Nuo 1979 metų šiame pastate įsikūrė Prekybos ir kulinarijos mokykla, kurioje žinių sėmėsi šiandien daug garsių Klaipėdoje, o ir visoje Lietuvoje žmonių.
Mokslai per dvi mokyklas
Tais pačiais 1979-aisiais, kai mokykla persikėlė į Žvejų g. 20-ąjį namą, baigęs 9 klases, į ją semtis kulinaro žinių įstojo šiandieninis Friedricho pasažo šeimininkas Aidas Kaveckis. Tuomet šioje mokykloje nebuvo teikiamos ir bendrojo lavinimo žinios. Tik vėliau kartu su profesija buvo galima baigti ir viduriniojo lavinimo kursą.
Taigi, vaikino būta atkaklaus - "atkalęs" pamokas Prekybos mokykloje lėkdavo į vakarinę pamaininę mokyklą, veikusią šalia Prekybos uosto, ir vadintą Darbo jaunimo mokykla.
Be to, jaunuoliui labai rūpėjo kuo greičiau įgyti praktikos. Tad jis, greta mokslų dvejose mokyklose, dar įsidarbino tuomet labai gera virtuve garsėjusioje "Bangos" kavinėje. A. Kaveckis tuomet dar nežinojo, kaip jam visai netrukus toji praktika ir įgytos žinios pravers.
Šeimyninės rangos "brigada"
Netrukus, kai prasidėjo SSKP generalinio sekretoriaus Michailo Gorbačiovo era ir jis "atrakino" barterių, individualios veiklos, šeimyninės rangos "skrynias", klaipėdiečių Kaveckių šeima buvo kone pirmoji Sovietų Sąjungoje, pradėjusi dirbti šeimyninės rangos būdu. Name Herkaus Manto gatvėje, kurį nugriovus buvo pastatytas šiandieninis PC "Manto namai", įsikūrė kavinė "Svaja".
"Tai buvo tėvų verslo bandymai, o dirbome visa šeima - mama, tėvas, brolis, dvi seserys. Aš buvau pagrindinis virtuvės darbininkas: marinuodavau tiekėjo - tėvo - pristatytas vištas, ruošdavau mėsą. Buvau savotiška "sunkioji artilerija" virtuvėje. Seserys, mama užsiimdavo daržovėmis ir aptarnavimu.
Klaipėdiečiai labai pamėgo "Svają" - maistas šviežias, kaip namuose sau gamintas. Vos vos spėdavome suktis. Mūsų darbu domėdavosi Prekybos valdybos viršininkas Arkadijus Lichtinšainas. Iš jo susilaukdavome pagyrų, kurias labai brangindavome", - prisiminė A. Kaveckis.
TRADICIJOS. Turizmo mokykloje Žvejų gatvėje kurtos tradicijos tęsiamos. Bet auklėtinius profesiškai rengia jau visai kiti pedagogai, kitomis sąlygomis ir galimybėmis.
Todėl nenuostabu, kad, įgijęs darbo patirties, pajutęs skonį, ką reiškia dirbti sau, Lietuvai atgavus nepriklausomybę beregint "atsiklijavo" nuo šeimyninės rangos ir įkūrė nuosavo verslo įmonę.
Dėkingas pedagogams
Paklaustas, kurias žinias, įgytas Prekybos ir kulinarijos mokykloje, vertina labiausiai, A. Kaveckis net nemirktelėjęs išpoškino: "Darbo organizavimo pagrindus. Jie labai pravertė ir praverčia iki šiol."
Be to, mokykloje jį žavėjo puiki atmosfera, moksleivių ir mokytojų santykiai, dėl vienų ir kitų žingeidumo abipusiškai praturtindavę.
"Mokytojams būdavo ne tas pat, kaip mums, jau baigusiems mokyklą, sekdavosi. Susitikę kur gatvėje ar užsukę į kavinę patardavo, ką ir kaip būtų galima padaryti tobuliau, gražiau, skaniau. Negailėdavo savo patirties skrynelių atverti. O jos tikrai buvo turtingos. Ir už tai esu savo mokytojams dėkingas",- sakė A. Kaveckis.
Ne maisto prekių pardavėjas
Toje mokykloje buvo ir tokia specialybė. Ir jos pagrindų čia sėmėsi šiandieninė "Nesė Group" vykdomoji direktorė Inga Česnakienė.
Paklausta, kokias profesines ar gyvenimo pamokas gavo šioje mokykloje, ji pirmiausia įvardino mokyklos direktorę Mildą Višomirskienę.
"Ji man nieko nedėstė, bet įvairiuose renginiuose aš tiesiog "gėriau" jos eleganciją, taktiškumą, moteriškumą. Stebėjausi, kaip ji pažįsta kiekvieną moksleivį ir sugebėdavo pasirūpinti per pedagogus "paspausti" tas vietas, kuriose būdavo silpnesni.
Žavėjausi ir šviesaus atminimo Vidos Elertienės žinių perteikimo būdu. Ji mums dėstė prekybos organizavimo reikalus. Konstruktyviai savo dalyką dėstė mokytoja Padagienė, išlikdama ir labai šiltas žmogus, nors buvo reikli pedagogė", - prisiminimus iš mokyklos dėstė I. Česnakienė.
Tiesa, mokyklai ji nostalgijos nejaučia, tačiau vertina tai, ką joje gavo. Vėliau I. Česnakienė, praėjusi daugelį prekybos ir aptarnavimo grandžių, kaip ir daugelis mokyklos auklėtinių, baigė Vilniaus universitetą.
Taigi, "Akvarelėse" štrichais "paklojome" tiktai kelerių Prekybos ir kulinarijos mokyklą baigusiųjų likimus.
O šiandien mokykloje Žvejų gatvėje besiklosčiusias tradicijas tęsia į naują vietą jau senokai persikėlusi Turizmo mokykla. Joje dėsto jau kiti mokytojai, bet lygiai taip pat, kaip ir prieš kelis dešimtmečius, čia nuolat keičiasi besimokančiųjų kartos, "apginkluojamos" šiuolaikinėmis modernesnio gyvenimo žiniomis ir atitinkančiomis šiandieninio gyvenimo paklausą.
Anonsas
Skaitytojai turbūt pastebėjo, kad Žvejų g. 20-ojo namo pokarinę istoriją pradėjome nuo 1979 m., kai čia vietoje vaikų darželio buvo įkurdinta Prekybos ir kulinarijos mokykla. Kol skleidėme uždangas į šią mokyklą, pavyko surasti žmonių, kurie šiame name gyveno ir netgi lankė vaikų darželį. Tad tęsinyje skaitykite apie šio namo gyvastį netrukus po Antrojo pasaulinio karo.
Bus daugiau. Pradžia - 2007 m. balandžio 23 d., nuo 2014 m. išeina antradieniais (anksčiau - pirmadieniais). "Vakarų ekspreso" portale www.ve.lt skaitytojai "Akvareles" vienoje vietoje gali rasti meniu juostoje paspaudę nuorodą "Klaipėda".
Rašyti komentarą