės".

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder