Lietuva padėjo Klaipėdai išvengti Kaliningrado likimo

Lietuva padėjo Klaipėdai išvengti Kaliningrado likimo

Z. Genienės teigimu, nors oficialiai 1923-ųjų sausio įvykiai Klaipėdoje buvo įvardyti kaip sukilimas, minėti slapti dokumentai rodo, jog jis buvo parengtas Kaune ir tai nebuvo visiškai laisvanoriškas šio krašto prisijungimas prie Lietuvos.

Tarp tokių dokumentų su grifu "Visiškai slaptai" - įvairios veiksmų instrukcijos Lietuvos kariškiams bei Klaipėdos krašto savanoriams ir kt. Pasak istorikės, Lietuvai tikrąsias šių įvykių aplinkybes reikėjo nuslėpti, siekiant išvengti tarptautinio skandalo.

Z. Genienės vertinimu, tai buvo labai talentingai atlikta akcija. Ir jeigu ji būtų nepavykusi, istorikės nuomone, uostamiestis vargu, ar dabar priklausytų Lietuvai.

Paklausta, kokia perspektyva būtų laukusi Klaipėdos tokiu atveju, Z. Genienė atsakė: "Greičiausiai tokia pati, kokios sulaukė dabartinė Kaliningrado sritis".

Labai nesipriešino

Vis dėlto sakydama, jog prijungiant Klaipėdos kraštą prie Lietuvos nemaža dalis vietinių gyventojų didelio patriotiškumo nerodė, Z. Genienė atkreipė dėmesį į tai, jog jie nelabai ir priešinosi.

Klaipėdos krašto likimas buvo pradėtas spręsti iškart po Vokietijos pralaimėto Pirmojo pasaulinio karo. Kadangi ką tik susikūrusi nepriklausoma Lietuvos valstybė dar buvo skurdi ir nepatraukli, nuo Vokietijos atskirti Klaipėdos krašto gyventojai labiau galvojo apie galimybę likti šios šalies žinioje, o kiek vėliau - gyventi laisvame mieste.

Tačiau laikui bėgant šiame krašte vis stiprėjo idėja susieti savo likimą būtent su Lietuva, mat ji per kelerius metus sustiprėjo, tuo metu Vokietiją kankino infliacija, gerokai pabloginusi ir paties Klaipėdos krašto ekonominę situaciją. Be to, suaktyvėjo ir lietuvių skverbimasis į šį kraštą - šie ėmė čia kurti ūkines bendrijas, atvažiuodavo daugiau intelektualų, pagerinusių Lietuvos įvaizdį.

Džiaugiasi tik klaipėdiečiai?

1923-ųjų sausio įvykiai vadinami vienais ryžtingiausių ir sėkmingiausių Lietuvos žingsnių, leidusių laimėti šaliai priėjimą prie pajūrio ir turėti uostą.

Tačiau panašu, kad, galbūt, išvengę Kaliningrado srities likimo, džiaugiasi tik patys klaipėdiečiai. Specialistai pastebi, jog šalies mastu šis istorinis įvykis nėra labai aktualus.

Bet tam, kad jis taptų reikšmingesnis visoje Lietuvoje, Z. Genienės nuomone, reikėtų ir daugiau pačių klaipėdiečių pastangų parodant jo svarbą.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder