Karantinas benamius atpratina gerti

Karantinas benamius atpratina gerti

Karantino metu kitaip gyvena ir stokojantys ar priklausomybių turintys žmonės. Nakvynės namų vadovai sako, jog pas juos atsirado daugiau disciplinos, tačiau prisipažįsta, kad šių namų gyventojams išbūti ilgai namuose - sudėtinga.

Panevėžio socialinių paslaugų centro Nakvynės namuose jau organizuojamos nuotolinės psichologo konsultacijos. Pasak šių namų vadovės Gelminos Kielės, čia gyventojai pratę gyventi laisvai ir taisyklės daro įtaką.

„Nes gyvenimo būdas toks, kad gyvenu šia diena, ką noriu, tą darau, taigi sunku jiems, - sakė ji. - Beje, pas mus visų kambarių ir vietų užimtumas yra pilnas, yra 40 žmonių.“

Pašnekovė pasakojo, jog jų nakvynės namuose visgi daugiausia asmenų, turinčių sveikatos bėdų, dažniausiai lemtų ilgalaikio alkoholio vartojimo, nenuostabu, kad juos kankina ir smegenų demencijos.

Tokie žmonės, pasak G.Kielės, ruošiami į globos įstaigas, jie karantino metu į parduotuves neina, jais visapusiškai pasirūpina darbuotojai.

„Yra ir jaunų, dirbančių žmonių, jie apie koronavirusą žino ir supranta grėsmes. Žinoma, išleidžiame į parduotuves trumpam, apsiperka, grįžta į kambarius, žmonės gyvena po du ar tris. Paisome visų saugos priemonių, ribojame kontaktus“, - aiškino G.Kielė.

 

 

Klaipėdos miesto nakvynės namų direktorė Alma Kontrimaitė „Vakaro žinioms“ teigė, jog nauji gyventojai neįleidžiami. „Bet buvo ir tokių, kurie patys nusprendžia išeiti ir negrįžti. Pas mus dažniausiai kreipiasi dėl benamystės, dauguma asmenų yra priklausomi nuo alkoholio.

Dėl to praradę darbus, šeimas, - sakė ji. - Dabar žmonės džiaugiasi, kad gali pasilikti, nes anksčiau nakvynės paslauga buvo tik tam tikromis valandomis.

Žinoma, nebegali jie išgerti dabar, visgi minimalūs išleidimai į lauką vyksta. Bet dabar kaip tik tie žmonės pasitempę, nes neišgeria.

Per karantiną susisiekėme su „Maisto banku“, suderinome, mums darbo dienomis vieną kartą atveža šilto maisto. Papildomai dar prašėme maisto, iš kurio žmonės patys galėtų pasigaminti valgį.“

Klaipėdos miesto nakvynės namuose šiuo metu glaudžiasi 50 žmonių.

Komentuoja „Carito“ generalinė sekretorė Deimantė BUKEIKAITĖ:

Žmonės, kurie kreipiasi į mus pagalbos, ne visada įvertina koronaviruso grėsmes, tačiau tai nėra piktybinis dalykas, tiesiog kai kurie nesupranta. Juk dabar neįprasta situacija visiems Lietuvoje.

Apribojimas daug kam kelia baimę, žmonės nebegali gyventi taip, kaip anksčiau. Juk ypatingoje atskirtyje esantys asmenys vadovaujasi išgyvenimo „čia ir dabar“ strategija. Kai kurie ateidavo į valgyklas galvodami, nejau rimtai per karantiną nebus galima užeiti į valgyklą?

Anksčiau kasdien būdavo teikiama higienos paslauga („Betanijoje“, Vilniuje), keli žmonės iškart galėjo naudotis dušu. O dabar įleidžiama tik po vieną du kartus per savaitę nustatytomis valandomis. Tą žmonėms sunku suprasti, juk yra 5 dušai.

„Carito“ veikla karantino laiku pakito, žinoma, mūsų pagalba žmonėms nenutrūko, tik keitėme pagalbos teikimo pobūdį ir intensyvumą, atsižvelgiant į rekomendacijas karantino laikotarpiu.

 

 

Turime dvi didžiąsias vargstančiųjų valgyklas, Kaune yra sriubos valgykla, ten žmonės nemaitinami pačioje valgykloje, bet kasdien tiekiamas maistas išsinešti. Žmonės po vieną stoja į eilę ir atsiima karštą maistą.

Per dieną ateina iki 400 žmonių, ateina senukai ir gyvenantys gatvėje. Prašome neiti žmonių, kurie yra rizikos grupėje, nes galime atvežti jiems. Bet senukai patys ateina.

Vilniuje yra socialinis centras „Betanija“, ten du kartus per savaitę tiekiamas maistas išsinešti, ateina maisto apie 150 asmenų per dieną. Dar daugiau nei 100-ui maistas vežamas į namus.

Visoje Lietuvoje veikia ir mažesnės valgyklėlės, ten irgi organizuojamas žmonių aprūpinimas maistu, vieną du kartus per savaitę. Prie karšto maisto duodami maisto paketai. Kad užtektų prasimaitinti.

Bet žmonės laukdami eilėje prie produktų laikosi tvarkos, aprūpiname juos ir kaukėmis, kiek gauname paramos.

Būna tokių, kurie paprašo dezinfekcinio skysčio. Nėra taip, kad žmonėms nerūpi koronaviruso situacija. Bet tai susiję su informuotumu. Jie sako: karus išgyvenome, negi mus virusas įveiks?

Neturintiems namų

Namų neturintys asmenys gali likti nakvynės namuose tiek naktį, tiek dieną, raginama atsisakyti nebūtinų išvykimų iš nakvynės namų - tai mažina asmenų socialinius kontaktus. Nakvynės namams rekomenduojama bendradarbiauti su NVO, vietos bendruomenių atstovais aprūpinant nakvynės namų gyventojus būtiniausiais maisto produktais, vaistais ar higienos priemonėmis.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder