Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (276)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (276)

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones. Šiandien žingsniuosime į daugelio klaipėdiečių beveik antruosius namus (juk dėl įvairių priežasčių ir reikmių juose yra pabuvojęs kone kiekvienas) - Herkaus Manto gatvės 25-ąjį, kuris šiandien priklauso Klaipėdos apskrities viešosios Ievos Simonaitytės bibliotekos pastatų kompleksui.

Ir ko tik šis vienas gražiausių Herkaus Manto gatvės architektūrinių puošmenų nėra matęs: ir pirklių, statydinusių šį namą, puikybę, ir labai turtingų bei įtakingų miestelėnų Gerlachų, perstačiusių šį pastatą, dinastijos didybę, ir prancūzmečio generolo Dominyko Odry rezidencijos svečius bei viešnias. Ir jau vėliau - prieškario bei pokario bibliotekininkų pastangas šviesti bei mokslinti klaipėdiečius.

Pirklių buveinės

Pirmasis žinomas žemės sklypo, ant kurio dabar stūkso Herkaus Manto g. 25-asis namas, savininkas buvo pirklys Karlas Fridrikas Grafas (Carl Friedrich Graff). Namas žymimas 1840 m. miesto plane.

REZIDENCIJA. Hermano Gerlacho rezidencija fotografuota galbūt 1939 metais, nes transparante tarp namų - nacių himno citata.

Istoriko Jono Tatorio studijoje nurodoma, kad K. F. Grafas į pirklių organizaciją įstojo 1852 m. ir su kitu pirkliu turėjo prekybos firmą. Vėliau sklypo savininke nurodoma pirklio našlė C. Liedtkė. Name gyveno ir du pirkliai nuomininkai.

BIBLIOTEKA. Pirmoji miesto biblioteka buvo įkurta Herkaus Manto g. 20 name (šiandien čia - "Lūjos" restoranas). Kai čia pasidarė per ankšta - ir fondams, ir skaitytojams, miestas 1935 m. pasirūpino nupirkti iš Hermano Gerlacho našlės Marie rezidenciją ir ją pritaikyti bibliotekai. Nuotraukos iš Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos fondų (Arbeitsgemeinschaft der Memel landkreise archyvas).

Pagal 1857 m. miesto planą sprendžiama, kad tas pirklių namas buvęs nedidelis, mūrinis. Jis stovėjo prie pat šaligatvio linijos ir kiemo pusėn turėjo prasikišusį tambūrą. Manoma, kad namas buvęs vieno aukšto, tradiciškai su priemene namo centre. Būtent tokios stilistikos namai XIX a. pirmojoje pusėje buvo statomi šioje ir kitose miesto gatvėse.

Gerlachų palikimas

XIX a. antrojoje pusėje šią valdą nupirko kitas pirklys - Gerlachas. Gerlachai buvo vieni turtingiausių miško medžiagos pirklių, lentpjūvių savininkų Klaipėdoje.

Ši pavardė mieste buvo labai paplitusi. Klaipėdos pirklių organizacijos sąraše 1822 m. įregistruotą galima atrasti J. G. Gerlacho pavardę, jo sūnų Heinricho Gerlacho - 1866 m., o Hermano Gerlacho - 1872. Beje, pastarasis ėjo ir Italijos vicekonsulo pareigas. Iš 11 J. G. Gerlacho vaikų Klaipėdoje gyveno ir tęsė tėvo verslo imperijos darbus vyriausiasis sūnus Eduardas Gotlibas Gerlachas. Jam pasimirus, medienos, lentpjūvių verslą perėmė Hermanas ir Heinrichas, o Herkaus Manto g. 25-ąjį namą paveldėjo Hermanas.

Šis, būdamas 28 metų, ėmėsi naujo namo statybos. Senasis buvo nugriautas (o gal ir gaisro sunaikintas?) ir patrauktas į sklypo gilumą statant naują pastatą - rezidenciją. Namas statyti baigtas 1874 m. Miesto laikraštyje jis buvo giriamas kaip gražiausias mieste, žinoma, puošęs ir visą gatvę.

Deja, kas projektavo šį pastatą - nežinoma. Pasak specialistų, to meto architektai, projektuodami turtingų miestiečių namus erdviuose naujamiesčio sklypuose, galėjo būti išradingesni, nes nereikėjo derintis prie gretimų pastatų. Todėl šie namai išsiskyrė puošnumu, lipdinių gausa.

Prie tokių priskiriamas ir Herkaus Manto g. 25 namas, kurio laiptinė suprojektuota ne centre, o pastato krašte. Iš gatvės pusės pristatytas didelis, korintinėmis kolonomis remtas balkonas. Fasaduose gausu lipdinių, duryse - drožinėtų detalių. Į sudėtingą išorinių durų metalinių grotelių ornamentą įkomponuota savininko monograma "H. G." Pietinio portalo archivolte yra ir reljefinė kompozicija, kurioje sparnuota moteris saugo gėrybes nešančius vaikus. Ji taip pat namui teikia išskirtinumo.

Biblioteka

Ši namo valda Gerlachams priklausė ilgai - iki 1935 metų, kai miestas iš Hermano Gerlacho našlės Marie Gerlach nupirko pastatą miesto bibliotekai. Matyt, M. Gerlach pastatą miestui perleido labai geromis sąlygomis, nes iš miesto biudžeto jai iki mirties (1937 m.) buvo mokama pensija.

Po šio sandėrio miesto biblioteka iš Herkaus Manto g. 20 namo (dabar restoranas "Lūja"), kur jau buvo per ankšta, persikraustė į šį pastatą. Pirmasis miesto bibliotekos direktorius 1920-1925 m. buvo meno istorijos daktaras Georgas Kempas. Na, o biblioteka Gerlacho name veikė net ir II pasaulinio karo metais. Kur išvežė ir kas priglaudė čia iki 1945 m. kauptus fondus, neaišku.

Bus daugiau. Pradžia - 2007 m. balandžio 23 d., išeina pirmadieniais. "

ANONSAS

Kitą pirmadienį - apie tai, kuo Gerlachai vertėsi, apie jų namo legendas ir apie tai, kas ir kaip, jau vėliau, rezidencijai tapus biblioteka, joje dirbo prieškariu ir pokariu. Beje, bibliotekoje ir pokariu gyventa. Kas ir kokiomis aplinkybėmis, taip pat kituose rašiniuose apie Herkaus Manto gatvės 25-ąjį namą.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder