Sąjūdžio kronikos: drąsa pradėti
Sąjūdžio kronikos: drąsa pradėti

Tai buvo padaryta liepos 6 d. Iniciatyvinėje grupėje jau buvo Dionyzas Varkalis, Gintaras Tomkus, Eugenijus Gentvilas ir kiti klaipėdiečiai.

O liepos 10-ąją - Jūros šventė, kurios metu Klaipėda ir išvydo pirmąją trispalvę. Ją tvirtai laikė tuomet praktiką uostamiestyje atlikęs studentas, būsimasis žurnalistas Rytas Staselis. Paradoksas - kai Vilniuje trispalvės jau liejosi jūra, Klaipėdoje teplazdėjo ši, vienintelė, studento parsivežta iš liepos 9-osios dienos mitingo sostinės Vingio parke. Vieni klaipėdiečiai verkė į ją žiūrėdami, kiti pagarbiai bučiavo, treti drebėjo dėl jaunuolio likimo: aplink spiečiais šmižinėjo "kagėbistai".

Vienas pirmųjų Klaipėdoje sujudęs architektas Edmundas Andrijauskas teigė, kad procesams prasidėjus, jie atrodė tokie neišvengiami, kad jėgos ir prievartos struktūros baimės nekėlė

Baimės nejuto

Pasak E. Andrijausko, pertvarkos būtinybė buvo tokia akivaizdi, kad pirmieji Klaipėdos sąjūdiečiai jokių baimių nejuto. Gal jie buvo tiesiog naivūs?

Per Jūros šventę ties buvusiomis kareivinėmis, kur dabar įsikūręs Klaipėdos universitetas, Persitvarkymo Sąjūdžio Klaipėdos grupė su lozungais, apeidami pagrindinę gatvę, įsiterpė į karnavalinę eiseną, traukiančią vasaros estrados link. Milicininkai tai daryti nesutrukdė, netgi padrąsinančiai šypsojosi, kai eisena plūdo į estradą. Vytautas Šliogeris susirinkusiems klaipėdiečiams paskelbė apie Sąjūdžio įkūrimą Klaipėdoje. Ir prasidėjo...

Sidebar placeholder