Avinais policijos nepapirksi

Avinais policijos nepapirksi

Iki ausų prisidirbę pažeidėjai dažnai suka uodegas mėgindami išvengti baudų ir suminkštinti pareigūnų širdis įvairiausiais kyšiais. Būna, kad pažeidėjų dosnumas pranoksta net jiems gresiančios baudos dydį.

Nors viliotinį šokantys pažeidėjai dažniausiai gelbėti savo kailį bando pinigais, kai kurie jų pratrūksta itin subtiliomis idėjomis. Štai pernai Jurbarko rajono gyventojas, siekdamas išvengti atsakomybės už melagingą policijos pareigūnų iškvietimą, jiems kaip kyšį siūlė avį. Pažeidėjas užsiminė, kad memeklę pareigūnai jo ganykloje turėtų pasigauti patys. Patruliai gundomi ir nemokamu poilsiu kaimo turizmo sodyboje, ir nemokamomis taksi paslaugomis. Kaip kyšis jiems siūlomi kvepalai, tortai, papuošalai, malkos... Prieš pagundą pasikrauti malkų vienas pareigūnas neatsilaikė. Burbtelėjęs, kad jam pačiam malkų nereikia, tačiau jos esą praverstų jo uošvei, policininkas sutiko užmerkti akis prieš neblaivaus vairuotojo padarytą pažeidimą. Ir... įkliuvo specialią operaciją vykdžiusiems Policijos departamento Imuniteto valdybos pareigūnams. Tąsyk buvo nuteisti visi: ir malkų siūlytojas, ir jo nebausti sutikę patruliai.

Policijos departamento Imuniteto valdybos viršininko Elano Jablonsko teigimu, pažeidėjų siūlomi kyšiai grynaisiais dažniausiai svyruoja nuo 10 iki 1 tūkst. eurų. Ko gero, mažiausią kyšį pareigūnams pasiūlė pernai liepos 24 d. Šiauliuose sulaikytas neblaivus pėsčiasis - jis bandė pareigūnus papirkti 2 litų (0,58 euro) kyšiu. Administracinės atsakomybės už girto pasirodymą viešoje vietoje išvengti bandęs vyras buvo patupdytas į areštinę, o policija dėl papirkimo pradėjo ikiteisminį tyrimą. Tiesa, vėliau ši byla buvo nutraukta nesurinkus pakankamai įtariamojo kaltės įrodymų. Visoje šalyje nuskambėjo ir bandymai papirkti policininkus įspūdingo dydžio sumomis. 2012 m. spalio 8 d. Alytaus kelių policijos patruliai atsispyrė kvaišalus gabenusio vairuotojo pasiūlytam net 12 tūkst. eurų kyšiui. O praėjusiais metais sostinėje, policijai krečiant čigonų taborą, vienas čigonas pareigūnams siūlė 40 tūkst. litų (beveik 11,6 tūkst. eurų) - už tai, kad policija jo namuose nedarytų kratos.

„Žmonės turėtų žinoti, kad pagal įstatymą už bandymą papirkti pažeidėjas gali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn nepriklausomai nuo pasiūlytos sumos ar turto vertės dydžio, - sako E.Jablonskas. - Jei pažeidėjas juokaudamas paduos policininkui nors ir vieno euro cento monetą, o policininkas tų juokų nesupras, tokie juokai gali atsirūgti baudžiamąja byla“.

E.Jablonsko įsitikinimu, įprotį išsipirkinėti kyšiais lemia mūsų visuomenėje dar gajus posovietinis mąstymas ir lietuviška korupcinė subkultūra, kurioje normalu atsiskaityti vokeliais ir dovanėlėmis gydytojams neva už geresnį apžiūrėjimą, įvairių įstaigų darbuotojams - už jų teikiamas paslaugas, policininkams - už nenubaudimą. Pernai pradėta daugiau nei 100 ikiteisminių tyrimų ties kyšiu suklupusių policininkų atžvilgiu. Demaskuotų pažeidėjų statistika - dar įspūdingesnė. Įtarimai dėl kyšio davimo šalyje kasdien pareiškiami vidutiniškai 2-3 asmenims. 2011 m. papirkėjų atžvilgiu pradėti 385 ikiteisminiai tyrimai, 2012 m. - jau 662 ikiteisminiai tyrimai. Įkliuvusių papirkėjų skaičius augo ir pastaraisiais metais - 2013 m. dėl papirkimo pradėti 866 ikiteisminiai tyrimai, pernai - 896. E.Jablonsko manymu, iš to, kad papirkėjų įkliūva vis daugiau, galima spręsti, kad pareigūnai tampa principingesni ir vertinantys savo darbo vietą. Statistika atskleidžia, kad kyšiu išsipirkti dažniausiai mėgina neblaivūs vairuotojai. Pernai tarp papirkėjų tokių buvo net 58 proc. Apie pusė kyšių davėjų - 20-39 m. žmonės. Didžiąją dalį, net 92 proc., papirkėjų sudaro vyrai.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Sidebar placeholder